bugün

entry'ler (6)

risperdal

kullanırken tüm vücudum sırtım omuzlarım çok kasılmıştı ve omuriliğimin yerinden çıktığını hissetmiştim hayatımda canım hiç o kadar yanmamıştı tabi acillik oldum. Psikoz tedavisinde kullanılıp psikozdan daha beter yan etkilere sebep olur. Hiçbir şeyden zevk alamazsınız, sürekli içiniz sıkılır, televizyon izlemeyi zaten unutun, ota dönersiniz, odaklanma yetinizi kaybedersiniz, motivasyon kalmaz, okuduğunuzu anlayamazsınız ha bir de kimse halinizden anlamaz. Mesela odaklanamiyorum dersiniz karşınızdaki ben de odaklanamiyorum der halbuki o dalgınlıktır. Doktora hiçbir şeyden zevk alamıyorum, mastürbasyondan bile zevk alamıyorum dediğimde (tıptaki adı anhedoni) sen herkesi hayattan çok mu zevk alıyor sanıyorsun demişti çünkü bu işin çaresi yok bu yüzden lafı gecistiriyorlar. Odaklanma iyi gelir diye concerta da kullanıyorum o bile fayda etmiyor, akatizi için olan akineton, ativani ise bağımlılık yaptığı için vermek istemezler. Anlayacağınız psikozdan çıkacağım diye insanlığınızı kaybedersiniz.

invega

inveganın hap versiyonu olan xeplion 100 mg kullanıyorum. Televizyona kendimi veremiyorum. Spor yapamıyorum beynim durmuş gibi okuduklarımı anlayamıyorum motivasyon sıfır hayattan zevk alamıyorum zaman da geçmiyor ilk başlarda boynum kasılıyordu geçti içim sıkılıyor video izleyebilmeyi televizyon izleyebilmeyi çok özledim

modiodal

modafinil, atipik, çok seçici ve zayıf bir dopamin geri alım inhibitörü olarak görev yapar. serotonin ve noradrenalin üzerine etkisi yok denecek kadar azdır.

psikolojik bağımlılık yapar, fiziksel bağımlılık yapmaz.

dolaylı olarak lateral hipotalamus ve tuberomamiller çekirdekten oreksin nöropeptitlerinin ve histamin salınımını aktive eder ,
bunların tümü artan uyarılmaya katkıda bulunabilir .

amfetamin

hem metilfenidat hem amfetamin dopamin geri alım inhibitörüdür ama amfetamin ayrıca dopaminin salıverici maddesidir.

amfetamin serotoninde büyük miktarlarda-önemli ölçüde değişiklik yapmaya yetmez.

psikolojik bağımlılık yapar, fiziksel bağımlılık yapmaz.

amfetaminin etkileri: dopamin , serotonin ,norepinefrin , epinefrin ,histamin , cart peptidleri, endojen opioidler , adrenokortikotropik hormon , kortikosteroidler , glutamat , cart , 5-ht1a , eaat3 , taar1 , vmat1 , vmat2,karbonik anhidraz enzimi.

paxera

Seçici serotonin geri alım inhibitörü olup dopamin ve noradrenalin üzerine etkisi yok denecek kadar azdır. Anksiyeteyi sıfırlayıp kafayı hiçbir şeye takmaz olursunuz.

kokain

Dopamin, noradrenalin, serotonin geri alım inhibitörüdür. Bağımlılığı psikolojik diyenleri anlayamıyorum antidepresanlar bile fiziksel bağımlılık yapabiliyorken.