bugün

cmk 102 madde

şimdi efendim, yiğidi öldüreceksin ama hakkını da vereceksin...

öncelikle kamu vicdanını tetikleyen bu tahliyelerde tek suçlu olarak akp hükümetini görmek son derece yanlış.

bakınız dün gece arena programında akp'nin önemli isimlerinden dengir mir mehmet fırat konuktu.

dengir fırat'ın 102. madde ile ilgili açıklaması son derece enteresandı.

102. maddenin yürürlüğe girmesine birkaç ay kala yargıtay 6. daire 2000 tutuklu dosyasını incelemiş ve karara bağlamış, dolayısıyla kamu vicdanını etkileyen bu saçma tahliyelerin önüne geçmiş.
ama diğer ceza daireleri malesef böyle bir uygulama yapmamış, işi ağırdan almış ve hizbullah ve pkk'lıların ve bunların yanında birçok katilin, gaspçının, tecavüzcünün serbest kalmalarının önü açılmıştır.

şimdi burada, bu durumda akp'yi ve hükümeti suçlayabilmek için yarım akıllı ve zihinsel özürlü olmak gerek.

senin 102. maddenin 31 aralık 2010 itibariyle yürürlüğe gireceği ve uygulanacağı 2005 yılından beri belli.

ve yargıtay ceza daireleri buna rağmen söz konusu tutuklu dosyalarıyla ilgilenmiyor.

tamam yargıtayın sırtındaki iş yükü ağır olabilir, dosyalar yüzbinleri, milyonları bulabilir ama bu hassas mesele, hele ki 5 yıldan beri ayan beyan belli olan bir değişiklik öncesi bunun tedbirini almamak ve vicdanları rahatsız eden tahliyeleri sadece seyredip hükümeti eleştirmek de sanırım cahillikten başka birşey değil...

ben akp yöneticisi olsam bu olayı seçim öncesi kullanır, meydanlarda bangır bangır duyurur ve bu tembel zihniyeti rezil rüsva ederdim.
muhtemelen ki akp'de bunu yapacaktır.
onun için kınamayalım...
hakları...

yani bu iş yüksek yargı'nın akp'yi rezil etme projesi olarak anılacak artık.
fos çıkan, başarısız olmuş, ellerinde patlamış bir proje.

aksini iddia eden, "biz çalıştık" diyen yargıtay üyesi varsa cevap hakkı bakidir.
ama öncelikle 6. ceza dairesinin çalışıp da tutukluları hükümlendirip kendilerinin neden hükümlendiremediği hakkında kamuoyuna vermeleri gereken bir yanıt, hatta özür yanıtı var...
güncel Önemli Başlıklar