1. 1.
  üretilmesine ve üretilebileceğine inandığım otomobildir. öncelikle türkler araba yapsa arkasında şöyle yazar, türkler araba yapsa böyle yazar zihniyetinin ürünü olan yazar ya da yazar olmayan herkesin yüzüne tüküreyim diyerek söze başlamak istiyorum. savaştan çıkalı çok olmamış türkiye cumhuriyetinin yaptıklarına bakılırsa hiç te zor değildir. o yıllarda bile kendi uçak fabrikasını açmış -sonradan kapanmak zorunda kalsa da- bir ülkenin altından kalkabileceği bir iş bu. neden olmasın ki? hem bu ülkeye katacağı şeyler gayet fazla. öncelikle türk teknoloji firmalarına, zengin iş adamlarına böyle bir teklifin devlet tarafından iletilmesi gerektiğine inanıyorum. ancak böyle bir teklifin kuru kuruya değil, çeşitli olanaklar sağlanarak yapılmasından yanayım. gerekirse arazinin ücretsiz verilmesi, belli bir süre vergi alınmaması, sigorta masraflarının devlet tarafından karşılanması gibi birtakım kolaylıklar ve imkanlar. bu gibi şeyler maliyeti düşüreceğinden türk üreticisi bu işe daha cesur adımlarla girecektir. işin teknik konusunda bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. cumhuriyet kurulduktan çok ta uzun olmayan bir süre sonra uçak fabrikası açabiliyorsa bu ülke bunun altından gayet rahat kalkar. bu ülkenin mühendisleri, bu konudaki uzmanları bu işi götürebilecek nitelikte. özellikle askeri teknolojilerde son zamanlarda gösterdiğimiz gelişme bu konudaki inancı da arttırmıyor değil. neyse, asıl önemli yere geliyoruz bence, yani talebe. türk arabası olduğundan kim talep eder ki diyor insan. kalitesine güvenme bir yana işin reklam boyutu var. yani bir kişinin renault, bmw ya da atıyorum opel kullanıyorum demek varken atalay * kullanıyorum demesi var. ama yine bana kalırsa bu ilk etapta önemli değil. yapılacak üretim ilk etapta yalnızca devletin kullanacağı araçlara yönelik olursa bu sıkıntı da aşılır. askeri araçlar * **, polis ekiplerinin araçları , diğer devlet dairelerinin araçları ve siyasilerin başta olmak üzere makam araçları atalay olursa bir süre sonra ülke tarafından kabullenecektir. hatta stışları patlayacaktır. bunun yanı sıra çok önemli bir istihdam kaynağı olacak ve paranın büyük bir kısmının yurt içinde kalması sağlanacaktır. ülkenin parasının fransa'ya,almanya'ya değil de ülkenin kendisine dönmesi sağlanacaktır. düşünün bir, sadece istanbul'da ne kadar otomobil olduğunu. sonuç olarak, böyle, bir paragrafla açıklanacak, olur bu denecek konu mu? elbette hayır. ama zor olanları gerçekleştirmek siyasi iradelerin görevidir. benim her zaman içimde kalmıştır açıkçası bir türk otomobilini yollarda görmek. *
  15 -1 ... kara gomlekli
 2. 2.
  Bizzat başbakan tarafından tüsiad toplantısında işadamlarından talep edilendir.

  Biraraya gelip yerli marka yaratmalarını istemiştir.

  Öte yandan :

  --spoiler--
  başbakan erdoğan'ın 'yerli otomobil üretin' çağrısını chp'li umut oran kaygı verici buldu.
  --spoiler--

  Başbakanı bu konuda sonuna kadar destekliyorum. Şartları ne kadar ağır olursa olsun bir veya daha fazla otomobil markası yaratıp üretmemiz şarttır. Yıllar önce yapmalıydık. Ama bazı kötü niyetli kimseler bunu kösteklediler, engellediler. Daha ağır sözler yazardım ama format izin vermiyor.
  5 ... kizilmaske
 3. 3.
  tamponunda boyalar ile ateşin etrafında dönen ilkel araba.
  2 ... importer
 4. 4.
  4 liralık benzin satılan bir ülkede üretileceğinden ve dahi benim binemeyeceğimden mütevellit markası banabol olmalıdır.
  3 ... vigilante8
 5. 5.
  jet fadıl'sız imza otomobil projesi güzel olur. fatih'in tuğrası, türk markası...
  1 ... senden uzakta
 6. 6.
  yabancısını alabilecek durumda olanlar için, gayet yersiz bir sevdadır.
  1 -2 ... bernadette
 7. 7.
  Devlet desteğiyle 3 yıl sonunda piyasaya çıkması hedeflenen projedir.Umarımki daha bilinçli olur ve bunuda Anadolu markalı türk otomobili gibi karalama ve yıpratma kampanyalarına kurban vermeyiz.Diğer firmaların tutulan araçları ortada paliolar 206 lar symboller düşünülecek olursa onlar kadar bir araba yapamazmıydı anadolu şimdiye kadar?Yapardı.Çin bile arabasını satıyor ülkemizde kore de satıyor bırakalım kendi arabamız yaşasın saçma sapan galyanlara gelmeyelim.
  1 ... son hava bukucu
 8. 8.
  yerli ise; (bkz: tomofil)dir o.
  1 -1 ... akvaryumdan bakan alik balik
 9. 9.
  (bkz: devrim arabaları)
  2 -1 ... son adam
 10. 10.
  Yakın bir zamanda yapımına başlanacakmış. Çok umut verici bir gelişme olur bu. Ülkemizde zaten bir otomobili oluşturabilecek tüm parçalar yapılıyorken neden bir otomobili de yapamayalım. Bu devirde sahip olduğumuz teknoloji, ekonomi gibi gerekli şeylerden bahsetmiyorum bile.
  2 ... mrsnpr