bugün

Şarkıyı kimin gönderdiği en önemlisidir. Evet
ikisinin uyumunu yakalamak önemli.
Eğer hem müziği hem de şarkı sözünü ön planda tutmak istiyorsak progressive rock türünden caymamalıyız.

Örneği için : camel - air born.
Psikologların söylediğine göre mutluysak müzik, mutsuzsak sözlere daha çok odaklanırız.
SÖZ+MÜZiK+UYUM(PROZODi)

diyerek yeni bir açılım yapmak istiyorum. SÖZ ya da Müzik ne kadar iyi olursa olsun "UYUM" yoksa "PROZODi" yoksa o eser zayıftır.

Kederli bir söze, neşeli bir müzik ya da tam tersi; Neşeli bir söze, kederli bir müzik de yakışmaz.

Bu sebeple "UYUM" hepsinden önemlidir diyebilirim.
konuya tersinden yaklaşarak doğruyu bulmak mümkündür... sözün müzik bestelettirecek kadar etkili olması, yapılan müziğin sözlerin tam anlamıyla yüreklere ulaşmasını, dinleyenin beynine çakılırcasına yerleşmesini sağlaması gerekir...
kısacağı iyi söz veya güfte bestecisi de ustaysa iyi müziği yaptırır zaten...
Hangisini seçsek diğerinin eksikliği hissedilir. Çok güzel bi ezginin saçma sapan sözlerle ziyan edildiğine de tam tersi duruma da rastlıyoruz bazen. Yani bütünlüğünü bozmamak lazım.
kafan iyiyse söz, ayıksan müzik.
Müziği hoş değilse sikerler öyle şarkıyı.
her ikisi de önemli, hem de çok çok çok önemli diyenlerdenim.... *

Müzik ruhumuza hitap ederken, sözler de kalbimize, beynimize, .... kısaca benliğimize hitap eder....
bize ulaşımı çok yönlü olursa şarkı o zaman şarkı; o zaman tesirli ve etkili....
Bence müzik kısmı önemli. Bence şarkıyı eğlenceli yapan müziktir.
müziktir. ne söz yazarsan yaz güzel müzik olmadan dinleyemezsin.
ikisi de birbiri olmadan eksiktir.
bence söz çünkü bir çok sanatçı grubun şarkıları sözleri nedeniyle yasaklanmış.
böyle yapay ayırımlar beynimizin birleştirici gücü karşısında anlamsızlaşıyor.

melodisiz şarkı olur mu? enstrümental parçaları dinlerken sözleri anımsamamak olası mı? klasik batı müziğinde söz mü var? sözsüz opera anlam ifade eder mi? aşık atışması sözsüz olur mu? ...
https://www.youtube.com/watch?v=WibfH9qW7g4

bunu buraya bırakıyorum.
Müzik kulağa söz kalbe hitap ediyor ikiside olmazsa olmaz bence.
ikiside eşit sayıda önemli. fakat şu var ki, bazı şarkılarda, söz kötü olsa bile müzik kurtarabiliyor. bunlar olan şeyler. benim gibi müziği aşırı seven kişi, zaten ne demek istediğimi anlayacaktır.
muziksiz şarkı şiir okumaya, dert anlatmaya benzer, ritim tutamazsın, şarkıyı dinlerken yavaş mı hızlı mı hareket etmelisin kestirmezsin, sözsüz müzik sadece bestedir, kitap okurken dinlenebilir, zevk meselesi.
müziğe sığ bir şekilde bakanlar için, sadece rahatlamak için dinleyenler için söz;
daha derinlere inmek isteyenler için ise müzik önemlidir.

mesela, ülkemizin en büyük bir kaç müzik adamından biri olan orhan gencebay 1960lı yılların sonlarında ilk çıktığından itibaren, dinleyicileri ilk olarak şarkılarındaki yoğun ve acı dolu sözleriyle etkiledi ve bir çok kişi müziğindeki zenginliği koca yıllar boyunca anlamadı bile.

sadece o sözler için dinledi önemli bir kesim. hatta kendisine müzisyen diyenler bile bir deha eseri olan aranjmanlarını yıllar sonra keşfetti ki bu da ''sanat sanat içindir'' sözünün doğruluğunu kanıtlamaktadır.

hala tam olarak anlaşılabildiğini sanmıyorum.

not: mesela ünlü led zeppelin grubu ''biz orhan gencebay müziğindeki riff leri kullandık 70 li yıllarda'' dedi.
artık ikiside önemini yitirdi pop müziğiniz batsın.
Müzik önemli.

Saygılar Serdar ortaç fan Club.
bakın, insanların ağzına bi şeylerin pelesenk olması için söz daha önemlidir.

(bkz: peki peki anladık)
(bkz: diday diday day)

ama bazen öyle bir müzik vardır ki sözün de önüne geçer.

(bkz: ele güne karşı)
ikisi de önemli.

Ruhsuz beden, bedensiz ruh olmaz.
ikiside önemli ama mutlu insanlar için müzik mutsuz insanlar için söz daha önemlidir.