Şapka devrimi aslında kılık kıyafette bir yenilik hareketidir.
Türk halkı bu devrimle çağa uygun, kendisine yakışan kıyafetleri benimsemiştir.
En önemlisi de başına bir sarık sarıp bundan çıkar temin eden bazı kişilerin halkımızı sömürmesi engellenmiştir.
Din istismarcıları o zaman da vardı ve halkın hassas duygularını sömürürdü. Sarık, ulemayı temsil ettiğinden halk bu giysiyi giyen herkese saygı gösterirdi. Ancak Osmanlının son zamanlarında çıkar elde etmek için sarık saranlar türemiş ve çoğalmıştı. Kılık kıyafet devrimi halkın bu biçimde sömürülmesine son vermiş, halkımız bu devrimle çağa uygun giyimi benimsemiştir.
tarih değerlendirmesi yapılırken objektif olunması gerekir ki bunu herkes bilir. eğer kişinin yaklaşımı böyle olmayacaksa değerlendirmeye yeltenmek bile yanlıştır.
kutsal fes tepelerinden düşünce tepe sersemi olan viyadükler sizi. 'mübarek şalvarımızı isterük' diye ne vakit sokaklara düşeceksiniz bilmem ki?

sizi hangi doktorlara götürsem, nerelere yatırsam acaba?

itiraf: yatıracağım yeri iyi biliyorum da söylemiyorum.
sadece, halkın giydiği kıyafete din bağıyla bağlı olduğu bir ülkede görülebilir. Şapka devrimini doğuran nedenler, devrimin kendisi kadar saçmadır. böyle bir devrimin yapılması için ön koşul olarak, o dönem dünyada bir çok insanın benimseyerek giydiği bir kıyafeti giymeyi ayıp sayan bir toplum gerekir.
asıl garip olan, fes'i türk yada islam kültürü sanmaları. hatta kara çarşafı bile öyle sanıyorlar.
ne yaparsın cahil insan yeri gelir sıçtığı boku bile kutsal sanır.
Milletin kafasındaki bir şeyi alıp başka bir şey koymak nasıl devrim oluyor anlamak mümkün değil.
Ne saçması. Şapka devrimi ile muassır medeniyetler seviyesine direkt geçiş yaptık.
şeriat isteriz de ne uğraşıyosun ben olsam uğraşmam.
Mesele senin ibiş kafana bir bez parçası geçirmek değil devrimin geldiğini, rejimin değiştiğini kanıksatmaktır.
padişah selim'in yediği halt. sen git müslüman sarığını yasakla, yunanın fesini getir. olacak iş mi bu simdi!
(bkz: iran islam devrimi)