bugün

entry'ler (13)

yolda olmak

Blog adıdır: https://yoldaolmak.com/

padaung kabilesi

Kökenleri 2000 yıllık Tibet-Burma göçerlerine giden Kayan insanlarıdır.

https://yoldaolmak.com/lo...un-boyunlu-kadinlari.html

yolda olmak

yolda olmak yaşamın kendisidir. Her saniyesinde yeni şeyler öğretir. yaşamda başarılı olmanın belirleyici faktörlerinden bazıları iç huzur ve hayatı basitleştirmekse, bunu en iyi öğrenme zemini yolda olmaktır. içimizdeki sesi dinlemek için bize fırsat verir, kendimizi tanımamızı sağlar, yolda olmak içe yolculuk etmektir, öğretir.

iran

trafikte çok sayıda kadın sürücüsüyle insanın ezberlerini bozacak ülke. Dışardan göründüğü gibi bir ülke değildir, olağan üstü derecede misafirperverdirler. yazd şehri otobüs terminalinde bir taksi kiraladım. Çocuk azeri çıktı, 3 saat bana şehirde rehberlik yaptı, nereye dediysem götürdü. Evine misafir olmamı söyledi, başkasına sözüm olduğundan ret ettim. Ayrılacağım vakit telefon numarasını yazdırdı, bir problem yaaşrsam mutlaka aramamı söyledi. Para vermek siteyince ise olur mu biz gardaşığ dedi, zorla cebine koydum ve vedalaştık.

Bir defasında da bir ailenin yanına misafirdim. 2 gün boyunca beni gezdirdiler, bir oda verdiler, harika yemekler yaptılar. Gideceğim zaman da arabasıyla beni 20 km uzaklıktaki otobüs terminaline bıraktı. Son cümlesini unutmuyorum. Kulağıma fısıldar gibi söyledi, anlamaıştım. çğretmen abim bir elini cebine atmış, paran yoksa verem diyordu. Gözlerim yaşardı.

Kadınlarının özgüveni tavan yapmıştır. Göz temasından çekinmezler, rahatlıkla sohbet edilebilir. Sokaklarda erkeklerden çok kadın görmek ise zaten şaşırmaya yeter. Önyargıları kırmak ve iran'ı anlamak lazım. Din ve devlet başka, insanlar ve medeniyet başkadır.

üç hat kullanan insan modeli

üç hattan daha fazla kullanan insan modeli de vardır. Gittiği her ülkede bir sim kart almak ile bu modele dahil olur.

eski sevgilisinden öküz diye bahseden hatun

öküz sever bir hatundur. ilişkinin süresi öküz severlikle doğru orantılıdır. Kendilerinin ne kadar inek olduğunu gösterir. Hayvan isimleriyle insanlara hakaret etmek ise zaten cehallettir.

bungee jumping

hayatta en az bir defa yapılması gereken çılgınlıktır. yapılacağı an kişilik bölünmesine sebep olabilir. Bir yanınız ne işin var, neden böyle bir salaklık yaparsın derken, diğer yan atla ve yaşa der ve atlarsın. başka bir boyuta geçersin, zaten hayatın film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmiştir.

Atlamadan önce acaba ne pozisyonda uçsam diye planlar yaparken 47 metreden aşağıdaki pırıl pırıl gölün derinliğini görünce bilincim uçuvermişti. Birkaç defa atlamaya çalışsam da aşağıya her bakışımda ayaklarım yere daha bir sıkı yapışıyordu, atlayamıyordum.

Neyse ki ittiler, hoştu.

(bkz: yeni zelanda)

leonard cohen

ölmeden dinlemeyi düşündüğüm ve bucket listimde yapılacaklar arasında yer alan olağanüstü sese ve bestelere sahip sanatçı. Ben dinlemeden ölmese bari, Yeni Zelanda'ya gittiğim hafta konseri olduğunu afişlerden öğrendim. Bilet alayım diye bakınca da tüm biletleri satılmıştı. Şimdi de hayatımda ilk defa gördüğüm 2 yeğenimle vakit geçirdiğimden gidemedim. Bakalım kısmet ne zamana.

(bkz: everybody knows)

bir bebeğin parmağı sıkması

entry girmenize engel değildir. 2 yıldır ülkeden uzak kaldıktan sonra, ilk defa 2 yeğenimle bu hafta tanışma mutluluğuna eriştim. Yanı başımdaki 41 günlük yeğenim parmağımı sıkıca kavramışken ben entry girebiliyorum. Bir gün baba olmama sebep olacak en güzel bebek davranışlarından biridir.

(bkz: amca olmak)

sözlük yazarlarının kendilerini buldukları şiirler

Hayatımın ve içinde bulunduğum durumun özetidir.

Evim der ki, “Beni bırakma, çünkü burada senin geçmişin yaşıyor.”
Yolum der ki, “Gel ve beni izle, çünkü ben senin geleceğinim.”

Ve ben hem eve, hem de yola derim ki,
“Benim ne geçmişim, ne de geleceğim var. Eğer kalırsam, kalışımda bir ayrılış vardır; gidersem, ayrılışımda bir kalış.”

Yalnızca sevgi ve ölüm her şeyi değiştirebilir.

Halil Cibran

lombok

Endonezya'nın adalarından biridir. Bali adasının doğusunda yer alır. Bali'nin aksine halkı müslümandır ve daha az gelişmiştir, nüfusu da daha azdır. Kuzeyinde bulunan gili adaları adadan daha çok ziyaret alır. sırtçantalı gezginlerce en çok ziyaret edilen yeri Mount rinjani yanardağıdır. Güneyde Kuta kasabası Güney Asya'nın en güzel sörf destinasyonalrdan biridir. Senggigi kasabası ise tatil severler için uygun bir tercih olabilir.

Adayı keşfetmenin en güzel yolu motosiklet kiralayıp sadece yollara düşmektir. Bir yanınızda türkuaz deniz, diğer yanınızda hindistan cevizi ve muz ağaçları ile büyüleyici yollarda olmak heyecan vericidir.

tayland

Dünyanın en çılgın partilerinden olan full moon party'e ev sahipliği yapar. Her dolunayda on binlerce kişi ünlü Koh Phangan adasında, beyaz kumlu plajda çılgınlar gibi eğlenir. 2011-2012 yılbaşısında ordaydım, ondan biliyorum. 5 gün 5 gece süren partiye 50 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

kişinin 17 yaşındaki haline vereceği öğüt

Bilgisayar mühendisliği oku. ileride internet denen bir şey çıkacak, balıklamasına dal içine.