bugün

her kazanamayışında çevresindeki arkadaşlarıyla birlikte kendine olan güveninide kaybedecek olan öğrencidir.
bir an önce hayati kazanmasi gereken kisi.
arkadasları universitede gencligini yasarken kendisini askerde bulan kişidir.
özgüvenini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan insandır.bu özgüven ise ancak iş hayatında diğer arkadaşlarından daha başarılı olursa * yerine oturacaktır.
geleceğe dair tüm hayallerini gömen gençtir.
o istememiştir hayallerinin yıkılmasını; ama birileri onun tüm eğitim hayatını 3 saate sığdırmış ve onu bu kısacık zamanda heyecanla, korkuyla ve kaygıyla sınav etmiştir ve tüm sevdiği arkadaşlarıyla yarıştırmıştır. eğer bu genç fiziksel veya ruhsal sebeplerden dolayı bunlardan yalnızca bir tanesine yenildiyse(!) onun hayata dair ışıltılı hayalleri okyanus'un dibini, gelecek senelerde tekrar çıkmak üzere, boylamıştır. ama bilinir ki suya girmiş çıkmış bir hayal artık yıpranmıştır...
değildir artık. geçmiş olsun.
artık otobuslerde indirimli bilet kullanamayacaktır.
önündeki bir sene boyunca sürekli deja vu halinde olacak kişidir. lakin öğrenci değildir.
her kazanamayışında bir senesini kaybeden , ki kasmadığı yani boşladığı sürece de üniversiteyi kazanamayacak kişidir ya da istediği üniversiteyi kazanamayacak kişi de diyebiliriz zira her üniversiteye giremeyen kişi barajı geçememiş kişi değildir.
kazanıp, mezun olduktan sonra bi bok olamayanları gördükçe kaybetmediğini anlayan öğrencidir.
"yine mi gol olmadııııııı hocam" repliğini söyleyecek öğrencidir.
ailesinden destek bekleyen öğrencidir. böyle bir durumu yaşamış biri olarak aile desteği oldukça önemlidir. babanızın, 'olsun evladım seneye inşallah' demesiyle 'ulan eşşoğlusu, madem kazanamayacaktın neden o kadar dersanelere gittin' demesi arasında oldukça fark vardır.
+bu bizim sakinenin kızı yine universiteyi kazanamamış.(sana noluyo sana )
-salak o salak hayatta kazanamaz zaten.(sanki kendisi okumuşta bi zok olmuş gibi)
gibisinden pis ,iğrenç,dogrulugu olmayan diyaloglara maruz kalınılır.
artık öğrenci değildir.
önümüzdeki sene öğrenci olabilmek için o dershane senin bu dershane benim gezecektir.
sinemalarda öğrenci bileti alamayacak,otobüslere tam bilet atacaktır.
yazıktır.
dersane hayatı boyunca gezmiş etüt ve dersleri bırakıp play stationoynamaya kaçarak. hafsonlarını da dersane grubu ile genelde o cafe senin bu cafe benim yazlara doğru cafe olayı ada turuna dönüşen, bir hafta heybeliye diğer hafta kınalıya giderek. çözülmesi gereken test lerin de dershane camından dağıtıldıktan 10 dakika sonra uçak yapılarak atılması sonucu öss sınavı sırasında ne yaptım lan ben diyen öğrencidir.*
(bkz: ben)
bir yandan da "iyi bir iş bulup oturtsam, şunlarla hiç uğraşmam aslında" deme potansiyeli olan öğrencidir...
kaybederken kazanmayı bilen öğrencidir.
boktan bir sistemin geçicide olsa hayallerini alıp gittiği ve toparlanması zaman alan öğrencidir.ama kazanır demiştim kendisi her koşulda kazanır.
birilerinin dışana ittiği oysa herkesin bildiği gibi 3 saatte kim seden ne bişey olur nede olmaz repliğinin toparlayıcısıdır.
herkes tarafından başarısız sayılan öğrenci.
ailesi tarafından şunun oğlu şurayı kazandı bunun kızı bilmem kaç yıl sora mezun olacak gibi laflara tutulan varlık.
Kıbrısta burslu tutuyodu aslında ama orda çok çabuk bursu düşürüyolarmış o yüzden gitmedim hem hayatta pahalı orda şeklinde bi bahaneyle önümüzdeki sene burda bı yer kazancam insallah diyen öğrencidir.
ilk kez kazanamıyorsa üzülmesine gerek olmayan öğrencidir. çünkü sonuçta bir sınav oluyor bu sınava bir buçuk milyon insan giriyor ve bunların onda biri üniversiteye yerleştiriliyor(lisans programı olarak).
günümüzde üniversiteye girmek için yapılanlar o kadar basitleştirmiştir ki üniversiteyi kazanamayan hakikaten maldır. üniversitelerde öğrenci kontenjanları arttırıldı, her ile bir üniversite açıldı, sınavlardaki soru kalitesi eskiye nazaran düşürüldü vs. vs.

e hala kazanamıyorsan harbiden malsın.

hee bana soracak olursan kazanıp da giden dört yılını boşuna heba edecek kişi daha maldır. nevşehir'de coğrafya okusan ne olacak okumasan ne olacak amk.
sikimsonik bölümlere gitmeyip bir yıl daha adam gibi hazırlanmayı tercih etmiş olabilir. kıçı kırık iki yıllıklarda yada dört yıllık osuruktan bölümlerde okuyan insanlar tarafından mal olarak adlandırılır, ciddiye almamalıdır.
öğrencilerin çoğudur. kazanmak nedir? işletme kazanmak mı hukuk kazanmak mı? ebelik mi tıp mı? herkes bir yerde okur ama bazı yerlerde az kişi okur. ayrıca velev ki kazanamadı. kaç zengin okumuş ki? şu an tanıdığım milyoner onlarca insanın oğlu var hepsinin babası da hayat okulunu okumuş. para=üniversite değildir.
Mal değildir. Çok çalışkan, başarılı olup sınav zamanı yaklaşmışken kötü olaylar yaşayıp kazanamayan çok kişi tanıyorum.