bugün

entry'ler (13)

genel kültürü artırmak için yapılabilecekler

bence "genel kültür" kavramını tartışmak iyi bir başlangıç olabilir. "genel kültür" dediğimiz 'aklımıza yapışan ve bize bir çeşit mastürbasyon hissi veren bilgi kırıntıları' mı??

film izlerken sürekli saçma detaylara bakmak

Yaşadığımız hayattaki saçma gibi görünen ayrıntılaı biraz farketsek altından başka başka filmler çıkar. Filmlerdeki ayrıntılara neden bakmıyım?

yazarların çok pis sabrettikleri şeyler

Evin ten böceği denen iğrenç yaratıklar tarafından işgal altında olması gece su içmeye kalkıyorum, bardakların üstündeler, banyoya elini yüzümü yıkamaya gidiyorum sağa sola kaçışıyorlar. Gece uyuyamaz oldum dev böceklerin odamda dolaştığını hayal ediyorum, uykudayken ağzımdan burnumdan içeri girip üremelerinden ve bir hafta sonra yüzlercesinin ağzımdan burnumdan vücudumda delik açabildikleri her yerden çıkarak beni öldüreceklerinden korkuyorum.

niçin intihar etmiyorsunuz

Bu başlığa bi Orhan Veli şiiri gider:

Kimse duymadan ölmeliyim
Ağzımın kenarında
Bir parça kan bulunmalı.
Beni tanımayanlar
"Mutlak birini seviyordu" demeliler.
Tanıyanlarsa, "Zavallı, demeli,
Çok sefalet çekti.."
Fakat hakiki sebep
Bunlardan hiçbirisi olmamalı.

muhammed in 9 yaşındaki çocukla evlenmesi

Doğrusunu dinleyin arkadaşlar dinlemekten, öğrenmekten zarar gelmez yanlış varsa eğer doğrusuyla düzeltilmesi gerekir. Eleştirel yaklaşma da bunu gerektirir. https://m.youtube.com/watch?v=-dVKkA6iE3A

evdeki en hüzünlü eşya

Zamanında bi hevesle ya da sırf güzellik olsun diye alınmış, oturma odasının baş köşesine oturtulmuş yapma çiçek demetidir. Başta ev kurmanın ya da mutlu gelecek hayallerinin ufak bir simgesiyken yıllar içerisinde artık varlığının farkına bile varılmayan bir halde oracıkta mahzun mahzun durur. Ve bir gün eve geç gelen delikanlı tarafından annesi göz yaşları içerisinde babası kızarken farkedilir ve farkedilen ile farkeden arasındaki benzerliğin yakinlaştırmasıyla hüzünden cok mide bulantısına benzer bir his bırakır.

yazarların şimdi dinlediği şarkıdan bir cümle

Başımda bere elimde boru gidiyorum katarın gittiği yere doğru..

orhan veli kanık

Dizelerinden biri sözlük adım olan şair. Pek bi severim. Hikayemizde sait faik ne ise şiirimizde de orhan veli odur benim için. Şiire yeni bir ufuk kazandırmıştır.

girişi güzel olan şarkılar

Ölüm-cem karaca
Ben-barış akarsu
Karanfil-yeni türkü
Yola devam-flört
Koca yaşlı şişko dünya-adamlar
Bir sevmek bin defa..-üç hürel
Living for tomorrow-scorpions
No more lies-iron Maiden
Zeitgeist-black sabbath
Uzar gider...

en tehlikeli insanlar

Aklını kullanmayanlardır. Bir ideolojiye, bir gruba aklını kiralamış ve başkalarının kendisi yerine düşündükleri, sorgulamayan insan. Ana babalar çocuklarına güzel (paralı) meslek edinip kendi ayakları üstünde durmalarını öğretmenden önce sağlam bir şuur edinip kendi akıllarıyla düşünmelerini öğretmeni.

evrim teorisi

Maalesef ülkemizde çok yanlış bir algı yüzünden dinsizlikle bütünleştirilmiş olay. Ortamlarda konuşmaya kalksanız "benim dedelerin maymun değil","şimdi senin dedelerin maymun muydu" gibisinden aptal bir sırıtışla söylenmiş sözlerden başka karşılık bulamazsınız. Bunları artık geçelim bence yaa. Yani diyeceğim o ki önemsiz bir konu değil bence ve okumak gerek evrim diyince Darwin ve maymun gelmemeli sadece akla. Bilmemek değil de bilmeden yargılamak en kötüsü.

edebi parti

Bir güzel adamın,"bilselelerdi ki şiiri makinanın ve eşyanın önüne bir bayrak gibi açıp koşmak gerek" sözüyle seve seve gireceğim oluşum.

gecenin şiiri

Mahallemizde
Senden başka ağaç olsaydı
Seni bu kadar sevmezdim.
Fakat eğer sen
Bizimle beraber
Kaydırak oynamasını bilseydin
Seni daha çok severdim.

Güzel ağacım!
Sen kuruduğun zaman
Biz de inşallah
Başka mahalleye taşınmış oluruz.