bugün

üretilmesine ve üretilebileceğine inandığım otomobildir. öncelikle türkler araba yapsa arkasında şöyle yazar, türkler araba yapsa böyle yazar zihniyetinin ürünü olan yazar ya da yazar olmayan herkesin yüzüne tüküreyim diyerek söze başlamak istiyorum. savaştan çıkalı çok olmamış türkiye cumhuriyetinin yaptıklarına bakılırsa hiç te zor değildir. o yıllarda bile kendi uçak fabrikasını açmış -sonradan kapanmak zorunda kalsa da- bir ülkenin altından kalkabileceği bir iş bu. neden olmasın ki? hem bu ülkeye katacağı şeyler gayet fazla. öncelikle türk teknoloji firmalarına, zengin iş adamlarına böyle bir teklifin devlet tarafından iletilmesi gerektiğine inanıyorum. ancak böyle bir teklifin kuru kuruya değil, çeşitli olanaklar sağlanarak yapılmasından yanayım. gerekirse arazinin ücretsiz verilmesi, belli bir süre vergi alınmaması, sigorta masraflarının devlet tarafından karşılanması gibi birtakım kolaylıklar ve imkanlar. bu gibi şeyler maliyeti düşüreceğinden türk üreticisi bu işe daha cesur adımlarla girecektir. işin teknik konusunda bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. cumhuriyet kurulduktan çok ta uzun olmayan bir süre sonra uçak fabrikası açabiliyorsa bu ülke bunun altından gayet rahat kalkar. bu ülkenin mühendisleri, bu konudaki uzmanları bu işi götürebilecek nitelikte. özellikle askeri teknolojilerde son zamanlarda gösterdiğimiz gelişme bu konudaki inancı da arttırmıyor değil. neyse, asıl önemli yere geliyoruz bence, yani talebe. türk arabası olduğundan kim talep eder ki diyor insan. kalitesine güvenme bir yana işin reklam boyutu var. yani bir kişinin renault, bmw ya da atıyorum opel kullanıyorum demek varken atalay * kullanıyorum demesi var. ama yine bana kalırsa bu ilk etapta önemli değil. yapılacak üretim ilk etapta yalnızca devletin kullanacağı araçlara yönelik olursa bu sıkıntı da aşılır. askeri araçlar * **, polis ekiplerinin araçları , diğer devlet dairelerinin araçları ve siyasilerin başta olmak üzere makam araçları atalay olursa bir süre sonra ülke tarafından kabullenecektir. hatta stışları patlayacaktır. bunun yanı sıra çok önemli bir istihdam kaynağı olacak ve paranın büyük bir kısmının yurt içinde kalması sağlanacaktır. ülkenin parasının fransa'ya,almanya'ya değil de ülkenin kendisine dönmesi sağlanacaktır. düşünün bir, sadece istanbul'da ne kadar otomobil olduğunu. sonuç olarak, böyle, bir paragrafla açıklanacak, olur bu denecek konu mu? elbette hayır. ama zor olanları gerçekleştirmek siyasi iradelerin görevidir. benim her zaman içimde kalmıştır açıkçası bir türk otomobilini yollarda görmek. *
Bizzat başbakan tarafından tüsiad toplantısında işadamlarından talep edilendir.

Biraraya gelip yerli marka yaratmalarını istemiştir.

Öte yandan :

--spoiler--
başbakan erdoğan'ın 'yerli otomobil üretin' çağrısını chp'li umut oran kaygı verici buldu.
--spoiler--

Başbakanı bu konuda sonuna kadar destekliyorum. Şartları ne kadar ağır olursa olsun bir veya daha fazla otomobil markası yaratıp üretmemiz şarttır. Yıllar önce yapmalıydık. Ama bazı kötü niyetli kimseler bunu kösteklediler, engellediler. Daha ağır sözler yazardım ama format izin vermiyor.
4 liralık benzin satılan bir ülkede üretileceğinden ve dahi benim binemeyeceğimden mütevellit markası banabol olmalıdır.
jet fadıl'sız imza otomobil projesi güzel olur. fatih'in tuğrası, türk markası...
yabancısını alabilecek durumda olanlar için, gayet yersiz bir sevdadır.
Devlet desteğiyle 3 yıl sonunda piyasaya çıkması hedeflenen projedir.Umarımki daha bilinçli olur ve bunuda Anadolu markalı türk otomobili gibi karalama ve yıpratma kampanyalarına kurban vermeyiz.Diğer firmaların tutulan araçları ortada paliolar 206 lar symboller düşünülecek olursa onlar kadar bir araba yapamazmıydı anadolu şimdiye kadar?Yapardı.Çin bile arabasını satıyor ülkemizde kore de satıyor bırakalım kendi arabamız yaşasın saçma sapan galyanlara gelmeyelim.
yerli ise; (bkz: tomofil)dir o.
(bkz: devrim arabaları)
Yakın bir zamanda yapımına başlanacakmış. Çok umut verici bir gelişme olur bu. Ülkemizde zaten bir otomobili oluşturabilecek tüm parçalar yapılıyorken neden bir otomobili de yapamayalım. Bu devirde sahip olduğumuz teknoloji, ekonomi gibi gerekli şeylerden bahsetmiyorum bile.
ilk üretilen otomobilleri kimlerin alacağını çok merak ediyorum. ya alanın elinde patlarsa? kesin devlet teşvik için kredi falan dağıtır da milletin ayağı alışır.
su ile çalışırsa devlet yerra yer. halihazırda akaryakıttan %65 civarında bir vergi alınıyor buna rağmen cari açık almış başını gitmiş. su ile çalışan otomobil demek bu verginin sıfırlanması demek. bu da devlet için intihardır. başka bir ekonomik modele (örneğin, faizsiz bir ekonomik model) geçilmediği sürece su ile çalışan yerli otomobil hayal olarak kalacaktır. ha ama şarjlı elektrikli araçlar geliyor bak o olur. sonuçta elektrikten de vergisini alıyor devlet.
Her şeyi hazır tüketmiye alışmışken, üretimin içine edilmişken yapılmasının zor olacağı bir şey. Yani olay yapıp yapamamakla alakalı değil, yapma gereksinimi olmamasından kaynaklı.
günümüz otomobil sektöründeki değişimi göz önünde tutartsak direkt elektrikli araba projesiyle başlaması gereken atılımdır. Önümüzdeki 5 yıllık bir proje olduğuna göre benzinden elektriğe geçiş yaklaşık 10-15 yıllık bir süreç olacak o zaman bir ilkle dünya piyasalarına girilebilir buda yeni ve ilklerle olacaktır.
Anadoldur ilk ve son.
kendisi ile tanışamadan fiyatı açıklanmış otomobil. 20-25 bin arasında olacakmış fiyatı.

bir de türkiye her türlü otomobili üretebilirken hala yerli otomobil üretebilir miyiz diye soranlar varya. işte onlardan adam olmaz.
onur gökşen'in isteğiyle kornası "allah" diye çalacak olan otomobil.
böylece medya "allah"ı domateste,biber'de aramaktan kurtulur diye ufak bir serzenişte de bulunmuştur.
fosil yakıtla çalışan yerli otomobil geliştirmek boşuna bir yatırım olur. çok değil beş yıl sonra her taraf elektrikli otomobil dolacağından yatırımın tamamen bu alana kayması gerekir. elektrikli otomobil konusunda zaten bireysel türk girişimciler mevcut olup bu konuda kısa sürede büyük aşama kaydedilebilir. yerli otomobil üretmesi istenilen şimdiki ağababalar salak mı ki lisnsla ürettiği yabancı otomobile rakip yerli otomobil üretsin ve kendi bindiği dalı kessin. böyle bişey talep edilecekse mevcut otomobil üreticilerinden değil sektöre yeni girecek birinden böyle bir yatırım beklenmesi daha doğru olur.
devrim arabalarının yaptılar ve çok daha iyisinide yaparlar. burda önemli olan türklerin araba yapamayacağı imajı oluşturmaktır.
uçak, tank, helikopter ve gemi üretme aşamasında olan ülkem için çokta zor değildir.
şahin, doğan'ın 2012 modelini yapacaklar. fazla heycanlanmaya gerek yok.
türk mühendisler yapacaksa mutlaka iyisini yapacaktır. yok eğer işin içine koç grubu girerse yine tenekeden birşeyler çıkar ortaya. malzemeden çalmadan rahat edemiyor hergeleler.
üretim maliyetinin 20-25 bin olacağı söyleniyor*. bu rakama aracı işletme kârı tabi fabrika kârı ne kadar olur bilinmez, sponsor reklam vs. sırasında yapılan giderler, ötv, kdv eklendiği durumunda ford focus'tan iyi bir araba çıkamaz ise üretilen malın fiyat performans oranı baya düşecektir. bu oranın düşmesi de bilinçli tüketiciyi kaçırır. çıplak fiyatı 35 bin olan 1.6 motor aracın ötv ve kdv'si 20 bin tl yi bulur ise fabrika maliyeti 25 binlik aracın ötv, kdv'si kaçı bulur? aslında asıl mesele sadece fiyatı değil verilen o kadar paranın karşılığını verip veremeyeceği sorunudur. eğer bu soru işaretini giderecekse neden yerli haftasında arabamızı süslemeyelim?
üretilip fabrikası kuruldukdan sonra yabancı bir firmaya satılacak sadece adı yerli olarak kalacakdır.
(bkz: türk telekom)
(bkz: hariri ailesi)
(bkz: ben adeta ülkemi pazarlamakla mükellefim)
iç siyasi hedefleri olmadığı söylenemeyecek düşüncedir. (bkz: volkswagen)
şu filmi de izlemek lazım konusu açılmışken;

(bkz: devrim arabaları)
bi trafiğe çıksında kendisin asfalt ağlatırken görelim dediğim otomobildir.
yerli otomobil
yersiz diyalog.*
fiyatı 25 bin lira olacak arabadır. vergilerle falan bu rakam 40 bin liraya çıkacakmış. evet yerli otomobili kim 40 bine alır merak konusu. ulan 100 yıllık markalar cillop gibi arabaları o fiyata satıyor. senin neyine 40 bin fiyat biçmek. ha orasına burasına vites topuzuna elmastan işlemeler falan yaptıysan orası ayrı.
zamaninda amerikan yavsagi sag goruslu basinin ve burokratlarin simdilerde delicesine sarildigi makina.
bir an önce yapılmalı ve global bir marka haline getirilmeli. Mavi Jeans amerikada çatır çatır kot satıyorsa bu da yapılabilir.
sözlükteki irlandalılar hemen başlamışlar istemezük demeye, olum size rağmen birşeyler olacak bu ülkede ya, torunlarınıza "biz yaptık" diyeceksiniz, görebiliyorum.
o da olacaktır inşallah. yerli araba bu ülkenin sevdasıdır resmen.
ihya edecektir.
rizeli bir abimiz, kendi üretimini trafiğe çıkartmış bile. atmaca 53 vatana millete hayırlı olsun. küçümsenmemesi gereken girşimci ruhlu bu abimize destek verilmesi gereklidir kanımca.

http://www.trabzondanhabe...apamadi-rizeli-yapti.aspx
seri üretim olarak, hepsinin arkasında maşallah, babam sağ olsun veya o şimdi asker gibi seçenekler bulunan otomobil olacağından korkuyorum.
bizde bu vergi sistemi varken çıksa da olur çıkmasa daha iyi olur.

önce o arabaya binilecek şartlar sağlanması gerekir şartlar sağlanmadıktan sonra yerli olmuş yabancı olmuş kimsenin sikinde olmaz.

benzin rafineri çıkışı: 1,1 tl

benzin pompa fiyatı: 4,30 tl

yurt dışında x model araba: 10.000 $

kapı kuleden girince x model araba: 30.000 $
(bkz: http://www.ekipmandunyasi...m/makale_detay.asp?id=132)
bir ülkenin gelişmesine,üstündeki zincirleri kırıp atmasına yardımcı olan üretimdir.üretim dediğimizde bu hangi alanda olursa olsun başarıdır,o alanda özgürlüğümüzü kazanmaktır.yerli otomobile gelince ülkemizin buna ihtiyacı hat safhadadır.ülkemizde yerli otomobil üretim sürecine başlanmıştır umarım ki bu süreç çok kaliteli geçer ve kendi markamızı yaratırız.çünkü şu an ki büyük devletler bu markalarla ayakta ve hüküm sürmekte.umarım ki bu süreçte bu iş ciddiye alınır bir tane üretilip müzeye kaldırılmaz seri üretime geçilir.
yerli otomobil üretmek ulaşılması güç bir hedef değildir. zira bu ülkede 1000 metrekare kapalı alanda yerli sondaj makinesi üreten adamlar var. zor olan üreteceğiniz bu aracı ihraç edip edemeyeceğinizdir.

ve maalesef türkiye'nin 25000 liraya imal edeceği bu arabayı ihraç etmek türk kanalizasyonlarından bok ihraç etmekten daha zor olacak.
Dağ fare doğurdu.
Fiat la anlaşma yapılacakmış motor fiattan, fabrika fiattan dizayn bizdenmiş.
fiat'ın üreteceği otomobildir. milletimiz de bunu yiyecektir. aynı milgem projesi gibi. bütün herşeyi dışardan işçisi ve sacı türkiyeden. yakışır güzel ülkeme.
işin içine fiat ve koç grubu girdiği için baştan ölü doğmuş çocuktur. şöyle ne bileyim wolkswagen-seat gibi bir proje olsa ne güzel olurdu halbuki...

malzemeden çalmasalar iyi. malum yıllarca teneke kalınlığında saclardan otomobil üretip millete kakalamıştı bunlar.
bildiğin tofaşın yontulmuş versiyonu. onun da motorunu fiat yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam.
insan bir irkiliyor yerli otomobil lafını duyunca, acaba devrim arabaları geri mi dönüyor diye. sıfırdan türk motoru, her şeyiyle türk üretimi bir otomobil mi diye.
ama görünürden öteye gideceğini sanmam. bir süre sonra piyasadan silinir yan sanayiye yedek parça için dakika başı uğranır kanaatindeyim.
koç grubunun talip olduğunu duymamla beraber kulağımın arkasına vazelin sürmeme vesile olmuştur...

vatanseverlere mason, yahudi, gavur vesaire diye salyalar saçan güruh bu adamlar hakkında dut yemiş bülbül maşallah. enikleri suskun, ağaları para ve imtiyaz yağdırıyor.

ama ülkesi için endişelenen öğrenci çocuk "allahsız", vatanın gidişatına üzülen emekli teyze "orospu", dağda pkk kovalamış asker anarşist.

siz nesiniz bilmiyorum ama adam değilsiniz.
üretimi fiat yapacak denilince akla birinci dünya savaşı klişesini getiren otomobil.

"italyanlar üretince biz de üretmiş sayıldık".

o değil de; zaten benzer bir durum yıllardır var. öncekinden farkı nedir, anlayan varsa beri gelsin.
Bir otomobil yapacak altyapıya sahip olmayan bu devlet bir zamanlar hollanda'ya yerli imalet uçar satacak durumdaydı. Ne değişti uçak yapacak altyapıya sahip devlet bir araba yapmak niye bu kadar sorun oldu. bu alanda hiç mi türk mühendis, destekleyecek iş adamı yok?
padişah ın gizli ortaklığı olmassa olmaz bir projedir.
yüzdesini bilmem ama ortak olmassa kimseye yaptırmaz o otomobili.
bu mantıkla yola çıkılırsa toyota'da yerli otomobildir.
devletin bu ise el atmasi yanlis. cekilin bi bok bildiginiz yok demek yerine uretimin tesvik edilmesi lazim.
yerli otomobil===> italya ile ver kaça gireceğiz
yerli tank=======> almanlarla duvar pası yaparız paletleri falan ordan gelir.
yerli uçak=======> siktir et uçmayak.
uretime degil de ithalata dayali buyuyen bir ulkede yuzde yuz yerli otomobil hep hayal olarak kalacaktir.
bizim kaportacı yılmaz abi, motor ustası muhsin bana yardım etseler öylesini ben de yaparım a.q, malzeme, işçilik, kaynak, proje, araba! bizim olmadıktan sonra yaptıran binsin gezsin.
yerli otomobilden kasıt hani fiat deyince italyanlar akla geliyor yaa

atıyorum .. kaptan deyince türkler akla gelmeli.

fiat , ford işbirliği ile değil a dan z ye ne yapılmışsa arkasında bir türk ismi olsun.

kısmet olup da yapılırsa o isimleri arabanın tanıtımında altın harflerle yazarsın.

yalnız ondan önce millet olarak daha iyisini yapma yapabilme hevesimizin oluşup süreklilik arz etmesi gerekli.