bugün

çıkarlarını güden, maddiyat düşkünü, insanları kullanmaktan çekinmeyen kişi.
(bkz: menfaat iliskileri)
(bkz: çıkar ilişkisi)
(bkz: otlakçı arkadaşlar)
(bkz: isleri dusunce arayan arkadaslar)
yakın zamana kadar arkadaşım saydığım(!)bir insansıyı tanımlarken kullanılabilecek sözcük.çıkarı söz konusu olduğunda(staj vb..)sürekli arayan,laf atmaya çalışan iyi geçinen tiplerdir bunlar.fakat amaçlarına ulaşınca muhabbeti keserler yada sizin en küçük başarınızı bile kıskanırlar. *.. *
"Çıkarcı kimse herşeyin fiyatını bilen ancak hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir."
(bkz: oscar wilde)
genelde aslında sızı desteklıyormus gıbı gozuksede işin ucunda kendı menfaatleri yatan bunuda bellı etmeyen sinsi kişilerdir. bunlar genellıkle yakın arkadaslarımız olur.. örneğin;
-->bak canım, biraz dişini sık,çok gezme yaz dışarda bi okulu git paşa paşa orda oku..hem baskıdan da kurtulmuş olursun..
(bu sırada ben içimden ay canım yememiş içmemiş beni düşünmüş ne anlayışlı diye düşünüyordum)--ee gidersem benim yanıma gelirsin dimi?
-->güzel kız arkadaşların olsun bide ayrı evin zaten ordayım canım sen merak etme.. burda boşunamı seni motive ediyorum amaç o zaten.. diye devam eden konuşmadan anlıyacagınız kadarı ile çikar amaçlı düşünme şekli.
sözlükte kelimenin tam karşısına yazmak için;

(bkz: jarlaxle)
atalarımızın tanımıyla;

(bkz: sikmeyeceğim eşşeğin altına arpa koymam)
işi düşünce en şirin hallerini takınan, gerekirse cinselliğini kullanmaktan çekinmeyen, işi bittiği anda arkasını dönüp giden ve yüzünüze bile bakmayan, ne mal olduğu anlaşılıp da numaraları sökmemeye başlayınca, sürüm sürüm sürünen, denyo insan modeli.
herhangi bir çıkar söz konusu olduğunda babasını bile satacak olan adamdır.
(bkz: satıcı)