bugün

entry'ler (7)

beşiktaş

çerkesler tarafından kurulmuş futbol takımı.

netflix

türkiye teliflerine para ödemeye değer görmeyen müşterisini savsaklayan muhtemelen orta vadede de türkiye'den ayrılma ihtimali bulunduğunu düşündüğüm platform. muhtemelen kur farkı dolayısıyla müşteriye yansıtamadıkları maliyetleri içerikten kısarak karşılıyorlar.

matrix

kurgu gerçeklik dünyasıdır. felsefesi ve karakterleriyle bilim kurgu film dünyasında çığır açmış bir filmdir.

12 angry men

hukuk felsefesi açısından temel filmlerden biridir.

sinema izleyicisi gözüyle bakınca ön yargı temalı film, hukukçu gözüyle bakınca ise mesele biraz daha teknik. 6-6 olunca oylama sonucu yağmur yağmaya başlıyor ve vantilatör çalışmaya başlıyor. burası filmin bam teli: sahih bir bir yargılama için rekabet eden güçlerin asimetrik savunma ve temsil kabiliyetine sahip olmaması lazım.

sokrates'in savunmasından beri süregelen geleneğin bir temsilcisidir bu film. var olan egemen gerçekliğin düşünülmeden, sorgulanmadan doğal bir gerçeklik olarak kabul edildiği duruma hegemonya denir. bu durumda insan analitik olarak değil, sahip olduğu kültürel ve siyasal angajmanların etkisinde muhakeme eder. duymadığı sesi duyduğunu sanan alt kattaki yaşlı adam, net görmediği cinayeti gördüğünü sanan trendeki kadın, kenar mahallede yaşayanları doğal suçlular olarak gören orta sınıf ahlakı bu hegemonyanın en güzel örnekleridir. özellikle sınıfsal yada sosyolojik nedenlerle yargılaması dahi yapılmadan, infaz sürecinin daha mahkemede başladığı bizim gibi ülkelerde "not guilty" diyebilecek kadar güzel insanlar olun. iş takipçisi, siyaset esnafı avukat olmak için hukuk okumaya gerek yok.

cengiz aytmatov

beyaz gemi ve toprak ana kitaplarıyla taş kalpli insanları dahi ağlatabilecek, bana göre yaşamış en büyük türk yazarlardan biridir. bu arada cengiz aytmatov eserlerini elips kitabın ve ötüken neşriyatın yayınladığı iki ayrı basım olarak bulabilirsiniz kitapçılarda. benim sözlükçülere naçizane tavsiyem ötüken'den çıkanları tercih etmeniz yönündedir. çünkü ötükenden çıkan kitapların kapakları daha güzeldir ve kitap puntoları elips kitaptan çıkanlar gibi okumayı zorlaştırıcı derecede küçük değildir.

skyrim

the elder scrolls oyun serisinde yani nirn gezegeninde varolan, iklimi soğuk ve karlı, orta dünyadan ırklar barındıran, doğa harikası bir bölge. the elder scroll online'da da bu dünyaya tekrar adım atabiliyoruz.

waking life

rüyada olduğumuzu anlamamız için sayılara bakmamızı anlatan bir film. şöyle ki; rüya esnasında sayılara baktığımızda 8879 görüyorsak, 1 saniye sonra aynı sayılar 4573 oluyor, sonra 3857839475 oluyor. sürekli karışıyor.
bunu öğrendikten sonra bilinçli olarak rüyalarımda uygulamaya başladım. "acaba rüyada mıyım?" diye düşünüp orada burada sayı aradım ve genelde o sayıları birbirine karıştırırken buldum kendimi. sayesinde lucid dream'i başarıyla yapmama yardımcı olmuştur.