bugün

sabah uyanıp ilk otobüsle kuşadasına gitmek. Gündüz sahilde koşup yüzmek ve akşamına da bir barda 2 tek atıp gece de sevişmek. Daha iyisi olamaz sanırım.
dua
ibadet
bitki çayı
çikolata
dertleşmek
alışveriş
kitap okumak
yetiştirme yurdu ziyareti
huzurevi ziyareti.
bir veya birkaç arkadaş eşliğinde yapılan psikoterapi ve sosyoterapi en etkili çözüm yoludur. ilaç falan kullanarak zaman kaybetmeyin. çünkü ilaçlar sadece anlık rahatlık verdiği ve dolayısıyla sorunları ertelemeye yaradığı için kökten bir çözüm yolu değildir.
ibadet, umut, uyku, sigara, tv, age of empires, vs.
seratonin reuptake inhibitörleri, mao-b inhibitörleri, trisiklik antidepresanlar bunlar kısa vadede etkili ama uzun süreli kullanımlarda minör depresyonlara sebep olabilmekte (5HT, Noradrenalin, Dopamin reseptör downregulasyonu, desensitizasyon...)

bu bağlamda düşünelim; stres kaynaklı diurnal kortizol salınımına sebep olan acth'ı baskıladığın vakit,

kortizol salınımı düşecek,
immun reaksiyonlar normale dönecek,
glikozun hücreden sürekli kana geçişi önlenmiş olacak
hipocampustür amigdaladır, prefrontal kortekstir, mezolimbik bölgelerdir yeniden ihtiyaç duydukları glikoza kavuşacak ve 2 hafta kadarlık bir remodelling neticesinde amigdaladaki büyüme, hipokampüsteki küçülme yavaşlayacak. bu sayede tüm o bulanık duygu durumlarından ötürü girilmiş olunan salak saçma modlara elveda;

peki acth nasıl baskılanır? kortizon, prednizon falan fistan kullanılır bu sefer de yağ birikimi olur götte başta. sonra aynaya bakılır, bakılır, bakılır tekrardan depresyon moduna hızlı bir geçiş yapılır.

anlayacağın çare drogba...
aglamak veya problemleri başka birşeye yönlendirip hırs yapmak.
(bkz: savunma sporları)
(bkz: dans)
Bağırmak, seni anlayabilecek biriyle konuşmak ve uyumak.
karşılıksız olarak seven bir sevgiliye sıkıca sarılmak ve uzun bir süre o şekilde kalmak, kendisini mutlu hissedeceği pek çok şeyi sonunu düşünmeden yaparak travmadan çıkmak.
recep tayyip erdoğan'ın açıklamaları. ülkenin geleceği hakkında kaygılıyken onun yıl sonu enflasyon oranı açıklamaları yüreğime su serpiyor. hiçbir şey olmasa onun cehape deyişi yetiyor bana.
bir tanesi de erkan oğur dinlemek olmalı.
spor ve sigaradır. başlık benimdi de entry uçmuş, her neyse tedavi görmüş ve atlatmış biri yazarsa sevinirim, çok berbat bir şey bu, çok.
ukte doldurmak.
psikolojik sorunları olan insanlara kırmızı reçete mahiyetinde önerilerdir. en güzeli uyumaktır. sıradan bir psikoloğa gittiğinizde size geçeceği telkininde bulunup stresten uzak, kuşlar kelebeklerle dolu bir hayat yaşamanızı önerecektir. psikiyatrist ise sorunsuz uyumanızı sağlayacak birsürü beyninizi uyuşturan ilaç yazacaktır. siz iyisimi takmamaya çalışın.
yataktan kalkılır, en çok beğenilen müzik eşliğinde yürüyüşe çıkılır. sonrası ılık bir duş. güzel bir kahvaltı. seni seviyorumlu bir günaydın mesajı daha ne olsundur.
eşyaya zarar vermek.
küçük bir sorunda sadece kapıyı çarpmakla yetinilebilirken, büyük bir asabiye sorunuyla karşılaşıldığında laptop kırmak bile yeterli olmayabilir, keza duvara telefon fırlatmak...

-ilk defa "keza"yı kullandım. biraz çiğ durdu ama, tekrar fırsat verilirse, tesis oluşturulursa ikinci kullanışımda daha iyi olacağına inanıyorum.-
bol su içmek.

az içince farkettim.
yemek yemek.
öpüşmek.
(bkz: hobi)
müzik olabilir.
başınızı alıp bir yere tatile gitmek, inzivaya çekilme tatili ama, o rusa atlayım ingilizi yalayım tarzı tatil değil, yüz vermez daha beter bozulur psikolojiniz.
alıp başını sakin bir yerlere gitmek. köylere gidin, böyle ege'de falan köyler vardır ya, oralara gidin. oradaki küçük otellerde kalın, oraların insanlarıyla, köylüsüyle muhabbet edin. sizin benim gibi insanlar değil onlar, herşeyleri şeffaf, muhabbetleri içten, davranışları içten, bu yüzden köylere gidin. herkes "ay ben alışverişe giderim canımın bütün sıkkınlığını alıyor", "gel abi bu akşam x bara içmeye gidelim" gibisinden mal mal şeylerle birbirini kandırıyor. psikolojin bozuldu ve alışveriş ettin ne oldu ? zaten psikolojin bozuk ve aldığın şeyleri iki üç gün sonra beğenmeyip dolabına kaldıracaksın. o birayı içtinde ne oldu ? o gece alkol aldın, derdi unuttun kafan güzel oldu, birde yanında iyi bir hatun vardı. sonra sabah oldu, ne kaldı elinde geriye ? baş ağrılı bir kafa ve yine psikolojini bozan şeyler.

maddiyat önemli değildir demiyorum, maddiyat az olunca da insanın psikolojisi bozulur. ama birazcıkta manevi şeyler düşünmek lazım, gelip geçici şeyler değil.
sözlük tüm deliler toplandık yazıyoruz .
intikam ama önce saçları kesmek gerekiyor berberde değil ama. eline makası alıp aynaya sinirli bir bakış attıktan sonra dengesizce kesiceksin saçını. saçları kesmeden intikam alırsan hıncını alamazsın.