entry'ler (43)

allah beni kitabında ikna edemiyorsa benim suçummu

"yaratmış, nimet vermiş, akıl vermiş, irade vermiş,vicdan vermiş, sana doğru yolu gösteren bir rehber göndermiş... ikna olmakta geç kalırsan o'nun gazabından kaçacak bir yer bulamazsın" şeklinde cevaplanabilecek bir soru.

bir kadına söylenebilecek en ağır söz

hayatımda tanıdığım en akıllı kadınsın! saygılar...

mutsuzluk sebepleri

"mutluluk" kavramının içinin boş olduğunu; akıl sahiplerinin hedeflememesi gereken bir şey olduğunu anlamak.

ciddi ciddi beşiktaş ı tutan insan

(bkz: kaybetmekten korkuyorsan beşiktaşı tutmayacaksın)

sözlük yazarlarının itirafları

inanılmaz yorgunum... son bir aydır gece demeden gündüz demeden pazar demeden günde 17-18 saat çalışıyorum. ve yine birazdan iş başı yapacağım. emek vermek hakikaten başka bir şey yahu!

tanım : sözlük yazarlarının itiraflarıdır.
ben "ilgilenmiyorum" dediğimi hatırlamıyorum sözlük(gerçi öyle birşey varsa onun arşivlerinde kayıtlıdır muhtemelen). ben dedim ki "eğer böyle gizli-kapaklı 3-5 gün muhabbet edelim havasında arayacaksan arama" dedim. garip olan benim ilgilenmem değil; "asla aklımın ucundan bile geçirmicem, asla şöyle yapmicam, asla böyle yapmicam" deyip de gizli gizli takip edilmek.. öyle değil mi sevgili sözlük?

izmir de cami imamı olmak

muhtemelen "fg" tayfasından (laik,demokratik,kemalist müslüman(!) ) olmaya doğru götürür. *

"seni bir daha asla(yine mi bu kelime?!?) aklımın ucundan bile geçirmeyeceğim" diyen birinden hala nefretamiz söylemler... görüyorum...

sözlük erkeklerinin şu an dinlediği şarkılar

http://www.youtube.com/watch?v=Hc5Z9GmppNA

eskiden bakkallarda olan şeyler

cino vardı. bazen hala bulabiliyorum. lezzetine doyum olmuyor. bi de patlayan şeker vardı

iğneyi kendine çuvaldızı ele batır

nedense, şu ayeti getirdi aklıma :

"inanan kadınlara söyle, onlar da gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler; iffetlerini korusunlar; [örfen] görünmesinde sakınca olmayan yerleri dışında, cazibe ve güzelliklerini açığa vurmasınlar; ve bunun için, başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Cazibe ve güzelliklerini kocalarından, babalarından, kayınpederlerinden, oğullarından, üvey oğullarından, kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin ya da kız kardeşlerinin oğullarından, kendi evlerindeki kadınlardan, yahut yasal olarak sahip oldukları kimselerden, yahut kendilerine bağlı olup cinsel isteklerden yoksun bulunan erkeklerden, ya da kadınların mahrem yerlerinin henüz farkında olmayan çocuklardan başka kimsenin önünde açığa vurmasınlar; ve [yürürken] gizli görkem ve güzelliklerini belli edecek şekilde ayaklarını yere vurmasınlar. Ve siz, ey müminler, hepiniz topluca, günahkarca davranışlardan dönüp Allah'a yönelin ki kurtuluşa, esenliğe erişesiniz!"
(nur,41)

allah

Affedicidir,merhametlidir. ama bunların suistimaline de izin vermemektedir. Pişman olup o'na yönelen kimseleri affeder. Kim, Allah'tan daha iyi durabilir ki vaadinin arkasında??

"Doğrusu, Allah'ın tevbeleri kabul etmesi, ancak bilmeyerek kötülük işleyen ve sonra, zaman geçirmeden tevbe edenlere mahsustur. Allah onlara rahmetiyle tekrar yönelecektir, zira Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir. (nisa,17)"

şeriat

yerin, göğün ve ikisi arasındaki herşeyin mutlak sahibi, alemlerin rabbi olan, insanların eninde sonunda huzuruna çıkıp hesap vereceği "allah"ın kanunlarıdır. kaynağı bütünlük içinde kur'an ve sünnettir.

müslümanım deyip de şeriat dışı/karşıtı toplum düzeni ideali sahibi insanlara hatırlatma niyetli bazı ayetler :

bkz: (#6251581)

Ayrıca genel bir tavsiye : Bir kavramı savunmadan ya da reddetmeden önce, ne demek olduğunu, neler içerdiğini, nerden geldiğini öğrenmek, sağlıklı düşünmemize yardımcı olur. en azından, kendimizle çelişmez ve ne dediğimizi biliriz.

yaradılanı severim yaradandan ötürü

Garip... "yaradan"'ın "sevme, dost-sırdaş edinme!" diye emrettiklerini neden seveyim ki?

giden sevgiliye gitme diyememek

desen ne olacak ki? belki gitmeyecek, sonra yine bir siksekliği tutacak ve yine "gidiyorum" diyecek. eninde sonunda gidecek "gidiyorum" diyen...
zorlama; bırak şimdi gitsin!
gidesi varsa gitsin, ne hali varsa görsün...

müslüman olduğu halde türküm diyen çelişkili insan

"müslümanlığın, dünyada olmadığı bir dönemin" var olduğunu sananların göremedikleri çelişki.
müslümanlık, hz. adem'den hz. muhammed'e kadar vardı, şimdi de var, kıyamete kadar da olacaktır.

turunçgil yedikten sonra dişte oluşan hassaslık

(bkz: hissizlik ve hassaslaşma)

en güzel kız isimleri

hatice'dir sanırım....
o ne güzel bir eş, o ne güzel bir destek, o ne güzel bir annedir...

hatice, güzel isim...

kadınları çekilmez yapan detaylar

sevdada şart koşulmaz deyip, 3000 tl maaş ve araba varlığını şart koşmaları...
bakarsın onlardan daha fazlası olmuş, ama sen şart koşma!

kızların kendinden büyük erkeklere ilgi duyması

düzeltilmesi gereken görüştür.
yani kadınların hoşlanma kriterlerinde, erkeğin, kendisinden yaşça büyük olması çok önemli değildir, öyle sanıyorum.
onların hoşlandığı, güçlü (bedenen ve zihnen), kararlı, irade sahibi, sorumluluk alabilen, müdahale edebilen erkeklerdir.
yani aslında kadınlar, kendilerini taşıyabilecek erkeklerden hoşlanır, doğaları itibariyle.