bugün

entry'ler (41)

mesaiye kalmayıp zam isteyen çalışan

yüzsüzdür, romantizm yapıp eksiye basmayın da okuyun. Patron niye mesaiye adam bırakır yetişmesi gereken acil bir iş vardır. iş yetişir para kazanılır, mesaiye kalan çalışana katkıları için maaşına ek ödeme yapılır. Herkes kazanır. Kalmayı istemeyen adam yüzünden iş gecikir, müşteriden fırça yenilir, ödeme de fiyat düşer, para kazanılamaz. Sonra iki hafta geçer aynı adam gelir, mesaiye kalan arkadaşlarına zam yapıldığının farkındadır. Zam niye yok diye sorar bana. ifadesiz bir şekilde adama bakılır, iç ses kabalaşmaya başlar, zaman durur. Sonra uğraş dur.

şirketi karıştıran kız çalışan

insanı düşündüğümüz için pezevenk de olduk, profesyonel olmayanda eyvallah.
Lakin kızda suçun büyüğü vardır, işi ben sana veriyorum, diğer erkeklere değil ne diye kabul ediyorsun böyle bir teklifi. iş ahlakına sığmaz insanları kullanmak. Hoş değil.

şirketi karıştıran kız çalışan

4 ay önce girişi olmuş, güzeller güzeli bir bayanın şirketin amına koyması durumudur. Erkekler sırf bu güzel kıza yaranmak için kıza verdiğim işleri yapmış, hatta bazen birbirleriyle kavga etmişler. Mesaiye kalıyorsun dediğimde yüzü bin parçaya düşen ve kalmayan adam kızın işlerini güle oynaya yapması da ayrı bir üzmüştür. Bu durumlara rağmen sırf kızı mesaiye bırakmıyorum diye, (konumu evine çok uzak kız başına gece gece nasıl döner) bu yavşakta kıza yavşıyor diye dedikomuzun çıkması da hiç hoş olmamıştır.

cuma namazını iki buçuk saat kılan çalışan

bugün karşılaştığım çalışan tipi. hadi cuma namazı kılmana lafımız yok, git kıl inancına karışacak kadar şerefsiz değiliz de iki buçuk saat geri dönmemek nedir? birde farzını kıldım diyor, teravih mi lan bu 2.5 saat sürüyor diyorum, çıt yok. bizde müslümanız yarım saat kılıp geliyoruz diyorum. adam diyor tespihe katıldım, hocayla sohbet ettim. gel de bir şey de şimdi. gider ekşi'de rezalet başlığı açar sonra. uğraş anam sonra. değmez.

patronuna küfür eden adam

ayıp eden adamdır, bazı ekstrem durumlar hariç tabii.
kimse yemek yediği tabağa sıçmaz ama patronuna küfür eder. neymiş efendim mesaiye bırakmış, keyfimden bırakıyorum zaten manyağım çünkü. neymiş efendim yanımdaki çalışan iş arkadaşıma fütürsuzca yavşamam ayıpmış, tabii ayıp ulan fütürsuzca yapılmaz bu. birde senin platonik ilişkin ile mi uğraşacağız. sonra gelsin kulağım kaşınıyor lan hissi, gelsin arkadaş ortamında şahsa edilen küfürler ve ardından tekrar ve tekrar edilen küfürler. Ayıp, ayıp.

5 dakkada bi sigara molasına çıkan eleman

var bundan bizde. günde 3 paket sigara içiyor eleman işten kaytarmak için, ilk işe başladığında içmiyordu şimdi içmeye başladı adam sigara molası kavramını öğrenince. birde parası gitmesin diye sarma içiyor. yakında adamı cam kenarına koyup, burada sigara içebilirsin diyeceğim, olmaz böyle lan. hem bana hem onun sağlığına yazık.

sarı ışık yanınca gazı kökleyen adam

çok ağır laflar hazırlamak istediğim adamdır. sarı ışık görünce fren mesafesindeyken niye gaza basıyorsunuz lan? ödüm bokuma karışıyor sizin yüzünüzden, bir gün yeşilde geçerken biçileceğim diye korkuyorum. ayıp be.

onbeş yaşından itibaren çocuklar çalıştırılsın

Ufaklıkları çalıştımak için milyarlık bir arge yatırımına gerek duyulmadığı için yapılabilir bir durumdur. çocuklar tam zamanlı çalışamaz zaten, stajerin bir altı olur. en azından sosyal hizmetler yapabilirler, ormanların temizlenmesi, ağaç dikimi, hayvan bakımı gibi. imkansız değil, lakin ebeveynler çocuklarını sözde çok sevdiği için, terlemelerine kıyamadıkları için ne kadar tepki çekeceği belirsiz tabii.

onbeş yaşından itibaren çocuklar çalıştırılsın

dışarı yaz tatilinde çıkıyorsunuz, 15-18 arası çocuklar okul olmadığı için nargile kafelerde, kırahaathanelerde sürtüyor. Şahsen bu beni çok rahatsız ediyor. bu durumu engellemek için yaz tatilinde çocuklar çalıştırılmalıdır. hem de bu meslek eğitim kapsamında olmalıdır, birnevi meslek lisesi stajı lakin her çocuk için geçerli olmalı. Gitsinler iş öğrensinler, bisiklet tamir etsinler, isteyen hizmet sektöründe çalışsın, isteyen kodlama kursuna gitsin ama bunların hepsi devlet desteği ile olsun. ufak bir fon açılsın, çocukların maaşı devlet tarafından verilsin, mesela asgari ücretin 1/3'ü veya 1/4'ü. hayata hazırlansınlar. Tabii haftada 3 gün veya 2 gün kafii. küçücük çocuklar bunlar, kıyamam o kadara da.

on gün tatil yapıp izin isteyen çalışan

Tabii, o gitsin, çaycı gitsin, herkes izine çıksın sonra işler aksasın. Ama insanlar mutlu oluyor tabii değil mi afrasu? Paranın hiçbir önemi yok. insanların maaşı gecikmesin diye etmediğimiz fedakarlık yok, geceleri uyku uyuyamıyoruz hala yıllık izin diyenler var. Pes!

insan biraz kendini değil şirketi düşünür, iş arkadaşını düşünür. Veriyoruz vermesine de ayıp yahu.

on gün tatil yapıp izin isteyen çalışan

Ay içinde on gün tatil yapmasına rağmen hala izin isteyen çalışandır. Neymiş uzum toplaması lazımmış köyde, bu mevsimde ne üzümü arkadaş! haftasonu tatili ile resmi tatili birleştirecek sözde. madem üzüm toplamak istiyorsun git üzüm topla hayatın boyunca demek istiyor insan ama yapamıyoruz tabii. Maalesef veriyorsun izini istemeye istemeye. Sonra niye zam yok diye gelir bir ay sonra, hayırlısı ne diyelim.

atama bekleyen at

Troll olduğunu sanan yazar parçası.

sovyetler birliği şimdi var olsaydı

PKK'yı desteklerdi zaten destekledi de son dönemlerinde.

Türkiye ABD için vazgeçilmez olurdu.

asgari ücret kaldırılmalı

Türkiye gibi henüz gelişmekte olan ülkelerde uygulamasının halkın zararına olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde asgari ücretin kalkmasının çok büyük faydaları olacağını düşünüyorum.
1- asgari ücret kalktığı için firmalar vasıfsız işçilerin ücretleri konusunda bile rekabet etmek zorunda kalacak. Büyük ihtimalle resmi asgari ücretten daha yüksek bir fiyata 2-3 sene içerisinde çıkacak.
2- firmalar kendine uygun para vereceği için çalışanlara istihdam artacak, firmalar kolay büyüyecek, eninde sonunda çalışanların maaşı artacak.

çalışmayı sevmeyen insan

Doğaya ve milletine karşı kötülük eden insandır. Bu insan dediğimiz şey çalışırsa kendini bulur, çalışmazsa ev kedisinden farkı kalmaz. Orada yatar, yer, içer ve sıçar. Peki çalışan insan öyle mi? Hem vergisini verir, çalışmayı sevdiği için patronun gözüne girer iyi bir maaş kazanır, diğer insanlar tarafından takdir edilir ve hayatını düzeltir. insan gibi yaşar, en güzel kadınlarla yiyişir. Ne kadar ekmek o kadar köfte anlayacağınız. Siz siz olun mesailere kalın, dişinizi sıkın, emin olun değecek.

saplamak kelimesini kullanan insan

Malum anlamında kullanan hıyarlara çok pis laflar hazırlanması gereken insan müsveddeleridir. Ne iğrenç adamsınız lan saplamak, ağza saplamak, arka direğe saplamak gibi tanımlamalar kuran beyninizi seveyim.

10 saatlik çalışma saatini beğenmeyen yeni mezun

ilginç adamdır. Ben diyorum seni yetiştirelim, bir sene çok çalış, mesailere kal ve işi öğren, sonra çalışma saatini değiştiririz. Direk surat asılıyor. Açıklıyorum senin iyiliğin için diye, bir hafta çalışıyor sonra yok ben yoruluyorum diye çıkıyor. Böyle olmaz ama. Halbuki biraz dişini sıksa ne fırsatlar sunacağız ama kime anlatacaksın kuzum.

yunan yenmeyi zafer saymak

cumhuriyet için canını vermiş şehitlerimize saygısızlık içeren iğrenç söylem.
ceddimiz osmanlı'nın geçen yüzyılda milis bir örgütlenmeye karşı kaybettiği toprakları göze alırsak büyük başarıdır. madem ceddimiz o kadar güçlüydü de niye balkan devletleri bağımsızlık kazandı diye sormak istiyor insan.

mesaiye kalmayı red eden çalışan

insanı zor duruma sokar. küfür edemezsin, hakaret edemezsin karşındaki de insandır o yüzden içine atarsın. işler birikmiş yetişmiyor, kal diyorum mesaiye hatta maaşına da çok iyi yansıtacağız diyorum, yok aman işi varmış, yok evde dayısı kalıyormuş gibi bahaneler ile geliyor. ne yapayım bu çalışana şimdi? 9 gün tatil yapmış, 30 ağustos'da yeniden tatil yapmış, cumartesi-pazar da tatil yapacak. insan sormak istiyor paşa torunu musun diye, ama soramıyor, o da insan, gururu incilmesin. arkamızdan küfür yemeyelim diye ama olmuyor. şu bayram izinlerinin filan komple kalkması lazım aslında ama neyse.

haftasonu tatili kalksın kampanyası

Eskiden insan ömrü ortalama 40 yıl sürüyormuş şimdi ise bu süre 70 yıla çıkmış.70 yıl kendiniz için yaşayıp ne yapacaksınız? Gelin şunu uygulamaya alalım, çocuklarımız ve torunlarımız için 2-3 senemizi feda edelim. Hepsi daha aydınlık bir gelecek için.