bugün

bir dürümle başlanıp zaman geçtikçe bir dürümün kafi gelmemesiyle tehlike sinyalleri verdiren, ismi geçince tez vakitte sipariş edilen, nar ekşisi ile muhteşem uyumu yakalamış vazgeçilemeyen lezzet.
(bkz: en tatlı acı)
kiminle yediğinize bağlı tat verir biraz çiğköfte. * *
onun gibisi yok. genelde nar ekşisi ile servis ediliyor.
zevkini iki katına çıkartmak için:
(bkz: çiğ köfte dürüm)
istanbulda genelde etsiz yapılır, sebebi de tahmin ettiğim kadarıyla etin pahalı olmasıdır.

eğer iyi bir çiğköfte yemek istiyorsanız, etli olması gerekir.

edit: Hypercube uyardı: etli yapılan çiğ köfte hemen tüketilmesi gerektiği için satılması kanunen yasak. o yüden satılmıyor, et pahalı olduğu için değil.

bu sebepten neden istanbulda genelde etsiz yapılmış olduğunu öğrenmiş oldum. teşekkür ederim.
en vazgeçilmez yiyecektir. Her zaman olsa da yesek denilir ama bugün hiç havamda değilim.
haz veren yiyeceklerden biridir. ağzınız yana yana yersiniz ve ikinci çiğ köftenin hayalini kuararsınız ilkini yerken bile.
urfalı değiliz aslında ama bizi kendine müptela yapan yiyecektir. annem kardeşime yalvardı dün kşam git al git al diye. ben zaten yatağın üstünde bağdaş kurup dizi seyrederken yiyorum. ama oy garip anam dürüm yapamıyo. bir yerden göbek yaprakları sarkıyo aşağıdan çiğ köfteler düşüyor felan. böğrümüz yana yana severek ailecek yiyoruz.
(bkz: çiğköfte yedikten sonraki pişmanlık)
çıkarırken bi kaç kişinin yardımına ihtiyaç duyulan yemektir.
(bkz: lady gaga nın çiğ köfte giymesi)
Kişiyi her an bir çiğ köfte krizi tutabilmekte, zira sabah kahvaltıda bile yenebilir. uğruna yüzlerce kez evde yapmayı denediğim ve içine bir kimyacı edasında onlarca baharat kattığım (tarçın ve köri de dahil) muhteşem yiyecek. makbul olanı; güneydoğudan getirtilmiş olan acı biber salçası, pul biber ve isot ile yuğrulmuş olanıdır. Ayrıca sızma zeytinyağı ve kaliteli nar ekşisi ile yuğurmak gerekir. bir de baharatların iyice renginin çıkması ve daha koyu bir kıvam için baharatların hepsini limon suyu ve zeytinyağında bekletmekte fayda vardır. Hayatımda yediğim en güzel çig köfte Diyarbakır da ofis semtinde ufak bir dükkanın karanlık asma katındaydı. o muhteşem tadı, sıcak lavaşa ve bol yeşilliğe sarıp acılı ezmeye bandığımda ise kendimden geçmiştim ve saatlerce ağzımdaki aroması kaybolmamış ve bende bol miktarda mutluluk hormonu salgılamış olan yiyecektir. büyük şehirlerde satılanlarda gıda boyası kullanıldığı için çamur gibi ve sağlıksızdır.
etli olmadığı takdirde sağlıklıdır.
çiğ köfteyi urfada yemiş birisi olarak urfa halkı için ayrı bir önem taşıyan bir yiyecektir. zira geceleyin uykudan kalkıp çiğ köfte yoğuruyorlar ve ailecek yiyorlar. tabi bunun ayrı bir anlamı vardır.
battal bey'de etsiz olarak hazırlanan ve neredeyse her gün yediğim, hele de nar ekşili ve acılısına bayıldığım yiyecek. allah'ım sana geliyorum.
3 kez yakar:
-yerken
-öderken
-çıkarırken.
sonrasında içilen süt, daha da sonrasında gelen acıyı bayağı hafifletiyor.
gece gece -en acılısından olsa da yesek- dedirtmiştir.
(bkz: olsada yesek)
adını her duyduğumda ağzımın sulanmasına sebep olan tehlikeli madde.
gerçek köfteden daha lezzetli olan bulgur harikası.

favori kombinasyonum:
marketten alınma bol acılı etsiz* çiğ köfte alınır, taze* ekmeğin arasına konulur yanına sade soda ve beyaz peynir katık edilir. çiğ köfte acısını hissettirdiği anda soda içmek ağzı yakar ve acayip bir tecrübe yaşatır, zevk verir.
urfalı deyişiyle '' bir sıhım kifte yisem beg de benim, paşa da.'' ...
edit: sıhım'ın h sini olabilidiğince sert söyleyin.
yapılışı, sunuluşu yenilişi ve çıkarılışı ayrı ayrı maharet isteyen aşmış yiyecek.
üstüne yemek tanımadığım orgazmik bir yiyecektir kanımca. enişteyi sırf bu yüzden urfalı istiyorum.
nar ekşisiyle öyle güzel olur ki tadından yenmez derdim ama her türlü yenir bu meret.