bugün

arasanız bulamayacağınız cins insanların kaldığı yerdir. şuan tam covid 19 olmalık yer aslında.
Hiçbir şekilde sokakta eyvallah demeyeceğiniz insanların yatağınızın baş ucuna kadar gelmeleri suretiyle muhatap olacağınız depresyon otelleridir. PKK sempatizanı mı dersiniz, hırsız mı dersiniz, sevgilisi terketti diye depresyona gireni mi dersiniz Allah'ım Allah'ım tam bir çöplük deryası. at hırsızı tiplerin odanıza gece yarısı konuşmaya gelmeleri paha biçilemez.
11 ile 6 arası giriş çıkışı yasak olan yer diyelim annenizin babanızın başına birşey geldi allah muhafaza arıyorlar akşam 11 de nasıl çıkıcaksın kaçmak mümkün değil zaten 4 metrelik jiletli tel örgüler var kapıdan çıkmaya kalksan güvenlik var.

kalmayın böyle yerlerde eve çıkın 1000 tl verip 4 kişi rahat çıkarırsınız o parayı.
bilmediğiniz şehir-üniversitedeyseniz girmeniz gereken şey. elbet uğraşırsanız ev arkadaşı bulursunuz ama ilk defa gördüğünüz biriyle nasıl aynı evi paylaşacaksınız? 1 yıl bekleyip yakın arkadaşlarla geçmek en akla uygunudur.
bazılarının aylık konaklamanın bedeli 5 bin 347 liraya kadar çıkmaktadır.

http://www.ntv.com.tr/eko...ti,Sbth_uI2CkC3qtAQE1TS8g
Öğrencilerin kaldığı yurttur. Evet.
üniversite öğrencisiyken en güzel günlerimi geçirdim diyebileceğim yer.

özel yurtta 2 kişilik odada kalıyordum, oda arkadaşımın ismi suna'ydı. yan odamız 4 kişilikti ve efsane güzel bir arkadaşlık kurduk onlarla. her akşam bizim odada ya da onların odada toplanıp muhabbetin kahkahanın dibine vururduk. (hey gidinin)

daha sonra öbür tarafımızdaki odada kalan kızlarla tanıştık, onlar da 2 kişiydi. kızın biri hataylıydı ve annesi efsane yemekler yapıp gönderiyordu. çok geceler sezin'in zulasını patlatıp kanımı doyurduğumu hatırlarım. (hakkını helal etsin)

sınav zamanları sigaramız bitiyordu, oda oda sigara arıyorduk ve mutlaka buluyorduk. leş gibi berbat sigaralar içiyorduk ama tadı enfes geliyordu o zamanlar. dolabımdan bir çok elbiseyi de yurt arkadaşlarıma kaptırmışlığım var, hayırlısı alıştık.

özetle: öğrenci yurdu candır, bak anlattım canım çekti.
Ev tutma imkanı olmayan veya yurt ortamını çoklu arkadaş imkanı ve evlere nazaran yeme,içme,temizlik,bulaşık v.b. işlerin olmadığı için oldukça rahat olması sebebi ile öğrencilerin kalmayı tercih ettiği,kaldığı yerlerdir.
Ülkemizde üniversite bulunan tüm illerimizde öze veya devlet yurtları bulunmaktadır. Bazı illerimizde ise yer alan özel yurtlar adeta rekabet içerisindedir,tabi bu rekabette öğrencinin kaliteli yurtlarda kalabilmesi açısından oldukça iyi bir durumdur.

Ayrıca Ayın ilimizde sık bulunan öğrencinin sayılı kalacak yerlerindendir (bkz: http://www.aydinyurtlar.gen.tr/)
gecenin üçünde yan odaya gidip çay istemenin bile güzel olduğu yaşam alanı. şimdilik sevdiğimdir. saatlerinin esnek olması ve uyarı almanın bile heyecanlı oluşunundan belki.
Memleketleri dışında bir ilde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin eğitim öğretim dönemlerinde derslerindeki ve okul hayatlarında istedikleri başarıyı elde edebilmeleri için titizlikle seçmeleri gereken kalacakları,barına ihtiyaçlarını giderecekleri kurumlardır.

Örnekleri özel yurtlar başta olmak üzere çoktur (bkz: http://e-yurtlar.com/)
üniversitede tıpçılarla aynı yurtta kaılrsanız futbol maçı izlerken karşılaşabileceğiniz diyalog:
+ abiii o nasıl fauldür yaa
- oğlum cidden lan adamın fibula'sını kırdı hayvan
Gidin öğrenci evinde kalın . Kurun düzeninizi yönetin 4 senelik güneş batmayan imparatorluğunuzu . Böyle özgürlük bir daha elinize geçmez . Tabikide ev tayfasını bulmak ve ilk sene acemeliğini üzerinizden atmak için kalınma mecburiyetinde olunan ve sıcak bir arkadaş ortamının kurulduğu yerdir yurtlar orası ayrı . en özelinde bile dumur eden kısıtlamaları mevcuttur , sanırsın kalan insan değil .
özel olanı makbul olan, öğrenciliğin ilk yılında gidilmesi ve yaşanması farz olan yuva. özel olanıda şurdan makbul, girip çıktığınız saate, yediğinize içtiğinize mümkün mertebe karışılmaz.
orda bir yurt var uzakta.(hâla var mı tabi orası meçhul)
dostlukla harmanlanmış, sabah akşam geyikleri hiç eksik olmaz;
bazen sabahı bulan pis 7'li seansları vardır görülmeye değer;
yemekhaneden yiyecek çarpma girişimleri macera filmlerini aratmaz;
yemekleri beğenmeyip , hiç olmadık bir hevesle dışarıdan söylenen yemeğin tadı da bi başkadır;
yasaklarla zaman zaman isyan ettirse de tuzu biberidir aslında;
kendine has eğlencesi ve ortamı da hiçbir yerde yoktur arkadaşlar kafadar oluncaa. (ve çok dahası da mevcuttur aslında)

ancak yine de EV gibisi yoktur dedirtir insana. öğrenci evi de bunun bir kaç üst modelidir denebilir.(en iyisi de bu ola ki sevgili yurt-daş larım )
fakirlerin kaldığı yer.
(bkz: yurt bursu/#19254298)
Mikrobik araştırma laboratuvarları için ideal mekan adaylarıdır ve keşfedilmeyi bekliyordur.

Genelde çok pistir. Hatta bok götürüyordur!.
yasaklara rağmen içki deposudur.
insanı hayattan soğutmaya meyilli beton yığını, içinde sözde yaşanmışlıklar var işte, yapmacık yurt müdürü, kendini iyi pazarlamak için elinden geleni ardına koymayan yurt/oda arkadaşları, kişiselliği öldüren herkesleşmeye zorlayan yer...
Erkeklerin vazgecilmezi olan uzun essek oynanan, kumandanin paylasilamadigi, yöneticilerin (benim sansim) kafa adam oldugu kurumlar.
öğrencilikte mutlulukla, çilenin bir arada yaşanmasına sebep olan yer. kısaca tadılması gerekir.
herkesin hayatının azda olsa bir bölümünü geçirmesi gereken yerdir. sosyal yaşama dair öğreticiliği azımsanmayacak kadar fazladır.
tüm zorluklara rağmen bitip gidince güzel anılandır.
internet hızıyla insanı çileden çıkartan yurtlardır.
güzelini aramak anlamsızdır bunun. En iyisi bile kasar adamı. Evin rahatlığına asla ulaşamayacaktır.