bugün

entry'ler (100)

battlefield 3

humble origin bundle sayesinde elime geçirdim. 6 aylık bir gecikmeden sonra 1 hafta önce kurdum bu arkadaşı. multiplayer oyun için server seçiminin tarayıcıdan yapılıp oyunun açılması hoş olmuş.

web arayüzünden daha detaylı, daha kolay erişilebiliyor serverlara. ayrıca server arama filtresi pek güzel. olmuş.

gelelim oyuna. çok grafiğe takılan biri değilim. döneme uyması yeterli benim için. bf3 ünde bu konuda hiç sıkıntısı yok. oynanış ise benim hoşuma gitti. özellikle vuruş hissi çok gerçekçi geldi. oyunun single player'ını ise ilk bölümün yarısında bıraktım. bunca yıl cod serilerinin single player'ı nı oynadığım için aslında bıktım. hep aynı teraneler. amerika, rusya, teröristler, dünyanın bize ihtiyacı var, ow takım arkadaşlarım vs.

en son medal of honor'un son versiyonunun single'ı nı sevmiştim. oda konu klişe olsada özellikle işleniş bana gerçekçi gelmişti. cod gibi ordan oraya kaçmıyorduk. takım arkadaşları full kordine içindeydi. durmadan telsiz konuşması yapılıp düşmanın yeri belirleniyor, takım kornide şekilde ilerliyordu vs. çok sapmadan bf'ye dönüyorum.

oyun araçlar ile çok daha leziz hale geliyor. ama sıkıntı şu ki tek başınıza oynacak oyun değil bu. yani mutlaka squad ile birlikte hareket etmek lazım. squad daki arkadaşınızın yanında spawn olmak, direkt vehicle'ın içine spawn olmak vs güzel özellikler.

classlar ise gerçekten işe yarıyor. yani birine ammo, health, veya bir vehicle ı tamir ederseniz size puan olarak dönüyor.

oyun ise çok kill ile bitmiyor. araçlarında dahil olduğu en büyük mapler olan conquest haritalarında en fazla kill alan kişi, 17-20 kill yapmış oluyor şu ana kadar gördüğüm. bu yöndende güzel. cod serileri gibi mapde bir kaos hakim ama. ilk görenin öldürdüğü, reflekse dayalı bir oyun değil.
çünkü mapler çok büyük. araçlar dengeyi bozuyor. mapleri iyi bilmeli, araçları özellikle hava araçlarını vs kullanmayı bilmek gerekli. haritalarda bol bol boş araziler var. önceden de dediğim gibi bir takım arkadaşınızın yanına spawn olabildiğiniz için veya bir scout mobile spawn merkezi kurabileceği veya araç ile belli bir yere gelineceği için düşmanın geleceği belli bir yer yok.

devamlı bir base kapma olayı içince olunduğundan düşman heryerde. tehlike heryerde. heryerden bir tank fırlayıp bizi havaya uçurabilir. heran bir helikopter gelebilir. beya bomboş arazide hiç ummadığınız metreler uzaklıktan bir keskin nişancı vurabilir. bu biraz beli deli etti aslında.

oyun kısaca güzel. sağlam. olmuş. ben tek olduğum için şuan girip boş beleş geziyorum. ama siz siz olun bu oyunu arkadaşlarınızla oynayın.

within temptation

hydra albümünün tamamını yeni dinleme şansı buldum. özellikle the unforgiving albümü çok eleştri alıyordu. malum within temptation'ın enter ile mother earth'üne bakıyoruz. özellikle enter çok derin. sonraki 2 albüm daha senfonik daha da güzel. birde the unforgiving'e. arada baya fark var. müzikleri daha elektronikleşmiş. tarz hafiflemiş. senfonik back vokaller gitmiş. korolar defedilmiş. bense konsept bir albüm olduğu için çokda yardırgamadım.

fakat bu yeni gelen hydra yı dinlerken baya baya grubun müziğinin oldukça hafiflediğini düşünüyorum. grubun deceiver of fools, mother earth, candles gibi bir şarkısını herhangi biri dinlese korkup kaçacakken; pop dinleyen biri bu albümü rahatlıkla alıp dinleyebilir.

malum grup genç değil. haliyle ilk tarzlarını korumalarıda mümkün değil. dağ gibi linkin park 2 nu-metal albümüyle yaktı yıktı ortalığı. şimdi ne idüğü belirsiz alternatif rock grubuna dönüştü. evanescence fallen ile yıktı. the open door ile cilaladı. ama son albümleri ile yine eski gothic, melankolik tarzlarından oldukça uzaklar.

anathemanın ilk albümlerine, alternative 4 bakıyoruz. ve ondan sonraki müziklerine. nerden nereye.

yaş ilerledikçe sert, melankolik gruplar bir değişimin içine giriyor. artık bunu kabullendim.
yine hydra'ya dönecek olursak albüm ne kadar müziği hafif gelsede silver moonlight isminde brutal vokal içeren bir şarkıda var, and we run isminde rap vokal içeren bir şarkıda. oldukça ilginç bir albüm olmuş.

ne kadar değişsede bir kalite olduğu bariz. onca yıldan sonra vokal 2 çocuk doğurduğu halde, grup müzik yapmaya devam ediyorsa takdir ediyor sizi albümü keşfetmeye, sharon'ın kadife sesini dinlemeye davet ediyorum.

ilk olarak let us burn ile silver moonlight'ı dinlemenizi öneriyorum.

google ın doodle olayının bokunu çıkarması

eskiden senede 2 defa neyim gelirdi doodle. herkes bak olum doodle geldi daha kim bilir ne zaman göreceğiz denirdi. koskoca arama motoru ki bu google. en ciddi en minimalist motor. motorrr. sen kalk logonu değiştir. doodle yap. şimdi her allahın günü yok onu yok bunu bulan adam. ne lan bu.
aç köpek haber sitelerinin her doodle da, bakın bakın kukıl niden dudıl yapmış koşun diye haber yapmalarıda cabası.

within temptation

tarja ile olan paradise şarkılarıyla yine muazzam bir işe imza atmışlar. bütün senfonik/power metal camiası bu şarkıyı beğenmiştir. gönül istiyor amy lee yide alsınlar şöyle 3 lü combo çeksinler. amy olmadı floor jansen olur, simone simons olur.

sözlük kızlarının şu an yediği şeyler

fındık ^^

erkeklerin gider kontrol mekanizması

bir erkek bir kızı farkettiği ilk an(bakmak değil, farketmek) beyinde "o neymiş ki ?" sorusu sorulur. bu ilk aşama olan "tanımlama" dır. erkek kişi, dişi kişinin yanlızca uzayda hacme sahip olan fiziksel tezahürü yani vücudu ile ilgilenir. gözler vücudu imkan el verdiğince süzer. çaktırılmamaya çalışılır. dikkatinizi çekerim bu sebeple soru "kim" değil "ne" dir?

ardından beyinde ikinci soru ortaya atılır "gideri var mıymış ?". farkedeceğiniz üzere beyin soruyu kendisine sorar ve yine kendisi cevap verir. sorunun ardından ikinci aşama yani "gider kontrolü" devreye girer.

en önemli aşama budur. bu süreç te entry ninde konusu olan gider kontrol mekanizması çalışmaktadır.

bütün erkeklerin fabrika ayarlarında bu mekanizma varsayılan olarak gelmektedir. bu sayede bir er kişi, bir kız ile cinsel ilişki kurmak isteyip istemediğini saliseler içinde belirler. tahmin edebileceğiniz üzere "gideri varmı eşiği" ülkemizde oldukça düşüktür. hatta bir kısım radikal çevreler "alayına gider", "adam madam ben buna kaya...." şeklinde bu durumu protesto etmişlerdir.

batı avrupa, iskandinavya ve kuzey amerika yörelerinde er kişilerin bu mekanizması farklı işlemektedir. bahsi geçen bu diyarlarda(istisnalar olabilir, tenzih ederim) cinsel ilişki kurmak son derece kolay olduğundan ve tabu olarak görülmediğinden erkek şahsı daha mükemmeliyetçi, daha seçili davranabilir.

beyin "gideri var mı ?" yerine "akıllı mı ?", "güzel mi ?", "iron maiden dan hoşlanır mı ?" şeklinde daha spesifik sorular sormaktadır. evrim sürecinde biz ortadoğuluların muhtemelen varacağı nokta budur.

eşcinsel erkek bireylerde ise süreç aynı şekilde fakat yine bir başka erkek için işlemektedir.

sevgi ve dua ile.

hükümet gibi kadın

(bkz: floor jansen)

kadın gibi kadın

(bkz: floor jansen)

akp yi sevme eşiği

11 yıllık iktidardan sonra, "lan o kadar da kötü değiller be" diyerek kendi kendime telkin ile istemsizce içinde bulunduğum durum. hatta bazen "dimi ?", "dimi be hacı ?" şeklinde soru eklerini cümlenin sonuna getiriyor, kendimden onay da bekliyorum. sözlük :(

(bkz: stockholm sendromu)
(bkz: akp hakkındaki entry lerin göte girme olasılığı)

melih gökçek

(#20922677)

akp hakkındaki entry lerin göte girme olasılığı

oldukça yüksek bir ihtimal. ne zaman direk akp ile ilgili veya akp iktidarından bir kişi hakkında entry yazsam - ki bu entry lerin hiçbiri olumlu anlam taşımıyor - hafif bir yusuf durumu yaşamaktayım.

hep kafası güzel halde sözlükleri dolaşıp, kendisi hakkında yazılanları okuyan ve yüzünün buruştuğu her entry nin linkini, avukatına incelemesi için göndermeden önce notepad'e yapıştırıp biriktiren melih gökçek aklıma geliyor. evet notepad'e yapıştırıyor bu arada. bookmark'tan haberi yok. her sağ tık yapıştır dediğinde (ctrl + v kullanmıyor. öyle mübarek adam.) başını hafif yana eğip yüzünde kalpleri ısıtan o meşhur gülümsemesi beliriyor. lan yoksa şu an !?

akp döneminde çöken türk futbolu

akp döneminde mahvolan türkiye kadar kötü değildir.

seks ayaktan başlar

bir babet/topuklu sever sözü.

gizli solcu

uykuda bekleyen solcudur.

apolitik, liberal tiplerin yea sösyölözm-kömönözm çok rerörö, hayal, iktisadi sistem değil, ütopya, insan doğası kötü vs muhabbetlerin de tabi kardeşim, haklısın, tabi bence de diyerek idare eder. kıvılcımı gördüğü an meydanlara koşacaktır.

melih gökçek

(#20221511)

kıbrıs ın türkiye ye yük olduğu gerçeği

kıbrıs'ın askeri üs olarak işlevi herşeyden önemlidir. bugün amerikada üst kurabilmek için yapmadığı yardımı bırakmıyor 3. dünya ülkelerine. ayrıca son dönemlerde ki petrol arama çalışmalarıda uzun vadede yararımıza gibi görünüyor.

floor jansen

ses olarak tarja ile anette arasında bir vokaldir. anette her ne kadar tarjanın şarkılarında tırt olsada özellikle imaginarium albümündeki şarkılar anetteye yakışmaktadır. fakat floor bacımız her iki vokalin şarkılarını da başarıyla söylemektedir. yeri geldimi durulurken yeri geldimi senfonikleşebilmektedir.

ayrıca fizik olarakta taş gibidir. nightwish'e yakışmıştır.

nightwish de kalıcı olmaması üzücü. özellikle 2. vokalinide gönderdikten sonra nightwish ne yapacak bilemiyoruz. floor'un imaginarium tour daki performansı göz doldurucu. herkesin bildiği gibi ghost love score performansını mp3 haline getirip yanımdan ayırmıyorum.

kendisi after forever'ın dağılmasından sonra revamp da müzik hayatına devam etmektedir. şuan revamp da yeni albüm hazırlıkları içerisindedir.

sesine hayran olunan sanatçılar

amy lee
sharon den adel
tarja turunen
floor jansen

kitap ayracı olarak kullanılan şeyler

d&r üye mi paro mu nedir 1 tl ye zamanında aldığım kart.

kentucky fried chicken

özellikle tavuk dünyası gibi yerler varken gidilmesi gereksizdir. tavuk dünyasından kastım erişte-salata-tavuk konsepti yapan yerler. bu yerlerin fiyatları hem 10-15 tl civarında hemde pişirip sosladıkları gerçek tavuk. ayrıca bu tip yerlerde servis yavaştır çünkü siz gittiğinizde hazırda tavuk beklemez, yeni pişirirler. ayrıca çoğu kendi ekmeğinide pişiriyor.

yani kıssadan hisse illa fast food yiyecekseniz, bir avmde yiyecek bişi arıyorsanız ve kfc seviyorsanız emin olun her zaman daha iyi bir alternatif bulabilirsiniz. ayrıca evet "o paraya kaç kilo et alırdık".

sosyal sorumluluk gereği edit: bim veya a101 de bir bütün tavuk fiyatı 6 - 8 lira arası değişmekte.