bugün

entry'ler (19)

gurbuz dogan eksioglu

mediacat'ın 2007 yılı kapaklarını hazırlayan grafik sanatçısı. kedi medi, çiziyo bişiler..

iki bira çaktım kendime geldim

bir marangoz içinse durum daha farklıdır;

-oh be... iki çivi çaktım, kendime geldim...

teyze senin anandır

-teyze senin anandir!
+aslında yaklaştınız, anamın kardeşi olur kendisi...

gizli yuz

başrollerini zuhal olcayve fikret kuskan'ın paylastığı, orhan pamuk senaryolu türk filmi. 10 yasındaki çocukların seyretmesi gayet sakıncalıdır; elitist entellektüel ürünü bu film bu sabiler için bir travma sebebi olabilir. sonra o çocuk büyür, bir sözlükte kullanıcı olur ve bu anlamda insanlığa "madem sen benim travmam oldun, bende şimdi senin travman olmaya geldim ulan!" diyerek psikopatik mesajlar verebilir... gibi düşündüm ben?

suyundan da koy

başa gelen olumlu/olumsuz bir durumun daha da beteri/hüpperi görüldüğünde bu durumu kabullenme/ihya olma fiilini anlatan söz.

bir nevi batti balik yan gider felsefesinin bir başka söylenegelmişi. aralarındaki farkı şöyle belirtmek mümkündür: Battı balık yan gider deyişi sadece olumsuz anlamda kullanılırken, suyunda da koy deyişi olumlu anlamda da söylenebilir. kısaca "suyundan da" diye de söylenir.

uzaktaki sevgili

- abi bak...şu benim sevgilim..hani şu beyaz bluzlu olan.
+ e niye yanına gitmiosun?
- uzaktan sevgiliyiz be abi..

önce müzik

yeni yetme sarkıcı takımının kendilerine sorulan "hayattaki önceliğiniz nedir?" veya "ne olmadan yapamazsınız?" tarzı fetiş sorulara verdiği yanıt.

bunlar ekseriyetle ellerinde saç fırcasıyla 5 yaşında müzik hayatlarına(!) başladıklarından bahseder, ardından "önce müzik... işim benim aşkım" gibi kuntik açıklamalar yaparlar. sakınınız.

harakiri yaparken baskasini oldurmek

iş bu başlıkta belirtilen "intihar etmeye meyilliyken cinayet işlemenin dayanılmaz mallığı" gereği, özkıyımdan bahsederken içerik olarak yanlış olduğu düşünülse de "kendimi intihar edicem" kalıbı kullanılmalıdır. yaa.. demekki neymiş, kişi başkasını da intihar edebiliyormuş... japon yapıyor abi.

haspam

(bkz: haspa)

sonradan gorme gotik kizlar

mimaride ayrı zaman dilimlerinde keşfedilmişlerse de rocco tarzıyla bağdaşır bir çizgileri vardır. ehm pardon rokoko diyeceğidim...

youtube yorumlarındaki şehvet

şehvetten ziyade uçkur çözülmesi probleminden mülhem, sapkın yorumlardır.

kötü kedi şerafettin

yüzyılın gördüğü en büyük hedonist.

kurban bayramı na pirzola bayramı demek

bunu diyen "allah a inanmiyorum ama bir guc var" diyerek onun darth vader olduğunu da söyledi.

migirca

maket tasarımlarda yazıyı leke değeri olarak göstermek adına kullanılan kolpa dil.

islamın bağrından çıkmış hurafeler

islamdaki bidatların doğayla ve nesneyle ilgili olan önemli bir kısmı incelendiğinde görülür ki bu inanışlar, islamiyetten önce inanılan din tarzına yani çok tanrıcılığa kadar yol alır. zira ilahi olmayan, ilkel dinlerde din, doğa olaylarından ilham alınarak yapılandırıldığından, sonradan edinilen dine de bir şekilde aktarılması sosyloljik anlamda normaldir. yani durum dinin çarpıklığı veya hastalıklı oluşu değil, sosyolojik bir çözülme (ki bana göre gayet normaldir bu çözülme)dir.

sonuçta gelenek, anane gibi sosyal normlar; x dininden sonra ve x dininden önce farklı satıhlarda yürüseler de, bu yürüyüş boyunca eski dini inanış yeni dini inanışın peşine takılır ve bir süre sürüklenir.

eh bidatlara karşı yapılması elzem şey bellidir ve basittir: açacaksın kuran-ı kerim'i okuyacaksın. "yapma" ve "yap" denilen kesin emirleri ve ucu açık bırakılan savları kuran'ın temel yapısına ve indiriliş amacına göre tartıp biçeceksin ve bir karara varacaksın. yeter ki oku! ve aklını kullan.

obsesif kompulsif kişilik bozukluğu

manik depresif'in yanında promosyon verilir.

hell yeah

metal parçası dinleyip gaza gelen dinleyicinin hetpek yaparken yanına kattığı, "işte olay budur abiee" çığlığı.

gote got diyememek

(bkz: gotta gott diyememek)

(bkz: gott)

lityum

lityum elementi içeren en bilindik bipolar ilacı; lithuril'dir.