bugün

Bu neslin çoğu anne babaları gibi zor şartlarda büyümedi ve çocuk yaşında erkenden hayata atılmayıp evde yan gelip yatıp sabahtan akşama kadar telefon başında sosyal medya kovaladılar veyahut bilgisayarda oyun oynadılar.

sosyal medyada zengin tipleri görüp ailelerine ''biz neden zengin değiliz, bizim niye malımız mülkümüz yok diğer insanlar gibi'' diye suçlayan bile var aralarında amk. Toz pembe hayallerle büyütüldü bunlar. iş hayatında süreklilik sağlayacakları bir motivasyon ve irade göremiyorum. Eski nesil gibi değiller, işten, sorumluluktan kaçan insanlar.

ileride bu neslin birçoğunun iş hayatına başlayacak zamanda, iş hayatı çok farklı şeylere gebe olacak gibi.
bende z kuşağı mensubuyum ancak ben bunlar kadar zevksiz bir kuşak görmedim. nerede bir boktan müzik var bunlar dinler nerede bir boktan film-dizi var bunlar izler nerede bir boktan video oyunu var bunlar oynar resmen paçalarından zevksizlik akıyor. gidin bir metal dinleyin the lord of the rings izleyin skyrim oynayın bu ne zevksizlik amk.
siyasal islamın celladı olacak güruh.
ülkenin çok şey beklediği kuşak. ama şu ana kadar herhangi bir fikir vermemiştir. sadece kuşak küçüldükçe sıra beklemeyen, yer vermeyen, saygı duymayan insan sayısı artıyor gibi. bilemedim.
Biraz umudum var bizi siken 50 yaş üstü zaten hiç gelişime ayak uyduramamışlar hala eskiden şu yoktu bu yoktu eee yaprağım eee yogdu.
öncelikleri x ve y kuşağından farklıdır, zehir gibi zekaları vardır(kullansalar da kullanmasalar da).
görüp tanıdığım kadarıyla çok keskin çizgiler ve yollar ile ilerliyor hayatları.

çok başarılı gruplar kesinlikle çıkacaktır, diğerleri de evli, alkolik, bir baltaya sap olamamış bireyler vs olarak dağılım göstermek zorunda kalacaktır.
sözlük trollerinin üstüne gittiği kuşak.
bir mensubu olarak iki kelam edeyim.
edit: kendini tanıyanlar eksilemiş bile xd
şimdi z kuşağını iki ayrı tarafa bölmek mümkün birincisi iyisi de kötüsü de olan klasik türk gençleri işte büyük bir kısmının gelecek kaygısı var, hükümete muhalifler, gelecekten pek umutları yok, gündemi iyi takip ediyorlar onun haricinde diyeceğim pek bir şey yok insanoğlu işte iyisi de var kötüsü de var bahsettiklerim z kuşağının %80'lik dilimidir.
şimdi gelelim ikinci kısma bunlar hayatını sosyal medyada geçiren, o milletin ağzında sakız olmuş 'z kuşağı böyle şöyle' dedikleri kesim sanıyorlar ki bütün z kuşağı böyle ama öyle değil işte sosyal medyada gördüğünüz azınlık kesimle çoğunluğu oluşturan kesim arasında baya bir fark var şimdi gelelim bahsettiğim ikinci kısma çünkü bu kısım hakkında konuşulacak pek çok şey var.

öncelikle müzik zevkleri berbat genellikle dinledikleri şeyler: 3.sınıf rapçilerden boktan rapler, dandik dündik pop şarkıları, saçma sapan arabesk müzikler bu liste böyle uzar gider işte müzik zevkleri sıfır.

espri anlayışlarını nedense sevmiyorum sanki cs 1.6 botları gibi aynı esprileri aynı türden yapıp duruyorlar kendi mizah anlayışları neredeyse yok hep batıdan ithal gelen memeleri kullanıyorlar. çoğunluğu komikte değil, örnek vermek gerekirse 'silivri soğuktur' esprisini yıllardır yapıyorlar ulan bir insan hiç mi kendini geliştirmez amk yıllardır aynı boktan mizahlar işte...

maalesef kelime hazneleri de pek geniş değil ayrıca pek kültürlü oldukları da söylenemez ellerinde o kadar imkan var ama kullanmıyorlar onun yerine boş beleş şeylerle vakit öldürüyorlar, berlin hangi ülkenin başkenti desen çoğunluğu boş boş bakar o derece yani. ayrıca dediğim gibi kelime hazneleri de zayıf o meşhur 'boş yapma, dewamke, lol, kekw' gibi kısaltmalardan oluşan ve iğrenç lafları var.

neredeyse hepsi kolay manipüle edilebilir kişiler. kandırılmaları çok kolay bu sebepten dolayı ki batıdan gelen ideolojik çöplükleri destekliyorlar örnek vermek gerekirse: feminizm, sosyal liberalizm, lgbt gibi bu saçmalıkları destekleyince kendilerini elit ve marjinal sanıyorlar maalesef.

ayrıca müzik zevkleri berbat olduğu gibi oyun, film, dizi zevkleri de sıfır. oynadıkları oyunlar valorant, pubg, lol gibi vasat online oyunlar ve izledikleri film dizilerde netflix te ki 3.sınıf boktan film ve diziler bu filmleri dizileri izleyip etkisi altında kalıyorlar. sosyal medya hesaplarında lgbt bayrağı olan kişiler tesadüf değil yani.

twitch, tiktok gibi boktan uygulamaları kullanmaları kendi tercihleri değil maalesef bu uygulamalar yeni neslin zamanında çıktığı için bunlar popüler. eminim 20-30 yıl önce çıksaydı o zaman ki nesil tarafından popüler olurdu

bir de çukur, sıfır bir izleyip gaza gelip magandalık yapan varoş bir kesim var ki bunları da ikinci kesimden sayıyorum bunlar hakkında konuşmaktan nefret ediyorum allah akıl fikir versin. ikinci kesimde ki kızların büyük bir kısmı da bu kekolara aşık oluyorlar maalesef.

hayatlarını sosyal medyada geçirdikleri için ellerinden bir işte gelmez çoğunluğu tembel ve şımarık ilerde iş hayatına atıldıkları zaman ne bok yiyecekler allah bilir. aileleri tarafından şımartıldıkları için kafaları rahat, konfora alışmışlar hayatın zorluklarına karşı hazır değiller bu bahsettiğim kesim twitter da, instagram da gördüğünüz lgbt bayraklı ve yabancı nicknamelere sahip özenti ve lümpen kişiler z kuşağının kanseridir her neslin kanseri olduğu gibi bunlarda z kuşağının kanseri o yüzden bütün z kuşağını da böyle sanmayın. bunlar kolay fark edilebilir ve sosyal medyada takıldıkları için millet bütün kuşağı böyle sanıyor ama iyi ki öyle değil bunlar orta ve zengin kesimin şımarık ve lümpen çocukları.
Yobazların, faşistlerin, gericilerin ve kendini solcu olarak tanımlayan ulusalcıların anlamadığı, anlamak istemediği yeni nesil. Bu çocuklar Apolitik olmak istiyor ve kendilerine siyasetten uzak durma imkanı vermeyen bu düzeni yıkmak istiyorlar ve yıkacaklar.
Tam olarak bu kardeşimizdir;

https://twitter.com/UmitK.../1427072607262814213?s=19

Sizler bu çocukların geleceklerini çaldınız. Hayallerini, düşlerini çaldınız. Sizler bu çocukların kabuslarısınız ve bu çocuklar uyandı. Sırada sizi, siyasal islamı ve faşist ortaklarını tarihin tozlu sayfalarına gömerek unutmaya çalışacaklar.
eş dost akraba iş hayatından yaptığım gözlemlere göre geneli geri zekalı güruhtur. eğitim sistemimizin içler acısı olduğunu tekrardan gördüm. adam soruyor istanbulu kim feth etti diyor ismet inönü olabilir mi diyor gerzek islamın şartı kaç diyor valla bilmiyom abüü çok zor sorular soruyorsun diyor salak.
Eş, dost, akrabalarınıza göre gözlem yapıp geri zekalı olduklarına hükmediyorsanız bu durum sizin de geri zekalı olduğunuzu gösterir. Çünkü insanlar eş, dost, akraba ve iş hayatında sürekli beraber olduğu diğer insanların ortalamasıdır. Oysa ki Z kuşağı bilgi çağına doğmuş, sürekli kendini geliştiren, sorgulayan, kendi istemese de öğrenmek zorunda olan, zeka seviyesi şimdiye kadar yaşamış kuşakların çok üstünde olan bir kuşak. Embesil ebeveynlerinin, saçmasapan dayatmaları, teknoloji ve bilgiden uzak bireyler yetiştirme çabaları bile bu kuşaşın aydınlanmasına engel olamayacak. Biz bu çocuklara, talan edilmiş, iran islam ya da Taliban gibi bir rejimle yönetilen bir ülke bırakmazsak, Avrupa’nın yüzyıllar önce yaptığı reformları yapacak bir kuşak olacaklar.
Zırcahil, cinsel içerik düşkünü, her türlü haltı yemeyi özgürlük sanan antidepresanlarla ayakta duran bir nesil. Hayatlarında okudukları kitaplar bir elin parmaklarını geçmez birde bunlara zeki diyorlar. Böyle olmayan birkaç adet gencimizi tenzih ederim. Evet.
ulan devletin başı promtersiz ıghhh deyip kalıyo da...
bu çocukların okur yazarlığını mı sorguluyonuz?
ipimle kuşağımdır. 31 yaşında biri olarak bizzat yakınen takip ettiğim ve gözlemlediğim kuşaktır. bu kadar tembel tüketicici bir kuşak kimsenin işine yaramaz. yeğenlerim kuzenlerim ve tanıyabileceğim ne kadar z kuşağı varsa tanımaya çalıştım önyargısız. şanslı ama bunun dezvantajını yaşayan kuşaktır. ara kuşak olarak söyleyebileceğim tek şey keşke hem çok şanslı hem çok şanssız oldukları.
Bence bu kuşağı fazla gömuyoruz. Biz y kuşaği olarak teknolojinin kucağına doğmadık ama olmadan yapamıyoruz. Ama onlar tam tersi teknolojinin göbeğine doğdular. Gelisimde kalıtım kadar cevreninde etkili olduğunu düşünürsek bu çocuklardan dışarı çıkıp top oynamalarini yada evde oyun kurmalarini bekleyemezsiniz.

Bence aksine hicbir şeyi körü körüne kabul etmiyorlar. sürekli araştırma ve sorgulama icindeler. Çoğu tiktokcu olmasaydı iyi ama olmuslar. Bence onlarda haklilar. Dört yil okuyup ise girseler ordan kazandıkları parayı alamazlar.
içinde olduğum kuşak.
Türkiye'deki her şey gibi bu kuşakda içi boş ve kalitesizdir. X kuşağı sıçtı biz sıvadık z kuşağı ise üzerine tüyü dikecek olan nesildir. Kimse boş yere ümit bağlansın bu veledlere. Deli eşşekden akıllı sıpa doğmaz.
Alayi embesil 25 Yas altinin. Kimi gorsem, kimle konussam genel olarak bir cehalet ve salaklik var 25 altinda. 30 alti da diyebiliriz.

Cok boktan bir nesil yetisiyor. Elifi gorse meltek zanneder ama ego tavan.
ilginç bir şey fark ettim, bu z kuşağının bugünkü durumunu eleştiren insanlar kendileri de gençken tuhaf tuhaf şeyler yapmış insanlar ve bunu da bazen gülerek çevresindeki insanlara anlatıyorlar. yani her insan gençken saçma ve aptalca hareket edebilir. x, y, z diye ayırmaya gerek yok.
ben z kuşağı değilim.. ancak s2ş düşkünüyüm.. ayrıca kendimi de ayrıcalıklı sanıyorum.. demek ki bu saydığın kriterler sadece z kuşağına ait değil.

o miskin dediğin çocuklar beyniyle indirecek iktidarı merak etme sen.
mevcut yönetim dünümüzü, bugünümüzü kararttı. dediler ki biz gidince bunların yarınını da karartalım. Sonuç olarak böyle bir nesil yarattılar. saygısız, bilgisiz, laikliği barlarda içip sonrasında sevişmek sanan hatta bunları yapmayan kişileri dışlayan, yani saygısız, beş dakika ciddi sohbet edilemeyecek bir nesil. üzücü bir durum, laftan anlasalar belki düzeltiriz de o da yok bunlarda.
pek hoşlanmadığım bir tabir.
akp' ye oy verdiği taktirde gelecek yerine bokumu görecek olan kuşaktır.

( sözlükteki yeni nesile adapte olma çabaları vol: 1486 )
medya tarafından abartılan içi bomboş bir kuşaktır. ulan sanki bunların hepsi muhalifmiş gibi algı yapılıyor. içlerinde ak partili, mhpli olan falan yok mu? bıktım şu z kuşağı muhabbetinden artık. çoğu para saymayı bile bilmiyor, dükkan emanet etsen 2 güne batırırlar.