bugün

askerlikten kaçmak için genelde anlaşmalı olarak alınan, sağlam olmama raporu
askerlikten muaf olma hakkını sağlayan milyon dolarlık hededir kendisi. zordur almak. gata'da ciddiyetle tetkik ederler adamı. başı, gözü ağrıyana değil hakketen postu deldirmiş olma raddesindeki vakaalara verirler, ha birde rüşvet,torpil hadisesi var ona hiç girmiyorum.

ayrıyeten bu sabah ta bana vermediler, sen artık asker olabilirsin oğlum dediler, acıklı halime dayanamayan yüzbaşı dr. bla bla teselli baabında commando olamaz dipnotunu ekleyip hadi yürü sülüs beklemeye stepne subay bozuntusu deyip imzayı çaktılar, askerliğe elverişlidir.
Bel fıtığı olsanız da alamayacağınız rapor
Bu raporu alabilmişseniz, belli periyodlarda aynı koşullarda olduğunuzu ispatlamanız gerekir askeri hastaneye.

(bkz: deniz k k kasimpasa deniz hastanesi)
alındığı takdirde kamu dairelerinde çalışmaya engel olan durumdur. *
askerlik şubesinden çağırılan her türk erkeğinin askerden kaçmak için almak istediği rapor. rapor alındığı taktirde, askerden muhaf olursunuz ama önünüze çıkan engellere hazırlıklı olmanız gerekir.
(bkz: en etkili çürük raporu alma yontemleri)
en uyduruk ve asılsız olanların bile onbinlerce dolar değerindedir..
1 yaşında kalp ameliyatı geçirmiş birisinin alabileceği evraktır. *
zengin kesimin uyduruk bahanelerle rahatça alabildiği, fakir halkın ise hakkı olsa da alamadığı rapordur. askerlik yapan her yazar buna bizzat şahit olur.
iki cins çürük raporu vardır.

1. askere alınmadan önce verilen rapordur.
askerlik yapamayacak bir kusuru varsa, yada ciddi bir hastalığı varsa verilir.
bu raporu alan direk askerlikten muaf sayılır ve kışlanın kapısından bile geçmez.

2. askerlik görevi sırasında verilen rapordur.
askerliğe alınmış, görevinin başına geçmiş ama ciddi bir sorun yaşamış ve artık devam edemeyecek olan kişilere verilir.
bu rapor gazilere, görev zaiatlarına, eğitim zaiatlarına, daha önce hastalığı olup askerlik süresinde fenalaşanlara verilir.

birinci cins vakaa hakkında yeterli bilgi veremiyorum çünkü çevremde yada çevremin çevresinde böyle bir durumla karşılaşmadım.
ikinci cins vakaa hakkında sadece askerde iken karşılaştığım bir durum üzerinden örnek verebilirim. koğuş ve yatak arkadaşım kanserdi. terhizimizi almaya 2 ay kalmıştı. arkadaşıma çürük raporu vermek istediler. çocukta kabul etti. ''niye aldın olum? zaten iki ay kaldı. bitti lan askerlik!'' dedim. o da bana ''annemi görmeden ölmek istemiyorum'' dedi.
neyse efendim bu çocuk raporu aldı. akşam olduğu için ve bulunduğumuz bölge tekin olmadığı için komutanımız sabah devriye arabasıyla arkadaşımı terminale bırakmamı istedi.
sabah oldu.
''uyan kanka'' dedim. ''hazırlan eve gidiyosun'' dedim. ''terminale bırakıcaz seni kalk'' dedim. ''lan olum kalk devriye süresi bir saat, geç kalırsam sikerler beni'' dedim. ''lan gece yatmazsın, sabah kalkmazsın! ne sikko bi herifsin!'' dedim. ama kalkmadı.
ne yaparsam yapıyım kalkmadı...

acaba annesini görmüşmüdür...
sanıldığı gibi parayla alınamayan rapor.
bunu parayla almak için ya genelkurmayda general bir yakınınız ya da üst düzey bir politikacı tanıdığınız olması gerekir. ki o bile çok riskli bir durum.
eğer rüşvet kabul etmeyen bir komutana denk gelirseniz götünüzden kan alırlar.
gerçekten kusuru olan kişilere bile çoğu zaman verilmeyen rapordur.
en fazla erteleme verilip, seneye tekrar muaneye gitmek durumunda kalırsınız.
onun için bile en azından 20 tane rütbeli doktor heyetinden geçmeniz gerekir. kısaca: çoğu kişi için hayaldir.
bel fıtığının belli aşamalarında verilebilen rapordur.
tek seviye bel fıtığı olanlar ve ameliyat olanlara verilmez. en az iki fıtıktan ameliyat olmanız gerekir. fıtık çift yönlüyse de verilir.
sanıldığı gibi para karşılığı verilmez.
asker olduğunuz sürede almanız sanırım daha kolay.
Kalp ameliyatı, kalın bağırsak ameliyatı ve tüberküloz tedavisi görmüş olanların alabileceği rapordur. Ayrıca yoğun suicide düşünceli majör depresyon dolayısıyla ilk seferde verilebileceği gibi 2-3 ertelemeden sonra da verilebilir. istememe rağmen bana verilen rapordur. Ancak alınması çok meşakkatli ve uzun prosedürlere ihtiyaç duyan bir rapordur.

Ayrıca bir hurafeye de cevap vermem gerekir, bu raporu alan devlet dairesinde çalışamaz gibi bir durumun olmadığını Askerlik şubesindeki sivil memur belirtmiştir şahsıma. Zira kendisi de çürük raporunun olmasına rağmen tsk da çalıştığını belirtmiştir.
çürük raporu sahibi olmak, devlet işlerinde çalışmaya engel değildir.
bahsi geçen yasa 2006 yılında düzenlenmiştir. sadece psikiyatri bölümünden çürük raporu alanlar önünde devlet memuru olma engeli bulunur.
30.000 tl si olan için gereksiz olan durum.
eğer askerken aldıysanız "kalan gün sayınız*11 tl" kaç para yapıyorsa o kadar bir para alırsınız.
gay olduğu için, "sende bu göt yok" diye alınan(daha doğrusu verilen) raporlardan neden bahsedilmez?
göz ve kulak ta sorun olduğu taktirde, kolay alınabilen belgedir.

daha bu gün arkadaşla konuştum, göz tembelliği var diye yolladılar dedi.
Almak için askeri hastanede günleri geçirmek gerekiyor. 1 saatte verseler ölürler herhalde.
8 yıl önce diyalize bağlandığım için aldığım rapor.
(bkz: erdoğanlar)
kalp ameliyatı geçirdiğimden dolayı, gitmek istiyorum dediğim halde verilen rapordur.
Kahraman turk gençliğinin askerden yirtmak için kirk takla atarak aldiği rapor.
reco nun olmasına rağmen maaşa bağlanamadığı rapor. Amk yerinde kuzenim ve bi arkadaşım alıyor. Bir aileden 2 kişi bile çürük maaşı alıyor. Bi tek ben alamıyorum.
Mayıs ayında kasımpaşa askeri hastanesinden elime tutuşturulan rapor.

Önce askerlik şubesine gidilir, ardından aile hekiminden alınan sevk ile şubeye geri gidilir. Şube bulunduğunuz yere göre en yakın askeri hastaneye sevk eder. Askeri hastaneye gidilir, dahiliye bölümüne muayneye girilir ve sonuç olumsuzdur, heyet kararına bırakılır. 1 hafta sonrasına heyet günü verilir. Gün gelir çatar. Heyetin toplandığı yerin önüne gidilir. Sırayla isimler okunur ve içeri girilir. Girmekle çıkmak 15 saniye sürmüştür. içeri girilir, adını soyadını söyleyerek yüzüne bile bakılmadan barışta ve savaşta askerliğe elverişli değildir denir. 2 saat sonra çürük raporu elde eve dönülür. Ertesi gün muayne sonucu askerlik şubesine geri götürülür. Belgeyi gören ablanın artık burayla bir işin kalmadı, muaynen falan olmayacak demesiyle eve geri dönülür. Sonunda annemin derin bir oh çekmesinden sonra normal hayata geri dönülür.