bugün

sözlerini ismail hikmet ertaylan'ın yazdığı, ilgilisini 'marş marş' moduna sokabilen marş. bize ilkokulda sevdirilmişti, severim...

Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yer yüzünde yoktur, olmaz Türk'e denk;
Korku bilmez soyumuz.

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.

Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!
Öğren, öğret hakkı halka, gürle coş;
Durma durma koş.

öğretmen liselilerin bilmediklerini öğrendiklerinde hafiften utandıkları marş. gerekli de bi utanma yani, öğretmen olucaksın muhtemelen; marşını da öğrensene..
türklük duygularının kabarmasıyla paralel tüyleri her dinleyişte diken diken eden marştır. en etkileyici mısrası ise; "Yer yüzünde yoktur, olmaz Türk'e denk;
Korku bilmez soyumuz." bölümüdür.
hayatın her alanına faşizmi ve militarizmi enjekte etmeyi kendilerine görev sayan güruhun öğretmenlerin içine de soktukları faşizm olgusu. Sonra da öğretmenler neden baba mesleği soruyor diye sinirleniyoruz.
ilkokulda ders kitaplarının arkasında yazan marştı.
şu anki kafamla bakıyorum da türk kelimesinin yerine alman yaz, olsun sana iii.reich öğretmen marşı. o derece.
şaka gibi bi marş lan o dönemki bütün marşlarda mı vardır nedir bu türklüğü övmek. sözleri de çok anlamsızdır.

alnımızda bilgilerden bir çelenk: nası bi hayal gücü lan bu. çelenk ne alaka.

nura doğru niye can atıyo öğretmenler.

yoktur olmaz türke denk: nası bi faşistlik lan bu.

şanlı yurdum her bucağın şanla dolsun yurdum seni yüceltmeye andlar olsun: hayır yurdumuz zaten şanlıysa bi daha şanla doldurmya ne gerek var. and ne bilader bu arada her şiirde geçmese olmaz sanki.

öğren öğret halkı hakka gürle coş: burda kombo yapmış zaten adam. gürleyip coşmak. titreyerek boşalmak gibi sanırsam.

durma durma koş: diyerek bitiriyor ki çok manidardır nereye koşuyoz olum. ben sıçtım kaçın lan mı demek istemiş acaba. işin kötüsü ciddi ciddi söylüyomuş öğretmenler bu marşı.
içerisinde ek ders ibaresi yoktur, eksik bir marştır.
içerisinde ücretli öğretmenlik yoktur, eksik bir marş.
içerisinde 300.000 atanamayan, işsiz öğretmen yoktur, eksik bir marş.
içerisinde eğitim fakültesini bitirdiği halde öğretmen olamadığı için polis olan, ardından uğradığı saldırıda şehit olan 25 yaş altı genç yoktur, eksik bir marş.
içerisinde 'şafak bay' yoktur, eksik bir marş.
son derece faşist bir marştır. ama bildiğim kadarıyla artık öğretmen liselerinde öğretilmemektedir.*
ağlama duvarıdır. her türlü kötülüğün anasıdır.
içerisinde türkiye'nin öğretmen açığındaki devasa rakam ile atanamayan öğretmen sayısındaki devasa rakamdan bahsetmediğinden eksik bir marştır.
içerisinde peygambelik mesleği olan öğretmenliğe türkiyede kimsenin saygı göstermediğini anlatan ibare yoktur, eksik bir marş.
içerisinde 200 tl'nin bir öğretmenin geçimi için yettiğini ve arttığını düşünen hırbolara verilmiş bir ayar yoktur.

eksik bir marştır.

yıllardır bu işin içindeyim. zaten ne okudum ne okuttum ne okuyanı gördüm ne okutanı.

ciddi anlamda gereksiz ve faşist bir marştır.
içerisinde 'öğretmenler 6 ay yatıyo yeaa' diyenlerden bahsetmediğinden eksik bir marştır.
içerisinde 40dk ders için 7,2tl ek ders ücretinden bahsetmediğinden eksik bir marştır.
içerisinde doğuda öğretmen olmak'tan bahsetmediğinden eksik bir marştır.
içerisinde kendisi öğretmen olmayıp olanların azına sıçmaya çalışmayı kendine misyon belirlemişlerden bahsetmediğinden eksik bir marştır.
içerisinde 'sizin maaşınız çok fazla ki' diyenlere cevap verilip göz önüne 'yorumsuz gerçek'ler getirildiğinde 'ağlama duvarımı buraa hocaaaa' diyenlerden bahsetmediğinden eksik marştır.
içerisinde,
'yapmayın etmeyin, öğretmen en son morali bozulacak, en son canı sıkılacak kişidir. yeni nesilin onların eseri olduğu sadece klişe bir söz değildir.' diyecek mecra olarak, öğretmenliğin önemini 'vurgulayacak' kesim olarak geriye sadece, kıyı köşedeki sözlük yazarlarının kaldığından, devletin öğretmenine sahip çıkmadığından bahsetmediğinden eksik marştır.
söz yazarı ileride ordunaryüs olacak olan (bkz: ismail hikmet ertaylan)'dır.

o dönemde parçalanmış bir ülke insanının 'kendine olan güvenini sağlaması için eğitilmesi gerektiğini' bildiğinden sözlerin de faşizanlık olarak algılanmaması gerekir.

zira kendisi çok önemli bir edebiyat tarihçisidir.

edit: (bkz: )
http://www.youtube.com/watch?v=_3ibC18gvC0
nasıl olup da son yıllarda yapılan "ne mutlu türküm diyene" tartışmasından nasibini almamıştır, nasıl olup da saldırılmamış bir marştır merak etmemek işten bile değil.
öğretmenlikle ne alakası olduğunu çözemediğim marş. o değil, öğretmenliğin marşa ihtiyacı mı var? marş lan bu. askeri bir şey.

tek tip kemalist öğrenciler yetiştirmek için tek tip kemalist öğretmenler yetiştirmek lazımdı. artık onlar* * azalarak bitiyor, şimdi de badem bıyıklı öğretmenler karşımıza çıktı. allah sonumuzu hayreyleye. amin.
yobaz dincileri ve Türk düşmanlarını çıldırtan MARŞtır...

https://www.youtube.com/w...p;ab_channel=bozkurtyurdu

ÖĞRETMEN MARŞI

Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk'e denk;
Korku bilmez soyumuz.

Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!
Öğren, öğret hakkı halka, gürle coş;
Durma durma koş.