bugün

yök gibi bir kurum olusturuldugundan beri kafadan gitti zaten o özgürlük.
Kendi görüşüne zıt düşüncelere tahammülü olmayan akademisyenler yetiştirildiği sürece üniversitelerde özgür olmaz Türkiye de...
Özgürlük diye bir şeyin var olmadığı gerçeğinin bir alt dalıdır. insan özgür değil ki üniversiteler olsun.
tek diyeceğim şey halkımdan ve beyinlerinden utanıyorum.
kenan evren (bir an evvel hayırlısı ile rahmetli olası) ve ihsan doğramacı (toprağı kıt olası rahmetli) eseridir.

tabi tek suçlu onlar değil, ihsan doğrmacı'dan sonra şu andaki başkan gökhan çetinsaya da dahil tüm yök başkanları ve kenan evren den sonra başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış tüm siyasiler ve tüm eğitim bakanları da sorumludur.

dünyada pek çok ülkede çok basit kurallarla yönetilen yükseköğretim sistemi, biz de karmaşıklaştırılmış, zorlaştırılmış, insan odaklı değil iş odaklı, bürokrasi ağırlıklı ve çekilmez haldedir ve düzeleceği yönünde ümitlerim de yoktur.
(bkz: karaktersiz üniversiteler)
not ortalaması , devam zorunluluğu , gelecekte bir işimize yaramayan dersleri alma zorunluluğu ve bunun gibi nedenler .
koridorda yürürken kendinden başka kimsenin olmamasını isteyen rektörcüklerin, baş örtülü öğrencileri fotoğraflayan profesörcüklerin var olduğu ülkede kaçınılmaz bir gerçekliktir.
sonra da çıkarlar üniversite bilim yuvasıdır derler, hassiktir lan!
'Ozgur olan ne var ki?' Sorusunu akillarda doguran gercektir. Beklentiyi yuksek tutmamamiz gerektigini bir kere daha hatirlatan.
milyonlarca güvenlik görevlisinin içinde gezdiği bir okul nasıl özgür olabilir ?
Eskiye nazaran belirginleşen bir durum. Eğitim sisteminin köleleştirme politikasının sonucu.
(bkz: dünyada özgür olunmadığı gerçeği)
üniversitelerde eğitim gören her bireyin bildiği gerçek.
gayet güzel sikişiyorlar. amına koyim böyle esaretin.
dünyada ilkel kabileler haricinde böyle bizimki gibi ülkelerde yaşayan her birey, uydurulmuş saçma kuralları içeren sikik kara kitaba göre yaşamak zorundadır. onun adına anayasa diyorlar.

diyorum keşke ilkel bir kabilede yaşasaydım. hiç olmazsa oradaki kurallar kişiye hak ettiği özgürlüğü ve gerektiğinde cezayı verirdi.