bugün

sözlükte çaylak olmuş olan (olmayanlardan da bilmeyen yoktur sanırım) yazar kardeşlerimizin malumu olduğu üzere çaylakken özel mesaj fasilitesini kullanmak namümkün. çaylakken yazılan entry leri de moderasyon ve gammazlardan başkası görmüyor malesef. gördüğünüz üzere bi şekilde çaylak edilmiş arkadaşların sözlük içindekilerle iletişimi (eğer daha önceden başka iletişim yöntemleri denenmemişse) mümkün değil. öyle mi dersiniz?

hayır. bir tane iletişim yöntemi biliyorum. aslında çok büyük ihtimalle çoğu yazarın ve moderasyonun bu yöntemden haberi var ve müsamaha gösteriyorlar. ben de bundan cesaret alaraktan bu yöntemi umuma açmakta bir sakınca görmüyorum. çoğu yazarın bildiği bir yöntemi geri kalan azınlıktan saklamak haksızlık olur di mi ama?

ha yok eğer moderasyonun yıllardır gözünden kaçmışsa (aslında bu ihtimal o kadar zayıf ki bu notu yazıp yazmamakta tereddüt ettim) bir gammaz olarak bunu moderatörlere bildirmek benim görevim olsa gerek. o sebepledir ki bu entry yi yazmayı her ihtimal için de görev bildim.

şimdi diyelim ki ben çaylak oldum. özel mesaj yok, entry lerim gözükmüyor. kimdir nedir ime bakan biri görüyor ki ben çaylağım. atıyorum bana neden çaylak olduğumu sormak istiyor ama mümkün değil. değil mi? mümkün. özel mesaj atabilir. amaaaaa. benden cevap alamaz. alamaz mı? alır işte. daha önce kendi nickimin başlığına yazmış olduğum bir entry i editleyerek sesimi duyurabilirim. her ne kadar yazdığım entry ler gözükmese de editlerim pekala görünüyor. işte bu şekilde iletişebiliyorum. örnekle açıklayım hemen:

başlık: bazlama
entry m: altıncı nesil bir yazar. tüm yazar kardeşlerini sevgiyle selamlayan bir altıncı nesil yazar.
edit: x başlığına yazdığı bir entry ağır hakaret içerdiğinden vs vs çaylak edildi. edildim.

işte böyle sevgili yazar kardeşlerim. şimdi bazılarınız dudak bükecek. bazılarınız "uyan da balığa gidelim" minvalinde entry ler döşeyecek lakin onları kaale almamaya karar verdim. bir kerelik olarak şimdi kaale alıp cevap veriyorum hepsine birden. unutmasınlar ki bunları bilmeyen yazarlar var. herkes bilsin istedim.
en etkili yöntem için: (bkz: duman)
direkt bir yöntem olarak;

bir derdim var'da açtığınız ve cevaplanınca kapanan eski bir konunuzu tekrar açın.(yeni bir konu açmanıza izin verlimiyor zira) ben öyle yaptım valla. vakti zamanında "yahu seri eksi yağmuruna tutuldum, şemsiyenize ihtiyacım var" başlıklı konumu yeniden açtım, "kaç gün bu benim çaylaklığım? " dedim. "7 gün olarak belirlenmiş." dediler. saydım sövdüm daha sonra. nasıl olsa taşak muhabbetinin gırla olduğu bir mekan bir derdim var. bu entry'den sonra orayı da kapatırsanız, çaylak olan adamın hayatla ilişkisi kesilir, ölür he, ben söyleyeyim de.
artık, eskiden olduğu gibi, bir derdim var butonunu da kullanamadığına göre, çaylak vatandaşa tek yol kalıyor, o da msni olan başka bir sözlük yazarı...

edit: bir ara kapatmışlardı ama mantıksız olduğunu anlayıp geri açmışlar, aç kapa aç kapa bozacaklar, o olacak yani...

uyarısı için komşumuzun kızı düriye'ye teşekkür ederim.
moderasyon ve çaylak arasında iletişim kuracak gönüllü ve yardımsever bir yazar bulmaktır. sözlükten moderasyona ulaşan yazar, çaylak arkadaşına, tüm olanları msn'den anlatır. bu yazar, köprü görevi görür ve bundan gurur duyar efendim. *
genelde "çaylaklığım açılmadı. cezam biteli yarım saati geçti" şeklinde şikayetler gelir ve yazar kişi itinayla açtırmaya çalışır.
''Çaylaklara ölüm'' mantığı üzerine kurulduğundan dolayı imkansız değil fakat zor ve zahmetlidir.
Öncelikle merhaba. Bir yazara bir şey sormak için ulaşmak istiyorum. Nasıl bir yol önerirsiniz acaba? Sözlükte yeniyim kusura bakmayın ve üstelik çaylağım da. Ne zamana yazar olurum bilmiyorum. Üzülerek belirtmek isterim ki bu mesaj özelliği çok kötüymüş. Mağduriyetin önlenmesi için başka alternatifler bekliyoeum. Teşekkürler, saygılar.
Hiçbir yöntem yok maalesef. Çaylaklık sonlanana kadar sözlüğü Sadece Uzaktan seyredeceksin yani.