bugün

evet çocuklugumdan beri aklmı kurcalayan şeylere son verme kararı aldm ve tanrının olmadıgını kendimce kabullendim.
lakin aklımın almadıgı psikolojik şeylerin ateist olduktan sonra gerçekten olmadıgını farkettim.

yunan mitolojisine siz nasl gülüyorsanız bende şu an arap mitoolojisine gülüyorum.

oh be dünya varmış.

misssss.

bilinçaltımı seveyim.

not : 15 yaşında (11 sene önce ) köy camisinde müezzinlik yapmış biriyisiyim )

not 2 : kendimi allahın varlıgına sadece sevdiğim insanları ahirette görebilme ihtimaline karşı inandırmak istiyorum ama mantıgım onada el vermemeye başladı.

beni allaha geri döndürün.lakin o üşeniyor sanırım.
Aklını biraz kullanıp araştırınca işler kafirlikle sonuçlanıyor. Aklını kullanma git secde et pis kafir seni.
1. şüphenin düşmesi.
2. şüpheden korkma ve kaçma.
3. şüpheyi tam olarak adlandırma.
4. düşünme.
5. kendisi gibi düşünen var mı diye göz gezdirme.
6. araştırma.
7. düşünme.
8. ateist olma.
ilk önce fazla düşünürsün, neyiz biz, neyim ben, o kim diye. sonra cevap alamazsın ve cevap verecek kaynaklara ve kitaplara göz atarsın. bir müddet sonra çelişkileri görürsün ve dersin ki "riske girmeye değmez. siktir et herhangi bir dine bağlı olarak* geçiniyim." dersin. bi süre düşünmesen de bi müddet sonra kendini tutamazsın, dibine kadar gidersin ve tadaaaa; nur topu gibi bir ateist&deist olursun.
uzun bir süreçten oluşan evrelerdir efenim.

edit: hakaret etsem anlarım ama o tip bir insan olmadığımı biliyorum. çıkıp demiyorum ki şundan dolayı bu yanlıştır o yalandır bu şudur. saygı gösteriyorum ama haketmiyor bazısı.
insanın bazı şeyleri reddetme evresidir. bu evreler kişiye göre mantıklı dışardan bakıldığında mantıksızdır. ateist olmuş bir kişiye ufak bir demeç hazırlansa spoilerde ki gibi olurdu. zira söz etsekte anlamazlar her insan kendi doğrusuyla yaşar onlar hiçcidir.

--spoiler--
Allah vardır , fakat tanrı yoktur. kimse zorla dini seçmez , din insanın kalbini huşu ile seçer. görmediğin şeye inanmıyorsan eğer aynaya bakabilirsin beynine görebilecekmisin ? dersen ultrason ile görürüm o zaman kuran oku o zaman allah ı görürsün. din düşünme demez düşün der , düşün ki milyarlarca ton büyüklüğünde gezegenler galaksiler bir patlama ile varolmuş olan insanlık peygamberler kemik ve kasların ilahi bir güç ile hareket etmesi. aklın alıyormu ? eğer almıyorsa etrafına bak ve ne kadar kör olduğunu gör. eğer allah a geri dönmek istiyorsan oku kuran oku. diye tavsiyeler verile bilecek kişilerdir.
--spoiler--
zorlu bir süreçtir.

din/tanrı konusunda hala kararsızlığımı sürdürmekteyim. evrim ve dünya'nın oluşumu hakkında araştırmalar yaptım; kur'an'ı okudum, tarafsızca sorgulamaya çalıştım. bu birikimim olayları objektif bir şekilde süzgeçten geçirebilmemi sağladı.

ama size bildiklerim ve inandıklarım doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki, yüksek ihtimalle bir tanrı var. ha o bahsettiğim tanrı allah mıdır, değil midir bunu bilemem. fakat evrenin oluşumundaki süreçte, büyük çarpışma'da, bana kalırsa hep bir şeyler eksik. ruh ve bilincin oluşumu da apayrı bir olay zaten. kısacası dinler doğru mudur, değil midir ona henüz karar verebilmiş değilim ama bir tanrının olduğu kanaatindeyim dostlar.
1. çevredeki ateistlerin daha havalı olduğunu görüp onları kıskanmak.
2. facebook'tan karikateist sayfasını beğenmek.
3. paylaşımları inceleyip yorumlara bakmak, ayetler üzerinden "şüphesiz ki" ile başlayarak yapılan saçma sapan esprilere gülmek.
4. yeni bir paylaşıma alaycı bir üslupla yorum yazmak.
5. yorumun beğeni alması.

(bkz: emeğe saygı)
(bkz: artı rep)
zeka ve psikolojik seviye ile alakalı olan yüzlerce evreden oluşur.

eğer canınızdan çok sevdiğiniz birisi ölümün eşiğinde ise, bir an da sırt döndüğünüz varlığa kendinizi yalvarırken bulabilirsiniz. bunun adı çaresizliktir.

kaybederseniz zaten sırt döndüğünüz varlığa küfreder ve nefret edersiniz. bunun adı nefrettir.

eğer amacınız bu hayatı tamamlayıp bu dünyada bir iz, bir miras bırakmak, yaptığınız iyi olan şeylerden yüreğinizi temiz, iyiliklerden mutlu, yapmadığınız kötülüklerden dolayı rahat, tüm bunları kendiniz için yapmış ancak ibadet etmediğiniz için bir suçluluk duymadıysanız bunun adı iyiliktir.

kötülük yapıp, çalıp tecavüz edip canlı bir yaşama kast ettikten sonra dualar ile yüreğinizi temizlemeye çalışıyorsanız, bunun adı şerefsizliktir.

bu dünya üzerinde hiçbir şey üretmeyip, başkalarının emirleriyle haraket edip, öbür dünyada zevkin dibine vurmayı planlıyorsanız, bunun adı cehalettir.

sabahtan akşama çalışıp bir baba, bir anne olmuş, yaratana dönüp ibadetinizi yapan, o nun verdiğini zannettiğiniz emirleri yerine getiriyor ama bunun karşılığında soyunuzun bekasını istiyorsanız, bunun adı ebevenynliktir.

sabahtan akşama ibadet edip, yazılı ve söylenen tüm vazifeleri yerine getiriyor ancak içten içe çığlık atıyorsanız, bunun adı esarettir.

o nun adına yazılmış emirler, o nun adına işlenen cinayetler, o nun adı kullanılarak insanı güdenleri görerek, ondan kuşku ediyorsanız, bunun adı bilinçlenmektir.

olayların gelişimini, fizik ve doğa kanunları ile açıklayarak, insan tarihinde birincil yaşam güdüsünü baskılayacak yani bir insanı ölüme gönderecek kadar etkili bir manipulasyon aracı olarak din i görüyorsanız, bunun adı bilimselliktir.

ama ne olursa olsun tüm bunlara rağmen, o nun varlığından şüphe duymuyorsanız, bunun adı inanmaktır.