bugün

TARTIŞILMAZ GERÇEK.
zidane ile birlikte edgar davids'i de es geçmemek gerekir. adam herşeyiyle farklıydı yahu.
tereddütsüz.
no doubt.
(bkz: saygı duyuyorum ulen)
gabriel batistuta yı ya da eric cantona yı bilmeyen kişi söylemi.
hatta 2000 lerin ortasına kadar öyledir.
(bkz: ronaldo luiz nazario da lima).
10 luk dilimlerin en iyilerini seçme merakının bir tezahürü.

aslında 80'ler 90'lar derken, birbirinden ayrı şeyler olduğu için ayırıyoruz. 70'lerin müziği ile 80'lerin, 90'ların müziği farklı.

ama 80'lerin futbolu ile 90'ların futbolu pek farklı değil. dolayısıyla sadece takvime göre bir sınıflandırma yapılmış.

90'lar italya 90 ile başlar ve maradona sahadadır. hem de final oynar.

maradona, 90 yaşında bile sahaya çıksa en iyisi odur.

o kadar.

sonra daha neler neler... zidane, fransa milli takımıyla çok iyi bir dönem geçirdi, aynı şekilde real madrid ile de juventus ile de... gerçekten seyrine keyif olmayan güzel bir futbolcuydu. ingiltere milli takımı her turnuvada salaklık yapıp durmasa beckham da ona benzer bir kariyer bırakabilirdi geriye.

rivaldo, del piero, ronaldo, romario gibi en az zidane kadar büyük futbolcular var o dönemde.

yine de maradona sahadaysa, maradona en büyüktür. italya 90'da o sahadaydı.
kısmen yanlış bilgi. zidane doksanların sonunda ancak bu ünvanı haketmiştir. doksanların ilk yarısında zidane diye bir oyuncu piyasada yoktu. zidane daha çok milenyum ve sonrasında zirve yaptı. doksanların başında romario, stoichkov, baggio, klinsmann vardı.
Üstteki entrylerin tamamını okuduktan sonra zidane ın 90 ların en iyisi falan olmadığını söyleyen insanları görmek beni fazlasıyla mutlu etti. Zidane denilince leverkusen attığı yarım vole , Fransa 98 finalindeki kafa golleri ve materazzi ye attığı kafa dışında dördüncü birşey sayamayacak hatta onu geçtim zidane ın Real Madrid e hangi takımdan geldiğini bile bilmeyen kişiler zidane ı 90 ların en iyisi ilan ediyor. Şaşıyorum. 90 ları bizatihi yaşamış birisi olarak o dönemde zidane ı asla en iyi 7-8 futbolcu dışına çıkarmam yalnız Ronaldo nun , romario nun hatta dönem dönem rivaldo nun yine figo nun da gerisinde kaldığı çok dönem olmuştur. 2000 ler döndükten sonra da henry , ronaldinho ve hatta benim ayrıca çok çok beğendiğim shevchenko nun da altında performans gösterdiği dönemler olmuştur. Asla ve asla şu anda c.ronaldo ve messi nin diğer futbolculara kurduğu bariz üstünlüğü kuramamıştır. Hayatı 90 lar çocuğu olmakla geçen benim hiçbir anımda zidane ın tartışmasız dünyanın en iyisi kabul edildiği bir dönem hatırlamıyorum. Yine o dönemlerde çıkan bilgisayar oyunlarında da üst üste her sene oyunun açık ara farkla en iyi oyuncusu olduğunu da hatırlamıyorum . Fakat 2006 da yaptıklarıyla öyle bir imaj çizdi ki 34 yaşında futbolu bırakırken resital sundu bir de üstüne materazzi kapanışı yapınca Türk futbolseverler gözünde dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu ünvanini verenler oldu. Hassiktir ulan. Yuh amk. Benim için cruyff , Maradona , Ronaldo , c.ronaldo ve messi bu 5 isim de zidane dan daha büyük futbolcudur. Öyle romantiklik duygusallık kasacak adam değilim. Doğruya doğru söylüyorum. Zidane mükemmel ötesi bir futbolcu olmakla birlikte turkiye de gereksiz bir abartı gösterilmekte. Beckham için de benzer bir durum geçerli. Beckham ile ilgili en güzel yorumu george best yapmış zaten. Zidane için durum elbette o kadar kötü değil yalnız oynadığı dönemde de dediğim gibi zidane ın batistuta , bergkamp veya rivaldo dan ayrılan onlarin çok ötesinde bir hali de olmadı.