öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler kategorisinde olmayan şeylerdir.

(bkz: kamplumbağaların poposundan nefes aldığı gerçeği)
Seçim sonuçlarıdır. Ufku iki kat daralttığı da olur.
devekuşunun gözünün beyninden küçük olmasıdır.

banane amınakoyim kuş lan işte.
serdar hortaç'ın gay olduğu gerçeği.
sertaç ortar'ın 850-900 besteciği olması.
tweety'nin dişi olmadığı gerçeği.
onun da herkes gibi olduğu gerçeği.
hep ufku iki katına çıkarmamak gerekir.
lakin, bakırköy meydandaki simitçiden geliyor bu bilgi şu ki:
" günde ortalama 4 saat çalışarak ayda net 4.000 tl'nin altına düşersem bu işi yapmam asla."
vay amk. arada da poşete üçgen peynir de attı bol bol.
illuminati şubesi sanki amk, üçgen peynir falan gözümüz üzerinizde olayı. yoksa 4.000 lira yuh !
Aslında küresel ısınma diye bişeyin olmaması bunun doğanın doğal döngüsü olması. Hayır bunu bilsen nolur bilmesen nolur.
dünyanın yuvarlak olması, uzayın sonsuzluğu, galaksileri, kılı, tüyü. Oralar hep tarla şimdi çıksan ne olacak.
Öcalan'a tanınan haklar.

noldu öğrendik de? kıçımız tavana mı vurdu?
öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler değildirler. genellikle bunları biliyor muydunuz başlığı altındaki bilgilerdir.
(bkz: suyun altında hipermetrop olduğumuz gerçeği)
kişiye getirisinin olmadığı sadece bellek işgal eden bilgilerdir.
-sineklerin saatte 8 km hızla uçabilmesi.
-en uzun süre uçan tavuğun 13 saniye uçması ya da havada kalması...
bildiklerimizin neredeyse %95'i.
epistemolojiye aykiridir. alirlar ayaginin altina, benden soylemesi.
tüm öğrenim(ilkokul,ortaokul ve lise. üniversite hariç) yıllarında gösterilen şeylerin tamamı.
zeus hera falan. sırf meraktan bütün mitolojiyi ezberledim, hiçbir işime yaramadı.
şimdi aklıma niyeyse çoook küçükken fox diye bir kanalda (sonrasında jetix olmuştu) öğrendiğim bir bilgi geldi. bir kaseye su koyun, suya da biraz karabiber serpin, baş parmağınızı da sabunlayın, sonra sabunlu parmağınızı kasenin ortasına daldırın, karabiberlerin kenara çekildiğini göreceksiniz.
bunu biliyorum, belki yararlıdır da ama onca yıl geçti öğreneli, henüz hiçbir işime yaramadı.
Kahve rengi takım elbiseli sınıf öğretmenlerinin bilgileri ve aktardıklarının tamamı!
"Bilgi"nin pek çok tanımı olmasına rağmen benim favorim şudur: "bir seçim yapmamız söz konusu olduğunda gereksinim duyduğumuz şey." Birazdan söyleyeceklerimle alakası olmasından dolayı bilgi için yapılabilecek her tanım aşağıdakilere uyar.

işe yaramayan bilginin olmadığı kanaatindeyim. Her türlü bilgi en az bir işe yarar. ama bir kaç at kafalı gelip de "okullarda öğrendiklerim" diye dingil dingil konuşursa, hele hele öğretmenlere saygısızlık yaparsa ben susmam.

lan öküz! öküz diyorum çünkü öküzsün. sen şu an bu sözlükte yazabiliyorsan onu bile o aşağıladığın kahverengi takımlı sınıf öğretmenine borçlusun. Ama olmamışsın, olamamışsın sen. okuma yazmayı, dört işlemi hatta daha fazlasını öğrenmişsin. belki üniversiteler bitirmiş olabilirsin, yüksek makamlarda mevki sahibi olmuş da olabilirsin ama insan olmamışsın. Şu yazdıklarımı okuyup bir şeyler anlayabiliyorsan eğer ve utanma duygun da varsa la bi siktir git derim.

Not: Zorunuza da gitsin. Çok da sikimseydi sanki.
bu kişinin sosyal ve sosyo ekonomik çevresiyle alakalı olan bir durum. öğrendiği bazı bilgiler bu iki grubun içinde kullanılacak bilgiler değilse bu kişi için atıl bilgi olarak addlediliyor. halbuki unutulmaması gereken şey zaman değiştikçe insanların çevreleri değişir bu yüzden kullanılmayacak bilgi yoktur. eğer siz öğrendiğiniz şeyleri kullanamıyorsanız sorun tamamen sizde ve çevrenizdedir. bu kadar bilgiyle atıl kalmak istemiyorsanız yeni sosyal çevreler edinmeye bakın.

yani kıssadan hisse hödük olma be olum.
bütün odaların aksine tuvalet veya banyo lamba düğmelerinin dışarı da olması. nasıl ufkunuz açıldı mı?
içinde eğitim ve öğretim kelimelerini barındıran tüm kurumlar. Dini öğretiler harici tabikide, o kadar da değil.
Fonksiyonlar ve türev.
Mina koyim ben onların hatta...