bugün

entry'ler (11)

meninin sarı gelmesi

semenin asıl rengi beyazımsı veya grimsi bir tondur. bazen sarımsı bir renk tonu oluşabilir. karaciğer hastalıkları, prostat enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonları gibi bir çok neden yol açmış olabilir. nedenleri için şu yazıya https://saglik.li/sari-sperm-meni/ bakabilirsiniz.

sarı sperm çok büyük bir oranda normal bir durumun sonucunda oluşur. ilk anda ek belirtiniz yoksa doktora koşmanıza gerek yok. bir süre gözlemeniz faydalı olacaktır. ek belirtileriniz varsa veya sarı sperm şikayetiniz uzun süreliyse gidin bir ürologa.

prostat masajı

tıbbi konularda fikir belirtmeden önce iyice araştırma yapılmalı.
yukarıdaki entrylerin birçoğunda yanlış bilgiler mevcut. okuyan da çok matah bir şey zannecek.

Öncelikle şunu bilmelisiniz; prostat masajı doktorlar tarafından kesinlikle önerilmiyor.

neden mi?

var olan prostat enfeksiyonunu yayabileceği için. sepsis oluşumuna yol açabileceği için.
var olan prostat kanserinin metastazını kolaylaştırabileceği için.
prostatit oluşumuna yol açabileceği için.
daha birçok neden var.
merak edenler şu yazıya bakabilir; https://saglik.li/prostat-masaji-nedir/

prostat masajını kendi kendine yapmak çok zordur.
yapılsa bile gerekli verim alınamaz, ancak zarar verilir.
partneriniz yapabilir ancak her masajda olduğu gibi bunda da eğitim gerekir.
parmağı makattan ilerletmek ve bastırmak gibi basit bir şey değil kesinlikle.

duyduğunuz ve okuduğunuz her şeye inanmayın.
araştırmadan denemeyin.

sağlıklı orgazm ile prostat masajı sonunda elde edilen orgazm benzer düzeydedir.
tek farkı prostat masajında orgazm süresinin birkaç saniye daha uzun sürmesi.
alacağınız cinsel eğitim ile bu süreye ihtiyacınız kalmayacaktır.
boşuna prostat masajı gibi riskli bir işleme girişmeyin.

yazarların hayata karşı duruşu

(bkz: audrey hepburn)'a ait çok güzel bir söz var.
diyor ki:
“Hayat bana ne yaşatırsa yaşatsın, karşıma ne kadar kötü insan çıkarsa çıksın, ne kadar canım acırsa acısın; bu üç şeyden asla vazgeçmeyeceğim; Kendim olmaktan, iyi olmaktan ve nefes aldığım her saniye için mutlu olmaya çalışmaktan.”

hayata karşı duruşum budur işte.

volkswagen golf

buna doktor arabası diyorum ben. tek yaşayan, çok fazla hareket etmeyen genç doktorların ortak tercihi. her hastane önünde birkaç tane beyaz golf görebilirsiniz. tıp fakültelerinin önünde sayısı çok fazla.

diüretik

hipertansiyon ve kalp yetmezliği tedavisinin olmazsa olmaz parçalarındandır.
fazla sıvının atılımını sağlayarak kan basıncını düzenler.

alt tipleri farklı farklı özelliklere sahiptir.
bazıları potasyum tutar, bazıları atar.

yan etkileri arasında elektrolit bozuklukları önemli yer tutar.
yan etkileri için şu yazıya bakabilirsiniz: https://saglik.li/diuretik-idrar-sokturucu-nedir/
bazı antidepresan ve antipsikotiklerle etkileşimleri mevcuttur.

tess gerritsen cerrah

tess gerritsen ülkemizde oldukça popüler bir yazar. gerilim tipinde çok iyi romanları var.
daha önce de bir kitabını okumuştum. (bkz: asla arkana bakma)
bu kitabı kapağını beğendiğim için almıştım. şık bir kapağı var.

kitabın yazarı bir dahiliye uzmanı.
tıp bölümüne aşinalığını kitaplarında çok iyi kullanıyor.
kitap içerisine gizem ve bilinmezlik katmak için iyi bir yol bu.

kısa bir sürede okumak ve hayatınıza kısa bir heyecan katmak istiyorsanız cerrah'ı okuyabilirsiniz.

house md

ikinci defa izlediğim tek dizi.
fakülte yıllarında herkes izlediği ve tavsiye ettiği için izlemiştim. sanırım 3 yılda bitmişti.
fakülteyi bitirdikten sonra artık tıp bilgim ile izleyeyim dedim.

senaristler arasında doktorların olduğu o kadar güzel belli oluyor ki. dizi izlerken beyin fırtınası yapmak çok güzel bir şey. işin kötü yanı vakaları o kadar karmaşık hale getiriyorlar ki tahmin etmek için gerçekten house olmak lazım.

dizinin ilginç bir aurası var, ister istemez çekiyor.
oturup bir günde 10 bölüm izlenecek türden değil, yayvan da değil.
"beni izle ama çok izleme" diyor sanki.

house izlerken sıkılanları çok duydum. bu sabah akşam izlemelik dizilerden değil. karakterlerin gelişimi sezonlarca süren bir dizi. her defasında bir vaka çözmelerine değil de arka planda kalan düşünceye odaklanın derim.

(bkz: everybody dies)

kavisli kalçalar

erkek ile kadın arasındaki fizyolojik farkın en belirgin örneklerinden biridir.
kavisli kalçalar erkeklere çekici gelmek için değil, bebeğin doğumu için öyledir.
bir kadının kalça yapısına bakarak doğumunun ne kadar şiddetli geçeceği tahmin edilebilir.

ikinci fark ise şudur; erkek vücudunda daha fazla su bulunurken, kadın vücudunda daha yağ bulunur.
kadınlardaki yağın toplandığı en önemli bölge göbek değil kalçadır.
erkekler kilo alınca göbek ve yüzleri şişer, diğer bölgeler nispeten daha az büyür.
kadınlarda ise en fazla kalça bölgesinde büyüme görülür.
bir bakıma fizyolojik olarak oldukça önemli bir bölge korunmaya alışılmış olur.

kavisli kalçalar güzel olsa da asıl amacı düşündüğünüzden farklı anlayacağınız.

takip edilesi youtube kanalları

başlığa kendi kanallarınızı ekleyin, ekleyin de takip ettiğiniz iyi kanalları da ekleyin.
takip ettiğim ve takip etmenizi önerdiğim bazı kanallar şunlar;

- çay kahve insan (https://youtube.com/caykahveinsan)
girişimler, meslek hikayeleri, başarısızlık öyküleri gibi kategorilerde girişimcileri ağırlayan bir kanal. aslında çok daha fazlası.

- dünyadan sesler (https://www.youtube.com/user/dunyadansesler/)
birçoğunuz bildiğini düşündüğüm bir kanal. çeşitli ülkelerden çeşitli sanatçıların şarkılarını paylaşıyor. kısaca bir göz atın, beğeneceğinizi düşünüyorum.

- cep hikayeleri (https://www.youtube.com/cephikayeleri)
hiç farketmediğiniz, dikkate alamadığınız noktaları video halinde sunan güzide bir kanal. küçük görünen ancak ne kadar güzel olduğunu anlayacağınız şeylerle dolu bir kanal.

şimdilik bu kadar. yazar olduğumda bu giriyi editler ve birbinden güzel kanallar eklerim.

ideal banyo yapma sıklığı

tıbbi olarak tavsiye edilen sıklık gün aşırı yıkanmaktır.
yani 2 günde 1 defa.
aşırı terleme ve kirlenme gibi durumlarda sıklığı arttırılabilir.

her gün veya günde 2 defa yıkanmak o kadar da sağlıklı değildir.
cildiniz ve saçınız kurur. saç rengi matlaşır ve bazı kişilerde saç dökülmesine bile neden olabilir.

her gün yıkanıyorsanız, bu yıkanmalar esnasında her defasında şampuan kullanmayın.
bazı günler sadece su ile durulanın.

bir kadının güzel olduğu nasıl anlaşılır

bu konuda yapılan birçok araştırma var.
genel kanı şu; simetri.
kadın veya erkek için hiç farketmez.

yüzün simetrik olması en önemli kuraldır. insanları rahatsız eden şeylere bakın, genelde simetriyi bozan durumlardan ibarettir.
boy kimine göre önemli. yine şöyle bir şey var; yüz ve vücut simetrisine sahip bir kadının boyu pek önemli değildir, her türlü güzeldir. kısa olmasının dezavantajı yok denecek kadar azdır.