bugün

entry'ler (280)

kadınlar seks için çıldırıyor

ecnebi bilim adamlarının bulduğu sonuçları kendine bakmadan giymeye çalışmak.

haberi analiz edelim.

Kaynak neresi? ingiliz psikyatristi. ingiliz diyorum alooo. Adam cinsel devrim yapmış. Sen hala türbandı, mini etekti kavgası yapıyorsun.

Kadına sokakta insan olarak değil de sikilecek nesne olarak bakıyorsun.

Ondan sonra "kadınlar sesks için çıldırıyor" lafının kendi ülken için geçerli olduğunu sanıyorsun. Alo siz lise eğitimi de mi almadınız? Bilim milim hani...

polisin demir cop kullanmaya başlaması

devletin misyonunu yeniden ele alıp ikna araçlarını değiştirmeye karar verdiğinin kanıtı.

plastik cop: Abi neden neden anlamıyorum, ben işimi yapamıyor muydum ya?...ühüüü

demir cop: Yok öyle deme, seni çok seviyoruz biz. ama devir ağır olma devri. Hem seni çocuklarda kullanacaklar söylemediler mi sana daha?

polisin demir cop kullanmaya başlaması

devletin misyonunu yeniden ele alıp ikna araçlarını değiştirmeye karar verdiğinin kanıtı.

devletime katil dedirtmem

bir adalet bakanının 301.madde için karar verme organı yapılmasının sakıncalarını gösteren durum.

Şimdi, bakan böyel söylerse, yargıç verdiği kararda adil olur mu, mahkemenin bağımsızlığı kalır mı?

Ayrıca devlet senin olsun ya da olmasın adam öldürüyor a bakanım. Engin ceber'i öldüren kişiler değildi, devletin ta kendisiydi.

süleyman demirel'in ruhunun dimdik ayakta olduğunu gösteren de açıklamadır.

(bkz: bana devlet adam öldürüyor dedirtemezsiniz)

(bkz: bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz)

türkiye de ekonomik kriz olmadığına dair veriler

sabancı holdingin 1 yıl içinde %20 kar etmesi.

Kriz kimin için sorusu ile elde edilecek görüş.

fiammetta

mevcut ekonomik krizin basit anlatimi ile ilgili entryi elinden geldiğinde bilgisi ile desteklemiş yazar.

Sözlüğü malumat çöplüğünden bilgi havuzuna çevirme çabasındaki kişi.

hüseyin üzmez eylemine müslüman gençlik saldırısı

müslümanlığı lekelediği için esas saldırılması gereken hedefi şaşıran güruhun eylemi.

(bkz: parmağın gösterdiğine değil de parmağa bakmak)

mevcut ekonomik krizin basit anlatimi

mevcut ekonomik krizin anlaşılması için yapılan girişim(ler).

ilk bakışta bütün bunalım sırf bir kredi ve para bunalımı gibi görünür. (Marx)

Bu cümleden yola çıkarak ilk bilinmesi gereken krizin kredi ve para krizi olmadığı tam tersine üretimden kaynaklanan krizin kendisini kredi ve para krizi olarak kendini göstermiş olmasıdır.

Şimdi basit bir örnek krizi anlamak için önemli olacaktır.

Diyelim ki maaşının 1000 ytl. Kredi kartınızın da limiti 5000 ytl. (Not, şu an bankaların belirli oranda limit yükseltmiş olduğunu, eksi krizden ders çıkararak tabii, yok sayalım. Çünkü örneğimiz sanayii boyutunu anlamak için verilmiş bir örnek)

Şimdi 1000 ytl'lik maaş ve 5000 ytl'lik kredi limiti ile, diyelim limitin tamamını doldurdunuz. Yani 3000 ytlik alış veriş yaptınız.

ancak sizin 1000 ytl maaşınız olduğu için an gelecek 5000 ytl için ödemeniz gereken alt limiti ödeyemeyeceksiniz. Çünkü temel giderlerinizi (kira, yol, su, elektirik) ödemek zorundasınız ve elde kalan para alt limit için biel yeterli değil.

işte bu anda üretimden elde ettiğiniz gelir, yani gerçek gelir yetmediği için krize girersiniz.

Şimdi bu örneği sanayii ye aktaralım.

fabraikanızın toplam değeri 5 trilyon. yeni bir işe başlayacaksınız ama 10 trilyon krediye ihtiyacınız var.
banka size 5 trilyon değeriniz ve üretim kapasitenize bakarak 10 trilyonu borç olarak verir. ama üretimi yapıyor olmanız o ürünün satışını garanti etmediği için tüketimdeki herhangi bir durgunluk sizin kredi ödemenizi durdurur. Bu sanayii krizidir.

ikinci adımda da, banka sizden geleceğini düşündüğü 10 trilyona dayanarak, kendisinden diyelim 5 trilyon kredi isteyen birisine de kredi verir. Nasıl verir, bir başka mali kuruma öz semaryesini göstererek ondan borç ya da kredi borcu alarak.

Şimdi siz bankata borcunuzu ödeyemiyorunuz, çünkü aşırı üretim yapıp pazar doydu ve stoklar erimiyor, bankanın kredi verdiği 5 trilyon sahibide aynı gerekçe ile borcunu ödeyemiyor. Size 10, diğerine 5 trilyna veren banka bir başkasına 15 trilyon borçlu mu? siz ödeyemediğinizda banka da kendi borcunu ödeyemeceği için hem siz, hem de banka krize girer.

etkisi zincirleme biçimde tüm alanlara yayılmaya başlar.

Sonuçta iki şey gerçekleşir. Elinde güçlü sermaye olan diğerlerini yutar. Ancak yutması üretim ve tüketimi sağlamadığı için üretim araçlarının tahribatı zorunludur. Bu da ancak ve ancak savaşla mümkündür.

ABD'se son 40 yıldır küçük çaplı işgallerle bunalımını aşıyordu. ama gelinen noktada bunalım bir kaç ülkenin üreim araçlarının yıkımı ile giderilecek gibi olmadığında, dah ageniş çaplı bir savaş kaçınılmazdr.

GErisi sadece zaman işidir.

sözlük yazarlarından aforizmalar

tarih ya akılda kalanlarla ya da akılda kalması istenenlere göre yazılır.

serhat bayraktar

(bkz: gitarciyi sen al baterist benim)

firat bayraktar

(bkz: gitarciyi sen al baterist benim)

son gaziye veda

son gazi emekli albay şekip birgöl için yapılan meclis töreni.

özel olarak düzenlenmiştir.

kemalist değilim ama şu yorumu yapabilirim.

iktidar kim AKP. cenazesi olan kim son kurtuluş savaşı gazisi.

fazla sembolizmi oldu. olabilir.

kisaltilan ders isimleri

örgüt: örgüt sosyolojisi

klasik kantin cümlesi, bir de yüksek sesle şudur:

-olum örgüte girdin mi?

bana kim komur verirse oyumu ona verecegim

(bkz: veren el alan elden üstündür)

(bkz: potlaç kültürü)

devlete karsi geleni vurmaktan hoslanirim

devletin benim değil vekilin devleti olduğunu açıkça itiraf eden söz.

dünyanın en güzel poposu

pariste bir iç giyimfirmasının düzenlediği yarışma.

lakin haberi veren milliyet gazetesi erkek ve kadın popolarının seçilmiş olmasına rağmen, sadece seçilen kadının ismini ve milliyetini vermiş olması ayrı bir vaka.

http://www.milliyet.com.t...galeriid=4979#galeriStart

Edit: sözlükdeki bayanlara da takdimimizdir.

Edit-2: Bayanlara "böyle poponuz" olsun diye yazmadım. Erkek görüp gözünüz gönlünüz açılsın diye verdim.

gitarciyi sen al baterist benim

kız arkadaşlarına iş atan delikanlı rakırların kavgaya başlamadan önce söyleyebilecekleri söz.

-baba, gitarcı senin baterist benim. bizim kızlara iş atıyor lavuklar

- yok yaaa. sen dayak at ben dayak yiyem öyle mi? yok anam yemezler. ben ce sen ikisini de halledersin.

devlete karsi geleni vurmaktan hoslanirim

akp'li abdulkadir akgul, adalet bakanlığı bütçesi görülürken, son dönemde polisin önüne geleni vurduğu eleştirisi üzerine ettiği laf.

alternatifler: devlet icin kursun atanda yiyen de sereflidir, bana devlet adam olduruyor dedirtemezsiniz

bu söylemlerin arttığı her zaman Türkiye'de devlet terörünün zirve yaptığı dönemlerdir.

yalnız vekil sıfatıyla oturana benim bir sorum var: vatandasa karsi suc isleyene ne yapmak lazimsayın vekilim. mesela en başta size.

bu arada hemen belirtelim, devlet kendisine karşı kimin suçlu olduğunu her zaman tek başına belirler. Yani bugün bu sözü savunan kafalar yarın devlet düşmanı olursa şaşırmayın. Ha adam her daim devletin yanındaysa, ona da kemiksiz demek haktır değil mi?

ogretmen aciginin 140 bin olmasi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın en sonunda resmi ağızdan, personel dair başkanlığından, itiraf edilmesi.

http://www.milliyet.com.t...e=13.11.2008&b=MEBden tarihi itiraf

öğretmen açığı 140 bin. Hüseyin çelik, her zaman bu seviyeki rakamları reddetmiştir.

iran da erotik bulunan ağaçların kesilmesi

iran'da cinsel organa benzediği için 200 yıllık ağacı kesen zihniyet.

Yahu o ağacı yaradan yaratmadı mı ? Yoksa şeytan ağacı yolundan saptırıp istismar mı etti?