bugün

''bu güzel değil'' dediğiniz kızla sevgili olmaya bakın. maksimum 1.5 seneye evrim üzerine master digriğğ yapıyor.
hiç öyle kendinizi zorlamayın. 'çok çalışayım, uyumadan çalışayım, şimdi sıkıntı çekeyim, zorluklara katlanayım, gelecekte rahat yaşayayım'. o beklediğiniz süper gelecek hiç bir zaman gelmeyecek, buna emin olun. anı yaşayın, o anın değerini bilin. en güzel yıllarınız bu yıllar çünkü. geleceğinizi kafaya takmayın çok da. su akar yolunu bulur...
derste çalışın, hayatınızı da yaşayın, gezin, tozun, yabanci dizilere başlayın ( demesemde yapacaksınız), ama türk dizilerini de ihmal etmeyin (bkz: leyla ile mecnun).
kalabalıkların içinde yalnız olmaya alışın *
akademik kariyer hedeflemiyorsanız a ile geçmekle c ile geçme arasında hiçbir fark yok gençler rahat olun ama eğer düşünenler varsa ta o ilk sınıftaki ' ben bunu götümle geçerim ' deyip c yi zor getirdiğiniz dersleri mümkün olduğunda yüksek tutmaya bakın çünkü o çerezler bir daha zor geliyor. inkılap, türk dili, ingilicce falan işte.
derse gitmediğinizde yerinize imza atacak arkadaslar edinin. diger kankalar kolay zaten.
kesinlikle bolu şehrini yazmayın. ben ettim siz etmeyin.

mal gibi erkek grubu şeklinde takılmayın.

ışıkta uyumaya alışın. çünkü yurtta kalısanız illaki odanızda gecenin körüne kadar odada ders çalışan bi moron çıkar.

ailenizin maddi durumu çok iyi değilse ve sigara içiyorsanız şimdiden sarma sigaraya alışmaya çalışın.

edit: yeni tavsiyem. yurtta kalacaksanız kesinlikle kulaklığınız olmalı. çünkü neredeyse her odada yüksek sesle boktan müzik dinleyen biri çıkıyor.
okulun ilk ayı kampüse moonwalk yaparak girin. kızlar yanınıza gelip konuşacak emin olun.
kızın iki memesine de eşit ilgi gösterin.

edit: yanlış başlık. ilk kez sevişeceklere tavsiye verecektim.
ilahiyat okuyun mümin kardeşlerim. Zira diğerleri tövbe Estağfurullah cima yuvası gibi. Gunaha girmeyin boşuna.
Güzel bir bölüm değil veya idealist değilseniz okumayın cidden bir şey yok kızlarda teklif etmiyor zaten.
Bu iste para var diye yada biseylerin baskisi altinda kalarak bolum secmeyin. Universite size zindan olur istemeye istemeye zorla gidersiniz okula. Hergun ben niye geldim buraya diye kendinize kizarsiniz. Universite size kesin is imkani sunmasada sectiginiz bolumden mezun oldugunuz diploma ile ise baslarsaniz omur boyu o isi yapmak size angaryadir insanin omrunden omur goturur.
Yapabileceğiniz bölüme gidin okuyup okuyup ortasında ben yapamıyorum diye bırakacağınız yerlere gitmeyin boşu boşuna gençliğinizi heba etmeyin.
Düşünce sisteminizi geliştirmeye çalışın, farklı açılara odaklanma konusunda yol katedin.

Ha baktın ki yok bir gelişme;

1- terkedin okulu
2- bitirin ve diplomalı işçi olun.

Herkese kolaylıklar dilerim.
kazanınca rahatlayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. çalışmaya hazır olun.
koşullu dersleriniz var ise yani bir dersi veremezseniz diğer yıl başka dersi alamayacaksanız mutlaka o dersleri vermeye bakın, yoksa en aşağı iki sene uzatırsınız okulu. ilk sene gez eğlen modunda olmayın ama ineğe de bağlamayın. bir de kimseyi tanımıyor olacaksınız başlarda. çoğu insan aynı durumda olacağından çekinmeyin. cinsiyet fark etmeksizin insanlarla iletişim içinde bulunun. gidin hangi şehirden geldiğini, bölüme isteyerek mi geldiğini falan sorun. yoksa ilerleyen zamanlarda insanlar kaynaşmış olacağında sap gibi kalırsınız öyle. bir de samimi arkadaş ve okul arkadaşı edinin. adı üstünde samimi arkadaş dersten sonra tavla oynamak için okul arkadaşı ders notu sormak için.
eğer boş vaktiniz varsa, maddi durumunuz iyi de olsa bir işte çalışın böylelikle paradı olmayanlar parasını kazanacak ama en önemlisi bi işte çalışarak insanlarla kurduğunuz iletişim artacak, insanlarla daha rahat konuşabileceksiniz, kendinizi idare etmeyi öğrenebileceksiniz.
başlamayın zira bitmiyor, bi tükan açın hayatınızı kurtarın.
üniversiteyi ütopikleştirmeyin. zira mükemmellik orda kesinlikle yok.
Üniversitede çalışırım diye düşünen arkadaşlarım, saatliği 5 veya maksimum 7,5 liraya saatlerce ayakta dikelip (en az 8 saat) sadece bir çay molanız olacağını ve bu molanın da 5 dakika olacağını unutmayın. (bkz: stand hostesliği)
herkesin bildiği bir yanlış , üniversitede kızlar teklif etmez , ama tipin varsa senin de teklif etmene gerek kalmaz
ailen zengin değilse üniversitede krallar gibi değil köpekler gibi yaşarsın
o gözünde büyüttüğün ygs-lys'den daha zorları vize-final olmak üzere her dönem 2 tane sana girecek
ilk 6 ay hangi bölümü okursan oku bırakmayı düşüneceksin , bıraktın bıraktın yoksa orada kalırsın
kars su ürünleri okuyacağına siktir git berber çırağı ol daha çok ümit vaat edersin

en önemli tavsiyeye gelirsek , okuma aq
Başlamyın, bitmiyor amk bir türlü.
dersler falan çalışmak lazım tabi ki. ama tadını çıkartmayı unutmamanızı salık veririm. hayatınızın en güzel yaşlarındasınız çünkü. okuyun, izleyin, gezin tozun. yeni insanlarla tanışın. not verecek diye de hocaların karşısında küçülmeyin. onlar vermesin notları siz alın.

tabi bu tavsiyeyi benim gibi çalışmadan uygulayacaksanız alttan 5-6 dersinizin kalmasına da hazır olun.
olm başlamayın.
Sikik bir okulda okuyacaksanız ve idealist değilseniz(yani o bölümü okumazsam olmaz vs) okumayın daha iyi. Bir zanaat falan öğren geç olsa da daha iyi.
güncel Önemli Başlıklar