bugün

entry'ler (171)

her türlü özelini sanal alemde paylaşan insanlar

Bunlar bir süre sonra bütün profillerini kapatma eğilimi de taşırlar. Çünkü bütün özel hayatını umuma açık alanda paylaşıp incinmemek pek mümkün değildir. O kadar beğenenin yanında eleştiren de çıkar ve o eleştirileri kaldırmak her sanal yıldızın harcı değil. Hey yavrum hey.

facebook masallahcilari

geçen bir tane belgesellik bir vaka gördüm ve biraz daha sapık bir tip olsam skrinşat bile alırdım.

beyzacan 2006'da gider, en yakın arkadaşlarından biri olan erkeğin yeni sevgilisi ile olan fotoğrafın altına aynen şunu yazar:

"ayyyy maşalah arkadaşlarım birbirinize çooook yakışıyorsunuz"

(berbat türkçe onun, orijinal.)

sonra herif bu kızla ayrılır, 2012'de bir başkasıyla evlenir. nikah fotoğraflarını da boynuna asacak değil ya profilinde kocaman paylaşır. beyzacan hemen oraya koşar:

"ayyy maşalah birbirinize çoook yakışmışsınız"

senin maaşallahından hayır gelir mi beyzacan?

her türlü özelini sanal alemde paylaşan insanlar

facebook masallahcilari denilen güruhun en sevdiği kitledir. bunlar paylaştıkça onlar maaşallah'ı yapıştırır. galata'da kahve içtim, beşiktaş'ta çişimi ettim. aman hemen maşallah deyin ha nazar değmesin.

(bkz: facebook ta butun hayatini desifre eden tipler)

necati şaşmaz ın 20 yaşındaki kızla evlenmesi

Sevgilisinden ayrıldıktan kısa sayılabilecek bir süre sonra meydana geldiği için insanda ribaund evlilik kuşkusu uyandırmaktadır.

nick altı övgülerinin gerçek anlamları

girdi: çoook güzel bi kadın. hayran oldum, çok büyüleyici bakıyor. peşinden koşmayanı döverler.

meali: bir kadını gerçekten içten biçimde böyle abartılı övmek için onun ya sevgilisi, ya ego cilacısı en yakın dostu olmanız lazım ki öyle olmadığınız belli. o zaman... o kadını çıkarlarınıza hizmet etsin diye aptal yerine koyuyorsunuz demektir ki yalanınıza hemen inansın. o kadın aptal olabilir de biz değiliz. başka kapıya çocuğum.

girdi: müthiş biri, bayıldım, hayran oldum. iş hayatında çok başarılı bir insan. kendisinden öğreneceğim çok şey var.

meali: menfaatim gereği kendisiyle görüşüyorum. yakında ya bana iş bulsun diyeceğim, ya borç isteyeceğim.

girdi: çok zeki, ayaklı kütüphane maşallah.

meali: her iki lafından biri kafka. başka birşey okur mu bilmem ama bu yönünü övmezsem beni böcek edecek kadar eli maşalı bir tipe benziyor.

öncelikle: (bkz: nick altı yalama timi)

böyle bir gerçek var. bazı yazarlar sanki belli bir övgü kotaları varmış gibi belli dönemlerde birilerine övgüler düzüyor. gün geçtikçe farkediliyor ki bu övgüler belli bir tornadan çıkmış gibi basmakalıplaşmış, birine nispet yapar gibi, birilerine mesaj gönderir gibi yazılıyor. birini sevip beğenip övebilirsin de azıcık realist olursun di mi? dünyanın en eciş bücüş tipine "yakışıklı"/"güzel", en aptal insanına "zeka küpü", en kaknemine "gülüşü aydınlık, gözleri ışıl ışıl", en şirretine "tam bir hanımefendi/beyefendi", en cahil cühelasına "kültür deryası" dendiğini gördüğüm internet ortamlarında nick altlarındaki bazı klişe girdileri de bir rehber eşliğinde okumak gerek.

nedir nick altı övgülerin gerçek anlamları?

bir örnek:

girdi: cıvıl cıvıl bir insan, hastasıyım.

meali: msnleştik, iki dakka susmadı. paso ikon yolladı, kıpraşım gönderdi. ayrıca çok güzel oyluyor benim yazdıklarımı, egomu şişiriyor.

ben çocuk gibiyim

bir kaçış cümlesi. "içimdeki çocuk bööle yap dedi" deyip deyip türlü iş karıştıranların ve üstüste gelen hatalarına kılıf arayanların mottosu. ne çocuğu be! 14 yaşı bitince herkes genç, 18'den sonra da erişkin. gelmiş 30 yaşına, halen çocuksuyum, çocuk gibiyim masalının arkasına saklanıyor.

kartopunun içine buz koyan çocuk

kartopunun içine çakıltaşı koyan çocuktan daha insaflı bir çocuktur. yine de (bkz: çocuk acımasızlığı)

protesto etmek amaciyla soyunmak

protesto etmek amacıyla bombalamaktan daha iyi bir eylemdir. en azından masumdur. hele yapanlar güzel vücutluysa izlemesine doyum olmaz.

sözlüğün seviyesinden şikayet eden yazar

iyi niyetli ise, seviyeyi yükseltmeye çalışmalıdır ve bilgi içerikli yazılar yazmalıdır. boş boş şikayet etmek saçmadır.

doğru eş seçimi

evlilik bir kumar derler. bu nedenle doğru eş seçimi diye birşeye inanmak zordur. bir yıl "doğru" sandığın, öbür yıl yanlış olarak karşına çıkabilir. insanın ilgi alanları ve istekleri değişir. bu nedenle en iyisi doğruyu değil, mutlu edeni aramak.

monte titano

üç zirvesi vardır ve adları "kuleler"dir.

italyanca

dünyada yetmiş milyon kişinin konuştuğu mükemmel dil.

romandy

italyanca'sı Svizzera romanda'dır. Geneva, Vaud, Neuchâtel, Jura, Bern, Valais ve Fribourg kantonlarını içerir.

carousel

michael jackson'ın thriller albümünün özel baskısında yer alan nadide bir parça

michael jackson

"nefretle dolu bir dünyada en büyük dayanma gücümüzü umuttan alıyoruz" diyen çocukluk kahramanımız.

radcliffe science library

Radcliffe bilim kütüphanesi. oxford üniversitesi'ndeki radcliffe camera'da bulunan büyük kütüphane. buradan ingiltere'deki bütün bilimsel dergilerin arşivlerine ulaşabilirsiniz.

radcliffe camera

Radcliffe bilim kütüphanesi'nin bulunduğu bina. oxford üniversitesi'nin en güzel binalarındandır. mimarı james gibbs'tir.