bugün

entry'ler (47)

osman baydemir

(bkz: hero of the day)

osmanlı nın yağmacı bir devlet olması

(bkz: şeker de yiyebilsinler)

en iyi ikililer

tuğrul ve çağrı beyler.

muhsin yazıcıoğlu

apolitik bir kişilik olan benim bile, süreç nedeniyle, hakkındakilerle ilgili:

"-basit bir kaza mı?

-yeni türkiye düzenindeki güçler hesaplaşmasında ortadaki rehin mi?**

-ergenekon 2 nci iddianamesinin diyeti mi?"

diye düşünerek komplo teorileri ürettiğim bbp genel başkanı.

ayrıca gözlemlediğim kadarıyla başbakanın liderler itibariyle tek saygı duyduğu, atışmadığı adamdır.

mürşid

irşad eden, yol gösteren, uyaran anlamına gelen arapça bir kelime.

broken flowers

müzikleriyle hatırlayacagım; müzikleriyle tamamlanmış bir jim jarmush filmi.

1) holly golightly & the greenhornes- there is an end
2) mulatu astatke- yegelle tezeta
3) the tennors- ride your donkey
4) marvin gaye- i want you
5) mulatu astatke- yekermo sew
6) the brian jonestown massacre- not if you were the last dandy on earth
7) holly golightly- tell me now so i know
8) mulatu astatke- gubelye
9) sleep- dopesmoker
10) oford camerata- requiem, op.48 iv(pie jesu) by gabriel faure
11) dengue fever- ethanopium

mulatu astatke ve sleep önerilenler arasında.

para destelerini market posetinde tasimak

wes anderson ın eglenceli ve biraz buruk sayilabilecek* bottle rocket filminde, birkac boy kucukleriyle gerceklestirilmiş eylemdir*.

devlet bahçeli

sesi sakız poşetine pif pif edildiğinde çıkan sese benzeyen mehape lideri.

sözlükçülerin alarm melodileri

a perfect circle-lullaby

go back to sleep*
go back to sleep*

beyaz zambaklar ülkesinde

(bkz: finlandiya)

arka bahçe

2007 de askeriye tarafından solcu mekanı olarak fişlenmiş, arada kahve içmeye gittiğim eskisehir porsuk yanı kafesi/mekanı.

bettie serveert

bright eyes coverı lover i don't have to love parçası dinlenmelidir.

bettie serveert

hollandalı indie, alternative rock grubu.

adını hollanda'da 70 lerde yayınlanan sunumunu wimbledon finali oynamış bettie stöve'nin yaptığı "bettie serves" adlı tv programından almış.

tv de yayınlanamayan cumhuriyet gazetesi reklamı

kalbin zümrüt tepelerinden gelmiş buhranlar anaforunda cumhuriyet'in metafizik boyutu: oylarınızı laik ve demokratik turkiye için birleştirin.

nurhak kaya

batak muhabbeti tatlı olur. ismail'in yanlış hesapları çileden çıkartır onu.

- pas
- abi bana çamlıca.
- pas
- pas
- 8
- koz ne?
- kupa
- kafanı sikiyim ismail!

en iyi ikililer

johnson'la preko.

bill groundhog day ghostbusting ass murray

jim jarmusch' un coffee and cigarettes filminin delirium bölümünde, kahve masasında oturan siyahi arkadaslardan*** birinin, orada garson olarak çalışan bill murray ile sohbeti esnasında sarfettiği adlaşmış sıfat tamlaması*.

deniz

her ne zaman okula gec gelse çöp konteynırının yanında sigarasını yakamadan ölü bulundugunu ya da bi yere düşüp öldüğü hayal ederdim. neden çöp diye yıllarca düşündüm arkadaş.

tanıdığının üstüne araba süren insan

tanidiginin üstüne hunharca direksiyon kıran adam allah belanı versin.

anlıyorum zevklidir hani caniliğin piçliğin dışa vurumu. küçükken tuvaletten çıkan küçük kardeşine de yapardın. aniden cıkardın karsına. " ayayayay ıh!" derdi o da. piç bi de "korktun di mi?" derdin. anlıyorum şimdi de direksiyonu kırıp cocukluguna dönüyosun hafiften comfortably numb oluyosun ama...

hadi tanıdıgına yaparsın da etrafına bi bak be. tedirgin, şizofren ettin beni. sanki her an tanıdıgının üstüne kıran sen gelicen sanıyorum. sokağa çıkamaz oldum abi.

slumdog millionaire

fazla abartılmış, fazlasıyla oscar* almış film.

her gittiğim restorantda acili hint sosu yemek istemiyorum artık! (ki acısız... ı ıh... yok. bulamassın)

abiler ablalar elimde görmüş olduğunuz bu alet demiyecegim bakın arkadaşlar abartmayalım. hiç mi film izlemedik önceden ya hu? tamam "güzel" film dersin de bu kadar "aşmış yarmış"... bence haketmiyor!

hind elleri hakkında sosyo-ekonomik veriler verdi: zengin-fakir çelişkisi, bombay, müslüm-sih-hindu çatışması vs. de afedersin aynı tadı her gittiği yerde malın iyisini yiyen göbekli stv ayna programı sunucusundan da alır insan.

bilmiyor muyduk biz bu olayları da birden çıktı bu fukara sümüğü bombay trajedisi!

o zaman filmde ne vardı konuşulan bu kadar:

yeni bir aşk formu mu yarattı?

******* spoiler**********
görüyoruz adam bırakmıyor kızı. bırakmam diyor. has sevici ancak ... bu yeni aşk formu nasıl bu kadar oscar alır?

(bkz: balon)

e artısı yok mu bu filmin. üstad barutyiyici önemli bir noktaya deginmiş ve demiş ki:

"bitiş çok harika olmuş. öyle ki: salim abdest alıp, ironik bir şekilde para içinde dolu bir küvette ölüyor; çocukluğunda hayranı olduğu o ünlü hintli oyuncu yerine konulmaya başlanıyor; son soru için, bilmesine rağmen abisini arıyor, amacı finali paylaşmak, telefonu lathika açıyor!; hindistan bir milyoner kazandığında, diğer bir milyoner ölüyor!"

diger artı: bollywoodla anmayacak insanlar artık hindistanı; artık yolunu çizmiş bir hint sineması var*, en azından bir yol gösterici...ingiliz hind ortak yapımı olmasına ragmen.