bugün

birçok ailenin üzerinde kafa yorduğu konudur.
sosyal aktivite ve çevre en büyük etkendir.
ona bağımlılık yaratabilecek baska seyler bulmalıdır.mesela kitap okuması gibi.
online oyunlara başlamalarına izin verilmesin.
öncelikle çocuğu sokakta oynamaya ev dışı aktivitelere yöneltmek gerekir. aman çocuğum hasta olur aman çocuğumu kaçırırlar mendil sattırırlar demek bu devirde afedersiniz salaklıktır. bir ebeveyn olarak çocuğunu gözetmek kollamak sizin görevinizdir zaten. neyseciğime bu yaptığınız baba-oğul kız-anne gibi gibi aktivitelerle bilgisayarın oyunların aslında gereksiz birşey olduğunu aşılamanız gerekmektedir. burada iş size düşer çünkü günümüz teknolojisiyle baş etmek biraz zordur. bu sebeple anne-baba-çocuk üçgeninde dengeyi stabil tutabilmek adına fedakarlıklar yapmanız gerekmektedir. bu sebeple belki tek tatil gününüzü çocuğunuza ayırmak ve iyi vakit geçirmek için kullanmalısınızdır. yani kısaca demem o ki çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın kalitesi onu bilgisayar uygulamarı ve oyunlarını gereksiz gördürceği için ortada bir bağımlılık kalmayacaktır.
anne baba olarak çocukla daha fazla vakit geçirerek. mesela akşam o saçma sapan dizileri izleyeceğiniz yere, biraz çocuğunuzla vakit geçirin. siz dizilere bağımlısınız, çocuk da kimse olmayınca yanında bilgisayara bağımlı olur. bir de erkenden yatağa göndermeyin çocuğu, 5-6 saatlik uyku yeter onunla sohbet ederek uykusunun gelmesini sağlayın. ama o koca kafanızda, boş işler ve düşünceler taşıyorsunuz amk, yine gidip dizi izlemeye devam edeceksiniz. bir şey izleyecekseniz, çocuğunuzun seviyesine uygun olan filmler, çizgi filmler ya da belgeseller izleyin beraber. ama kafanız basmaz böyle şeylere yine bildiğinizi okursunuz. bir de ne yaparsanız yapın, allah rızası için çocuklarınızın yanında tartışmayın.
bütün çocuklara kız ayarlama , hatta yatak partneri ayarlama ile çözülür.
televizyon izlesin, bilgisayar oynasın diyerek baştan savılmayarak önlenebilir. çocuğu siz yetiştirmelisiniz, bilgisayar değil. biz çok çektik teyzesi.
Bilgisayarı elinden alarak önlenilebilir.
Onlarla birlikte okuma saatleri yapmak, bir müzik aleti çalmalarına teşvik etmek, yeni arkadaşlar tanımasına vesile olmak, baskıcı, eleştirici, karşılaştırıcı ve uzaklaştırıcı bir tavırdan kaçınmak. Bunlar bir önlemden çok çocuğunuz kişiliğinin gelişmesine ve de hayatı yaşamasına neden olur.
bir kere bilgisayarı onun odasına koymayın, sadece birlikte karar vereceğiniz süre boyunca bilgisayar başında oturmasına izin verin.
pc bağımlılığı? rahat bırakın daha kötü bağımlılıklarda var. (bkz: amfetamin)
teknolojinin yaygın olduğu dünyada bağımlılığı önlemek zor, ona kullanmayı öğretmek daha doğru. yani daha faydalı sitelere girmesini sağlamak gibi. dersi net üzerinden çalışabilir mesela bunun gibi.
disiplinli anne baba olarak.
çok zor. yaz tatili boyunca üstesinden gelemedim. okul açıldıktan sonra sadece pazar günleri 2 saat tablete izin veriyorum. bu hafta elinden ben zorla aldım. o sıra adeta yalvaran gözlerle baktı ve gözleri yaşardı. sarılmak istedim. ama sarılmadım. onun iyiliği için. ama sonra bol bol sarıldım, öptüm.
Hanginiz şunu kapayıp kitap okuyorsunuz, müzik aleti çalmasını, çiçek sulamasını, arkadaş edinmesini sağlayarak, disiplik, tekme tokat, arkadaşlar bir pedagog olmadıydık sağ olun onu da olduk, herkes kendi halinden kıyas ile tavsiyede bulunsa daha iyi,

Tüm arkadaşlarında ve çevresinde bilgisayar teblet pc ve akıllı telefon varken o flüt mü çalacak, hey ya...

Hepimizin anladığı kadarıyla, belli bir doygunluğa erişmesini ve de bu teknolojiye ulaşılabilirliğini sağlayarak hevesini büyütmemesini sağlayarak elbette, üç yaşında çocuğa tablet alınmasını eleştiriyoruz ama iki ayda tablete doyup sonra arkadaşında görse bile heves etmeyen çocukları bilmiyor olabilirsiniz, evinde zaten güzel bir laptop olduğu için vitrine yapışmayan çocukları da bilmiyor olabilirsiniz, ama ilk teknoloji ile tanıştığınız zamanki doymazlığınız ile şimdi gereği kadar bakma eğiliminizin elbette farkındasınızıdır.

Çocuklar bizden daha çabuk doyar daha çabuk tatmin olurlar, uygun zamanlarda, dersini ödevini aksatmadan teknolojiyi kullanmasına izin vermek akıllıca olabilir.
Bir salca ekmek disari salacaksin.
kontrol altında salınmalı, çocuk istediği kadar bağlanmalıdır.
bilgisayar iyi bir şeydir. internetten kendi hayatına dolaylı yoldan veya doğrudan zarar verecek şeyler öğreniyorsa bu ne internetin, ne de çocuğun suçudur. bu suç çocuğunu ''saldım çayıra mevlam kayıra...'' mantığıyla büyütmeye çalışan sözde ebeveynlerindir.
bırakın oynasınlar biryerden sonra sıkııp yeni şeyler ararlar.

yada hiç tanıştırmamak lazım.
önce kendi bağımlılığınızı yenerek veya belki beraberce.
Klavyeye bok sürerek.
Bilgisayar ubuntu kurun böylece bilgisayarda oyun oynaması zorlaşacak ve ilim irfana eğilimi(eğer ki varsa) artacaktır.