bugün

entry'ler (12)

bu sene fenerbahçe şampiyon olursa olabilecekler

en başta fenerbahçe şampiyonlar ligine elemesiz katılma hakkını elde eder. dolayısıyla gerek şampiyonlar liginden, gerekse de şampiyonluğu sebebiyle futbol federasyonundan ciddi bir gelir elde eder. başarısız bir yönetim ve yine başarısız bir takım performansı sergilemesine karşın sadece türkiye de yaşanabilecek olaylardan biri olan başarısız olanın başarılı olabildiği bir ligin ne kadar saçma bir lig olduğunu bize 13 milyonuncu kere kanıtlamış olur. futbol şansı, kazanmak için her yol mübahtır anlayışı ve hakem katkıları kimine göre şaibe, kimine göre ise "geçen sene de size oldu aynı şey" benzeri bir savunma biçimiyle neticelenen bir zafere dönüşür. kupayı da 26 sene sonra alabilecekleri düşünülürse skor yazarları tarafından mükemmel bir takım oldukları iddia edilir ve beşiktaş'ın geçen sene ki zaferi sonrası benzer bir iki kupalı zafer ile seneye galatasaray'ın şampiyon olacağını işaret etmiş olur. bursa veya bir başka takımın hayalleri ise başka bir bahara doğru yol almıştır.

havalı tabanca

evde,bahçede,poligon da rahatça atış talimi yapıp kendinizi geliştirmeye yaramakla birlikte öldürücü olmaması sebebiyle kısmi olarak evde bulundurulup hırsız ve benzeri durumlarda korunma içinde işe yarayabilir.saçma mermisi attığı gibi bilye tarzında mermilerde atabilen tabanca çeşitleri vardır.fiyatları şu sıralar ortalama 150 ytl den başlamaktadır.bir co2 tüpü ile ortalama 80 atış yapma imkanı sağlar.menzili kısa ve etkisi hafif olsa da yakın mesafeden özellikle göze ateşlendiğinde ciddi yaralanmalara sebep olabilir.taşımak için kutusunda ve mekanizması atış yapmaya engel olacak biçimde taşınmalıdır.açıkça teşhir etmek halinde çeşitli cezai uygulamalara tabidir.

fillo kargo

hayatım da gördüğüm en dandik kargo firmasıdır.istanbul içi gönderilen bir kargoyu üzerinden 5 gün geçmesine rağmen hala ulaştıramamış, üst üste 3 defa adres teyidi yapılıp telefon numaram alınmasına rağmen en son aradığım da aracımız kaza yaptı denerek sanki benim suçummuş gibi üste çıkılıp bir de azarlanmaya kalkılmış bunun üzerine genel merkezinizi arayıp şikayet edeceğim dendiğinde buyrun edin diye pişkinlik sergilenmiştir. hayatımda bu kadar berbat bir firma daha görmedim. sonuç olarak bir daha asla yakınından bile geçme niyetinde olmadığım kargodur...

haşlanmış yumurta

sene 2003,yer istanbul,mevsim kış,bilenler bilir o sene istanbul da ciddi bir şekilde kar yağmış ve o karlı günlerden birinde yollar kapanmış,insanlar mahsur kalmış saatlerce arabalarında yaşam mücadelesi vermek zorunda kalmış,meteorolojinin uyarısına rağmen tatil edilemeyen okullar ve yollarda rezil olan hatta ne yazık ki donarak yaşamını yitiren bir çocuk...işte böyle bir günde istanbul dışında mahsur kalmış insanların görüntüsü vardı televizyonda.kadın,çocuk zor durumda.bir bardak çay,1 kuru ekmek onlar için o an herşeyden daha önemli işte tam da bu sırada yurdumun uyanık insanları,bölge halkı evlerinden çıkarttıkları kazanlarda fokur fokur su kaynatmakta ve ekmek arası yumurta satıp hem dünya tarihinin en pahalı yumurta satışını sağlıyor hem de zor durumda ki insanların karnını doyuruyordu.o an düşündüm bu olay dünyanın başka hangi coğrafyasında gerçekleşebilir ki hangi coğrafya insanı öyle bir havada evinden çıkmayı akıl eder ki para kazanmayı düşünsün.neyse sonuçta alan da satan da memnundu.beni alakadar eden kısmı ise evet o yumurtayı alan bendim falan dememi bekliyorsunuz ancak değil ben sıcacık evimde televizyonumun karşısında canım ekmek arası yumurta çekmiş bir vaziyette oturuyorken mutfağa gidip yapmaya dahi üşenir haldeydim...işte neticede haşlanmış yumurta öyle değişik bir olaydır ki üstüne cilt cilt kitap yazılıp sosyolojik tahliller yaptırır.hiç olmadı haşlarken soğan kabuğu atılarak kabuğunun renkli olması sağlanarak çocuklara eğlenceli bir şekilde yedirilebilir.

mevhibe inönü

yıllar önceydi yaklaşık 17 sene olmuştur.babam o zamanlar gata'da yarbay rütbeli bir ortopedistti.bana anlatılana göre ki yaşım 6 civarı olmalı mevhibe hanım sanırım kolunu kırmış ve babam da kendisinin doktorluğunu yapmıştı.cumhuriyeti kuran o eşsiz neslin günümüzde mumla aradığımız nezaket anlayışı neticesinde meşhur pembe köşke davet edilmiş ve teşekkür amaçlı yemeğe çağrılmıştık.hafızamın bana çağrıştırdığı görüntüler bir bahçe,içinde bir köşk,bir salon ortasında bir koltuk ve mevhibe hanım ve kızı özden toker...hemen sağında bir cam muhafazalı masa ve içinde inönü'ye ait eşyalar ve uçları toplu kılıçlar,bir mutfak,salon kapısının yüksek eşiği,bir bisiklet ve merdivenler...dedimya 6 yaşındaydım ilgimi çeken sadece 2 şey vardı biri kılıçlar diğeri ise sonradan öğrendiğime göre inönü'nün torununa ait olan bisiklet.ben pembe köşkün içinde o bisikletle fink atarken annem ve babam mevhibe hanımın dizinin dibinde annemin eli mevhibe hanımın elinde ve böylece geçen uzun bir süre...meğer oldukça yaşlanan mevhibe hanım ki bir kaç sene sonra vefat etmişti annemi gelini,beni ise torunu sanmaktaymış.o gün yukarıda çalışma odasında metin toker'de varmış ancak onu gördüğümü çok net olarak hatırlamıyorum.daha sonra bir çok kez ziyarete gidip geldik.çocukluğumun en derin anılarından biridir benim için.olayın ehemmiyetini,kişilerin ve mekanın önemini o yaşınızda kavrayamıyorsunuz çünkü zaten askeri bir ortamda yaşayan bünye atatürk'ün silah arkadaşı,cumhuriyetin kurucuları olan bu kişi ve ailesinin değerini,ortamda ki ciddiliği herhangi bir komutan,genarel evinden farklı algılayamadığından olsa gerek o bisiklet üzerine odaklanıyor.

deniz gezmiş in albercrombie parkası

(bkz: deniz gezmiş in abercrombie parkası)

komunizmin yararları ve zararları

o kadar genis bir konu ki manasıyla burda incelenebilir mi bilemiyorum ama üzerine bir kaç ciltlik kitap yazılabilir ki yazılmıstır.her olgunun sahip oldugu gibi yararlı ve zararlı nüansları içerir şüphesiz ancak bu yararı ve zararı belirleyecek olan kişilerin algıları veya gerekli donanımı ne kadar yeterlidir bu daha onemli.son olarak komunizmin ve kapitalizmin arasında bir yarar zarar orantısı soz konusu oldugundan cogu zaman olay fenerbahce,galatasaray tartısmasından farksız gecer.

deniz gezmiş in albercrombie parkası

ajitasyondur, basitliktir, niteliğe değil de niceliğe önem veren basit insanların tavrıdır. ölerek bile insanları savundugu değerlere olan baglılıgına inandıramamıssa bu sanmıyorum ki deniz'in sucu olsun. (bkz: iç birinci ol devrimci) (bkz: solcu dedigin pislik icinde yasar) (bkz: solcu kadın makyaj yapmaz)

cormanthor

neydi ne oldu özlemle anarız hala eski günlerini* yıllar oncesinden kalma frp zamanlarımın nicki...ustume yerlesti kaldı cıkarıp atamıyorum...manasıyla kavramak icin (bkz: myth drannor)

myth drannor

eski adıyla (bkz: cormanthor)

başıbüyük

okula* giderken icinden gectigim carpık yapılasma ve plansız gocun en belirgin orneklerinden biri.kentlilesmek yerine koylerini de kente getiren,kenti köye uyduran insanların barınma mekanı...

maltepe üniversitesi

sıradan bir okul iste. ogrencisinden,hocasına hepsi diger okullarda bulunabilme sıradanlıgına sahip bir okul. kampus ve buna baglı sistemleri hayvani olsada tercih sebebi olur mu bence olmaz. 4. senem okul da en son hazırlık da okula gitmistim sanırım. hukuk okuyorum sınavdan sınava gidiyorum. rahat bir okuldur neticede. (bkz: huseyin simsek) (bkz: mehmet ozsarac) (bkz: basibuyuk)