bugün

entry'ler (13)

kuran meali

genellikle geleneksel düşünce tarafından kelimelerin anlamları değiştirilerek farklı anlamlar ortaya çıkarılmış kitap.

Bağlama uymaz, diğer yerlerde başka anlam verilen kelimeye öbür tarafta çok daha başka anlam verilir vs.

sonra neden yeni nesil dinden uzaklaşıyor diyorlar.

Şu an 30 a yakın farklı meal var. Gerçekten okumak, "ulen ne anlatıyor bir kitap?" diyenler bu 30 meali de gözden geçirerek okumalı, bunun için kuranmeali.com sitesi uygun mesela. Benzer telefon uygulamaları da var.

Ondan sonra inanıyor musun, dinden mi çıkıyorsun gerisi sana kalmış. En azından kendim okudum farkına vardım diyerek kitaba inanırsın ya da reddedersin, kulaktan dolma bilgilerle değil.

gamazda

gerçek adı alexandra kuznetsova olan genellikle rock şarkıları piyano ile uyarlama*lar yapan rus hatunun sahne adı.

Fade to black, zombie, back in black ve what i've done uyarlamaları çok iyi.

Youtube Kanalı
https://www.youtube.com/c...&sort=p&flow=grid

Spotify : https://open.spotify.com/...st/2jQR12WWMiQByk6Dnt6H4T

akıl almaz kelime dağarcığı testi

Ben sayısalcı olarak ilk deneyişte bu kadar yapabildim.

görsel

kemalizm neden bitti

Öncelikle bütün "-izm" ler tehlikelidir.

Genelde de bu "-izm" akımları fikirdaşlarının bir şekilde kendi düşüncelerini dayatma adına karşı akıma veya bütün halka zulmetmesiyle zamanla biriken kin sonucu eninde sonunda yok olurlar.

Siyaseten bugün kemalizm sona ermiş olabilir ama erdoğanizm, tayyipizm başlamıştır. Ve bu fikir akımına sahipler de yavaş yavaş zulümlerine başladılar. Yakında bunlar da yom olacak.

Sonrasında da yeni "-izm" hareketi oluşmaz umarım, yeter artık!

öğretmenliğin kutsal meslek sanılması

bir kutsaliyet demeyelim de ülkenin geleceğini yetiştirmede en az ana baba kadar önemli bir yerdedir, geleceği şekillendirenlerden bir zümredir öğretmenler.

maalesef eğitim sisteminin kötülüğü, atanamama sorunu, özelde düşük maaşlar öğretmen kalitesini de düşürmüştür.

üniversite sınavında 200 bin e girmiş ama matematikten yerlerde olan kişi matematik okuyor, fizikten yerlerde olan fizik okuyor.

ayrıca görülüyor ki buradaki lay lay lom yazarların ana babası da kendisini yetiştirememiş sanırım, ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar ağacı yaş iken eğiltemeyen velilerinden sonra öğretmenlerin çabası da bir noktaya getirebilmiş anca.

zihniyet olarak bomboş bir nesle hoş geldiniz.
pubg oynamaya, saçma sapan elektronik rap ile aleyna tilki dinlemeye ve acun programları ile saçma netflix dizileri izlemeye devam gençler!

osmanlının gümbür gümbür gelmesi

Türkiye'nin gümbür gümbür gerisin geriye gitmesidir.
Hükumet ve peşindeki sürülerin zihniyeti o yönde.

Sanıyorlar ki Osmanlı olunca her yere hükmedecekler.
Oysa Osmanlı'nın son yüzyıllardaki çöküş sürecine girdiler.
Herşeye vergi, tek adamlık rejimi halkın çoğunluğunun açlık sınırı altında olmasını görmezden gelip saraylar yaptırıp şatafat içinde yaşamaları vs.

Bizi bu zhinyetten kurtaracak bir devrimci lazım.

çeyrek altının 1000 tl olması

Hesabı kolaylaştıracak, düğünlerde takılmasını ise zorlaştıracak durum.

göbeğinden zeytin yenen kızın ağlamaya başlaması

gözüne karabiber kaçmış olabilecek kızdır.

(bkz: karabiberim)

yerli otomobil

yakın dönemde togg için söylenen, beklenen otomobil.

fiyatı da en az 1 kilo altın olacaktır, çıktığında hatırlatırsınız.

yandaş medya

genelde bu dönemde ak parti destekçisi medya organları için kullanılan ifade.

bunlar dünyayı yöneten aileleri biliyorlar ve defalarca "büyük oyunu" bozuyorlar. Ama kaç zamandır kabataş görüntülerini ve cami hoparlöründen çav bella çalanı bulamıyorlar bir türlü.

youtube den şarkı indirmek

aslında youtube music kullanılarak artık gereği de olmayan durum.

Ama yok ben para veremem diyorsan youtube linkini mp3'e dönüştüren web siteleri, telegram botları mevcut.

Önerim ayda bir sigara parası ücreti verip yapılan emeğe saygı göstermendir.

asgari ücret

1 tam altından az olan ücrettir.
halkın yarısına yakını 1 ay ve belki de haftanın 6-7 günü saatlerce çalışıp 1 tam altın bile alamıyor.

lenovo

son iki dizüstü bilgisayarımın markasıdır.

ikincisini almamın nedeni de elbette birincisinden memnun olmam. ilk dizüstünü 8 - 9 sene kullandım. Şimdikini ise 3 senedir kullanıyorum.

Memnun olduğun markadan şaşmamak gerek. Mesela cep telefonu performansı için de şu an asus'tan memnunum 3 senedir taş gibi hala. ama değişim zamanı geldiğinde asus alamayacağım gibi Türkiye'ye yeni cep telefonu modellerini getirmiyorlar sanırım artık.