iki kisi konusurken ayni anda ayni seyi soyliyince atik olanin digerinin sacina atlayip soyledikten sonra saci tutulanin ismi 3 defa soylenene kadar konusursa cips ve kola alma zorunlulugu olan oyunun ismi
(bkz: cips kola kilit)
90 lardan sonra cips kola kilit in mutasyona ugramış hali olsa gerek.bizim zamanımızda yoktu boyle şeyler.
şu anda üniversitede hatta erasmusta bu saçmalığı yapsam nasıl tepki alırım acaba diye de merak ettiren oyun.
80'ler sonu 90'lar basi izmir cocuklugu arasinda epey populer bir oyundu bu, yeri gelip de soylemezseniz epey kinaniyordunuz. tabii cocuklukta insan dunyayi kendi cevresinden ibaret saniyor, yaz tatili icin denizli'ye gidip de akraba cocuklarinin icinde bu lafi soyleyince oyle bir bakmislardi ki, uzaydan ufo gelip de merhaba dunyali dese ancak o kadar bakilir. ben de bir daha soylemedim, yasak ettim bu freyzi kendime. bugun ciddi bir ortamda birisiyle ayni anda ayni seyi soylesem de ardindan ozel cips kola! desem ne olur merak etmiyo degilim.
cips kola özel kilit aynı şeyi söyleyen kişilerden, hızla karşıdakinin saçını çeken kişi tarafından söylenir. ancak üç kere kilitlenen kişinin isminin söylenmesiyle bozulur. ama gıcık arkadaş isim ahmet ise "ahhhhh........sen ahahahahhaha" şeklinde ismi söylermiş gibi yapıp söylemeyerek karşıdakinin sinirini bol bol bozar.
şimdi neslin belki de bilmediği, çocukluğumda benim de söylediğim söylemdir. *
hic utanmadan itiraf ediyorum ki hala cocuklugum tuttugunda oynadıgım oyundur. * insanı cocukluguna geri döndürüyor..bu kadar kötülügün içinde küçük de olsa bir kacıs olamaz mı yani?