entry'ler (57)

meta sözlük

amacı trollükten ziyade bilgi paylaşımı olan insanların bulunduğu sözlük. bu sebeple moderasyon ekibinin çok da tık sevdasında olduklarını düşünmüyorum. amaçları sadece bilgilerine bilgi katabilecek kaliteli yazarlara ulaşabilmek gibi geldi bana.

bir anda gelen nedensiz mutsuzluk

halk arasında içine öküz oturmak olarak da bilinir.

25 1 14 14

bir pierre lapointe parçası. huzur ve acıyı aynı anda hissettirebilen nadide eserlerden.

pale blue dot

dünya\'dan 6,4 milyar km uzaklıktan, voyager 1 sondası tarafından çekilmiş fotoğraf. türkçe\'si soluk mavi noktadır*. fotoğraftaki huzmelerin sebebi, fotoğraf karesinin güneş\'e yakın olmasıymış. dünya\'nın bir huzme üzerine denk gelmesi de tesadüfmüş. carl sagan, 1994\'te aynı isimli kitabını yazarken bu fotoğraftan esinlenmiştir.

butiğim com

(bkz: butigim com)

(bkz: aramaya inanmak)

antidepresan yokken ne yapılıyordu sorunsalı

aklıma ilk olarak intihar cevabını getiren soru. sonra biraz yıllara göre intihar oranlarını araştırdım. bakayım dedim, acaba psikiyatri alanındaki gelişmeler intihar oranında düşmeye sebep oldu mu deyü. karşıma çıkan tablo bu gelişmelerin pek de etkisi olmadığını düşündürttü bana. gerçi tablo okuma konusunda üniversitede de çok başarısızdım. buyrunuz kendi yorumunuzu yapınız efenim: http://upload.wikimedia.o...aths-per-100000-trend.jpg

evinde kedi besleyen insanın ben müslümanım demesi

dinini araştırmaktan aciz insan söylemi. arkadaş; hadi dininin kitabını okumadın, elinin altında internet var aç bir araştır. ben ki dinsiz imansız diyebileceğiniz yaşam tarzına sahip bir insanım, merak ettim araştırdım zamanında. kedi en temiz hayvanlardandır ve evde beslemek günah değildir. gezdiği yerlerde namaz kılınabilir. tabii sen hayvanı küçücük odaya kapatırsan, suyunu kontrol etmezsen, bardağını kırdı diye tekme tokat dalarsan, uykundan uyandırdı diye sinirlenip mama vermezsen; evet günahtır, çok büyük bir günahtır. son olarak bir yerde okuduğum, hadis-i şerif\'te yazdığı söylenen cümleyi yazayım: kedi sevgisi imandandır.

hakkı kuş

Ödüllü tiyatro oyuncusu. izlediğim oyunlarında en hayran kaldığım fehim paşa konağı oyunundaki performansıdır. Diğer oyunlarda da çok başarılıdır lakin bu oyunda daha da bir hayran bırakmıştır. başarılarının devamını diliyoruz efenim.

emre basalak

Eskişehir Büyükşehir belediyesi bünyesindeki tiyatro oyuncusu, genel sanat yönetmeni. kendisini sadece kanlı nigar oyununda izleme fırsatı bulabilmiştim. buna rağmen çok başarılı ve sempatik olduğunu söyleyebilirim. daha çok oyunda görmek dileğiyle.

cinsel seksin gereksiz olması

insanin aklına "cinsel olmayan seks ne ola ki?" sorusunu getiren durum.

allah lezbiyenliği düşmanımın başına vermesin

Önemli bilgi: regl dönemi ayda 2 hafta sürmez.

diştaşı

(bkz: diş taşı)

doktor olmak isterken baytar olan insan

anlamsız şeyleri baz alarak doktorları üstün görenleri göstermiştir. maalesef üniversiteye giriş sınavlarındaki sıralamada veteriner hekimliğin çok gerilerde olması Türk eğitim sisteminin saçmalıklarından sadece birisidir. amacım doktorluğu kötülemek asla değil lakin doktorlukta insana yoğunlaşırken veteriner hekimlikte çok çeşitli canlıların yaşam şekillerini öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. Tıp okurken erkek, kadın, hadi bir de olsa olsa bebek diye ayırırsın. veteriner hekim olma aşamasında ise bunun büyük başı, küçük başı, peti, egzotik hayvanı var. ki bunların en basitinden anatomisi bile çok farklı. insanda herkes aynı değil mi? kuku yerine pipi koy, yumurtalık yerine testis koy, bitti. bu kadar basit olmadığını elbette biliyorum, bunun hormunu neyin var fakat yine de hayvanlardaki kadar farklılık göstereceğini düşünmüyorum. Eğer hayvan sevginiz taban seviyesindeyse 'insan sağlığı daha önemli, en büyük doktorlar' diyebilirsiniz. şahsım adına konuşursam hayvan sağlığı da her insanın sağlığı kadar önemlidir. Veteriner hekimleri doktordan daha aşağıda görmek de saçmalıktan başka bir şey değildir.

not: işbu entryde doktorluk mesleği kötülenmemiştir. veteriner hekimliğin de doktorluk kadar yüce bir meslek olduğu konusuna dikkat çekilmiştir.

not2: doktor ya da veteriner hekim değilim.

aykırı sorular

sami elvan'ın konuk olduğu program. insanın izlemeye yüreği dayanmıyor sözlük. bir babanın gözlerindeki o acıyı televizyonda bile olsa görmek insanın içine nasıl dokunuyor... boğazında bir düğüm oluşuyor insanın, bademcikleri şişiyormuş gibi değişik bir his. umuyorum ki tüm bunların hesabı sorulsun.

türkiye de kar yağışı

hiç durmaması dilenen, uzun zamandır hasret duyulandır.

ağlamak

Yapılmadıkça unutulandır. Gün gelir ağlamak, rahatlamak istersin ama bir bakarsın kendini başkalarının yanında ağlamamaya zorlayan sen * kendinle başbaşayken bile ağlayamazsın. içinde patlar ne varsa. O yüzden her zaman içe atılmaması gerekendir.

280 liraya yükselen öğrenci kredisi

Tam da benim kredimin kesildiği sene gelip, beni inanılmaz duygulara sürükleyen zamdır. Bizim zamanımızda 10 lira gelir, sevinirdik. Hey gidi.
(bkz: şimdiki gençler çok şanslı)

en çok gıcık olunan insan tipi

sürekli hayatından şikayetçi insan tipidir.

smart

Borsada bu "smart" denilen gruba takıldığınızda genellikle kazanırsınız. işin ehli derler ya, heh onlar işte.

evden çıkmadan bir hafta geçirmek

Şiddetli kasırgaların vurmadığı bir bölgede yaşayan insanların da dahil olabileceği aktivitedir.