bugün

cemal süreya'nın yayımlanmış ilk şiiridir...

ayıcılar geçti, affedilmemiş insanlar geçti
şehirler taş yürekliydi şarkısı-beyaz
insanların büyük rüyaları vardı
insanlar bir ölümle öldüler ki
sevgiler arasında şaşırıp
bir unuttular ki deme gitsin.

ben olanca kuvvetimle
halatlara asılıyorum nafile
ben ayrı düşmüşüm bir kere
ayrı düşmüşüm insanlardan.
bu yıldız tutmaz mavilikte
ne deniz ne köpük kar eder bana.

arada bir ağlamak için
onu kocaman ellerimle sevdim.
ölüm daha saçlarına gelmemişti şarkısı-beyaz
saçlarını kestim, şarapla ıslattım
saçlarını koynumda saklıyorum
arada bir ağlamak için.

ve suların altında mavileyin
küstah bir çalparaydı ayağını uzatmış
mes'ut hatırasına balıkların.
ve kocaman küfürleriyle sarhoş
yatardı yavaşlamış tüyleriyle
gemicilerin öldürdüğü kuş.

siraküzaya uğrayamadık
torbadaki çakıllara baktım şarkısı-beyaz
benimkilerin üstünde üç tane hilal
üç tane uzun hilal vardı, upuzun
siraküza açıklarında bahanesiz bir yaz
çalkandık durduk

ayıcılar geçti, mağlup insanlar geçti
rüyalar darmadağındı şarkısı-beyaz
sonra dalgalar deldi dile
sonra bir mavilik aldı her yerimizi;
nasıl hatırlıyorsan dünyayı
öyle...
yılmaz odabaşı'nın ilk (ve şimdilik) tek romanı. aşağı yukarı odabaşı'nın yenik serçe şiirinin uzun bir şekilde anlatımıdır: yenik serçe'de ki nevin'le nasıl karşılaştığını, nasıl aşık olduğunu anlatırken bir yandan da dönemin politik yapısını, darbenin yaşadığı şehirde ki görünümünü yansıtmaya çalışmış odabaşı. yenik serçe'nin hatırına da olsa okunmalı.

sonradan gelen vicdani edit: ancak şunu da eklemeden geçmemek lazım ki odabaşı'nın artık her şiirinde ve yazısında aynı şeyi dönüp dolaşıp tekrar etmesinin verdiği bayat tat bu romanda da aynen devam ediyor. demem o ki "batı cephesinde yeni hiçbir şey yok".
yılmaz odabaşı' nın ihtilal yıllarında diyarbakır' da yaşanamamış aşkının (bkz: yenik serçe)nin hikayesini anlattığı romanının adıdır.bir aşığın sabrını gösteren bir hikayedir. ilk entryden öğrenmiş bulunmaktayım arkdaşa teşekkürler, cemal süreyya' nında ilk şiiriymiş.
odabaşı sorar şarkısı beyazda yenik serçesi nevin' e
-okulu bitirdin hakim oldun sanık sandelyesine beni getirdiler karşına ne hüküm verirsin
yenik serçe nevin- idam hemen idaam

evet romanın sonunda ve aynı zamanda hikayenin sonunda nevin'in hakim olduğunu göremiyoruz odabaşı'nın aşkının sonunu göremediğimiz gibi. etkileyici * bir kitap.

--spoiler--
elimde kalan minyatür bir kuştu.
kaybettim o aşkı kimliği hükümsüzdür
hükümüze hükümlü bir aşkı unutmak istiyorum.
--spoiler--
şarkısı beyaz

(bkz: yılmaz odabaşı)
cemal süreyya'nın isim babalığını yaptığı, yılmaz odabaşı'nın ilk ve halen tek olan romanının ismidir. on numara bir sabır öyküsüdür.
ne zaman okunsa bu şiir, ne zaman okundurulsa ya da, ağlar beyaz köpükler, hatırlanır geçmişler "nasıl hatırlanıyorsa" ve daima beyaz...
bir solukta okunası harika bir kitabın adı.
cemal süreya'nın güzel bir şiiri .cümle sonlarında istemli istemsiz kullanır oldum bu ara.
altını çizeee çize anneciğim bir tükenmez kalemi tükettim bu kitapla.
öyle güzel naif cümleler var ki, günün yorgunluğunu atmada birebir yardımcı olacak reçete.
yılmaz odabaşı'nın şahane eseri.
görsel
Denizler de köpükler de fayda etmedi evet. Oysa senin şiirlerinden sonra atmıştım sigaramı denize sabaha kadar yanıp dursun diye.