bugün

bahsedilen çayın içilen sıcak çay değil de akarsu olan çay olduğu söylenmektedir eğer böyleyse gayet mantıklıdır.
yalandır şehir efsanesidir.
daha çok hararetleniyorum. kafamdan dumanlar çıkıyor.
Bir motor beyanı olsa gerek.

Neyin hararetinden bahsediyorsunuz anlamıyorum hiç.
Kardeşim yazın soğuk çay, kışın sıcak çay.
(bkz: ice tea)
kızarım falan da zaman zaman denerim lakin çayın ne zaman harareti alacağını test eden mal hiç bir zaman olmamışımdır. almıyor işte kardeşim almıyor. daha da hararet yapıyor. bir şişe soğuk su içmeme neden oluyor.
--spoiler--
kışın ısınırsın, yazın serinlersin.
--spoiler--

klima mı lan bu.
ilginçtir. Sıcak basmıştır ve bu sıcaktan kurtulmak için yine sıcak bir içecek olan çayı içiyorsunuzdur.

Bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
bir nevi vücudu kandırmakta diyebiliriz.
sadece çay için geçerli değil bu.
sıcak içeçecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak sanmasına neden olur ve Vücut daha çok terler bu da ısı kaybına yol açar.
yalanın dibidir.

içinde buzlar yüzen, adamın dişlerini ağzına döken sudan alası var mıdır?
çayın harareti alması doğrudur. örnek vermek gerekirse; hararet yapmış motora soğuk su koyduğunuz anda blok çatlatıyor. insanda aynen böyle. terlemiş bir, insan soğuk su veya kola türü içecek içtiği zaman hasta oluyor. fakat terli insan çay içtiği zaman hasta olmuyor. aksine hararetini alıyor. dinlendirip üstüne keyif veriyor.
vücut iç ve dış ısısını eşitlemesi sayesinde gerçekleşen önerme. dışarısı çok sıcak ancak sen vücut içine soğuk meşrubat basarsan terleme olmayacağı için hararet artar. ancak çay terlemeyi sağladığı için ısı değerleri eşitlenerek sizi rahatlatır.
yalandır. sıcak hissediyorken içerseniz daha da sıcak hissedersiniz, terlersiniz. "bu sayede hararet alıyor lan mal, havayı daha serin hissediyorsun." diyenlere diyecek tek şey bulamıyorum. terlerken hangi hava serin gelebilir ki? havayı serin hissediyorsam neden terliyorum?
Çay tiryakisi olan insanların anlayabileceği bir durumdur. Bana göre çay da aynı, gazoz da.
Sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak zannetmesine neden olur. vücut daha çok terler ve bu da ısı kaybına yol açar. dolayısıyla çay da harareti alır.
at yalanı sikeyim inananı.
yazın harareti alır mı bilmiyorum ama kışın da ısıtmadığı kesin.
çayı biçmenin çay içmekten ziyade daha beter bir hararete sokmasıda muhtemeldir.
sıcak havalarda iyi gider niye mi?
çünkü çivi çiyi söker, limonlu olursa çift etkili olacaktır.
palavranın kralı.

yok efendim çay harareti alırmış. hadi ordan sen de! insanı sıcaklarda daha beter sıkıntıya sokuyor valla. hiç aklınız mantığınız almıyor mu sizin o kaynar şey nasıl hararet alsın. yok artık daha neler yani.
annemin bana zorla inandırmaya çalışdırdığı olaydır.

- oğlum hep kola içme midene yazık, çay iç harareti alır !
> yav git ne harareti, tansiyon hastası olur insan. sıcak havada çay içilir mi. kandırmışlar seni. kehkehleh
- 1 bardakda sana koyuyorum oğlum içeriz karşılıklı.
> nonono ne zaman içsem götüme kadar terliyorum. zaten hava sıcak o sıcak.
vücut sıcaklığını, ortam sıcaklığının üstüne çıkararak vücuttan açık havaya doğru ısı transferinin gerçekleşmesini sağlamak teorisine dayandırmak istediğim ve sonuna kadar katıldığım fiziksel olgu.
bu sıcakta beynimizin sulanmış olmasıyla birlikte algılayamadığım bir durumdur.
zira onun yerinde soğuk bir bardak su içsekte çayın terletip ısıyı düşürmesiyle uğraşmasak.
gunesle kavrulan, hararetten agladigim zamanlarda benim de yineleyerek ofkelendigim acaip onerme cesidi. yalniz alsa da almasa da, vazgecmeden, bi cay koyim teklifini reddetmeden her zaman her yerde olesiye iciyoruz, bambaska.
vücut ısısını artırma yönünde etkisi olacağından sıcak her şey gibi çay da harareti alır. yani doğru bir ifadedir.

ama bak "buzlu çay"* içersen almaz, neden? çünkü "buzlu çay" seni terletmez, terlemeyince de vücut yüzeyinde gerçekleşen endotermik buharlaşma olayı gerçekleşmez, bu yüzden vücuttaki fazla ısı alınmamış, hararet de bünyede kalmış olur.

elbette bunlar naçizane kimya bilgimle yorumladıklarım.
(bkz: büyük yalan)