bugün

Kısaca devletin Hakimini vuran tc yasalarını tanımayan sonra göt korkusundan Fransa' ya sığınan terörist'dir, insan öldüren bir adamın sırf kürtçülük solculuğu kasıyor diye bu kadar büyütülmesi gerçekten iki yüzlülüktür, pkk' nın solcuları koyun gibi gütmesinin ahmet kaya ve bu eleman en basit tabir ile en bariz yine en önde ve en popüler temcisidir, sinema sektöründe' de bir nuri bilge ceylan değildir Ve entelektüel kapasiteside yoktur, anlayacağınız Devletin hakimini vuran kürtçü, terörist sinemacı, yıllarca Fransa 'da kaçak hayatı yaşamıştır, muhtemelen şuan yaşıyor olsaydı, hdp başkanlığı kesindi bu arkadaş için, ölünce efsane olanlardandır. Kısaca bomboş bir adamdır ve kürt faşistidir.
fatih altaylı : Yılmaz Güney, ibrahim Tatlıses’in soldan direksiyonlu olanıdır..
terörist.
Savcı katili,bölücü,vatan haini eşkıya. Kadına şiddet uygulayan bir zorba.Bunu destekleyenlerden bunun gibidir.
savcının katili olduğu ve kürdistan diye diye ömrünü tükettiği biliniyor.
1983 yılında türk vatandaşlığından çıkartılmıştır. 1984 yılında ölmüştür.
1994 yılında ilginç bir şekilde tekrar vatandaşlık verilmiştir.
kültür ve turizm bakanlığı bu şahsı ölüm yıldönümlerinde anmadan duramaz!

belirli çevrelerin bu ismi hususi olarak parlatma çabaları, onun siyasi bir kişi olmasının önüne geçemez. politik bakış açısı örtülürek sanatçı denemez!
hakim öldürmesi başta olmak üzere benzer fevri hareketleri nedeni ile kendisi, nezdimde çok sempati bulmaz.
Hakim vuran bir teröristtir, ayrıca ağır kürt faşisti olup, kadınlara şiddet uygulayan, kendini solcu adlettirip kendi döneminde tatlı su solcularını arkasına alan adamdır, sanatıdır şudur, budur beni ırgalamaz,
Türkiye cumhuriyetinin yasalarını hiçe sayıp bir hakimi vurmuştur, sapından, dibine kadar katildir, ayrıca bildiğim kadarı ile alkollü olup, sürücü koltuğuna geçip bir vatandaşımızında canına mal olmuştur, şimdi bu adam içinize siniyormu Allah aşkına, sanatçı olmayıp seri katil olan, hapis korkusundan Fransa 'ya iltica etmiş olan katil, sinemacı aktördür. Benim gözümde dağdaki pkk' lıdan farkı yoktur, çünkü ağırda kürt faşisti olur kendisi.
adam her şeyden önce katil ne sempatim olacak?

işlediği cinayet de öyle siyasi bir dava uğruna falan değil, gazinoda işlenen adi bir cinayet.
vizyoner bir sinemacı, dandik yeşilçam filmlerini saymazsak, türk sinemasına yeni bir boyut getiren bir adam.

lakin, eşinin başına şişe koyup ateş edecek kadar psikopat, kavgada karşısındakini silahla vuran ve öldüren, kürt milliyetçisi bir adam aynı zamanda. işlediği cinayetten dolayı aldığı 19 yıl hapis cezasını yatmamak için yurtdışına kaçtı, oralarda da türk düşmanlığı yaptı, kürt milliyetçiliği yaptı. öldü gitti. iyi işleri ile kötü işlerini bir terazide tartarsak, kötü işleri daha ağır basar bu nedenle kötü bir adamdır diyebiliriz.
cahilin önde gideni milliyetçi-muhafazakar sağcı ve ulusalcı-türkçü zevat kusmaya devam ediyor ...

eyyy götlekler dünyası ,yılmaz güney'in öldürdüğü kişi savcı değil,ağır ceza hakimiydi...

açın biraz okuyun, beyniniz gelişsin.

öldürmeyi savunacak değilim ama hakimin güney'e nasıl küfür ettiği nasıl hakaretler yaptığı,makamımı kullanırım seni süründürürüm dediği mahkeme tutanaklarında var.
en ağırı eşine tam bilmiyorum galiba eski eşi aktris nebahat çehre'ye(fatoş güney ile evli idi ölene kadarda evli kaldı)
yani meyhanede kafa iyi iki erkek atışması.,sonuç hakimin ölmesi.

yılmaz güney kürt kökenlidir, ama hep madanalıyım dermiş ,hatta adana'nın meşhur lafı ' adanalıyık allah'ın adamıyık '' lafını espri babında çok sevdiğini söylerler.
birde tarsus'u çok sever fırsat buldukça kalırmış takılırmış, menderes adlı bir arkadaşım vardı tarsus'ta ondan duymuştum.

adana'da her lafı kaldırırlar ama kız kardeşe ve eşe laf atıldığında o olay kanlı biter.

benden bu kadar ,karısına küfredilmeyi kaldıran konuşsun aleyhinde.

ben yılmaz güney'i siyasi yanını değil sanatçı yanını ve delikanlı hallerini daha çok severim ,beğenmeyen ..?????
Bu yaratığa sempati duyan herkesi sınırdışı etseler daha yaşanabilir bir Türkiye olurdu.
teröristin teki.
bu 1, Ahmet kaya denilen mağara ayısı 2.

Allah’a şükür leş olup gittiler.
farah zeynep abdullah'ın haklı olarak yerden yere vurduğu katil, kadın düşmanı, maganda, mafya ve terörist bir kürdodur. sempatizanları da aynen bunun gibi kekonun tekidir.
Zavallılar adlı filmle kendini aşmış senarist, yönetmen, oyuncu.

O nasıl bir filmdir usta?

Yoksulluk, çaresizlik, sefalet ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi.

Bir tarkovsky filmi izledim, bir dostoyevski romanı okudum sanki. Bu adam Türk sinemasında çağının ötesinde işler çıkarmıştır.

Keşke 47 yaşında ölmeseydin de bize daha çok film bırakabilseydin. Sanatının zirvesinde aramızdan ayrıldın.

ışıklar içinde uyu.
Büyük sinemacı, yönetmen, senarist, vasat bir oyuncu. Bir Katil ve bölücü fikirleri olan olan bir etnik milliyetçi.

görsel
taha toros arşivinden:

"Türk sinemasını Çirkin Kral'ı. Ezilen, hor görülen ama boyup eğmeyip haksızlıklara tek başına karşı çıkan temiz Anadolu çocuğu. Sayısız filme yönetmen, oyuncu ve senaryo yazarı olarak imza atan Yılmaz Güney, eşine az rastlanır yetkinlikte bir sinema ustası.1982'de Costa Gavras’ın Kayıp filmiyle Altın Palmiye'yi paylaşan Yol, dünya sinema tarihindeki yerini de çoktan aldı."
Yaşasaydı. Bugün Avrupa iran sinemasını değil Türk Sinemasını konuşurdu.

Cezaevinden verdiği yönergelerle film yönetme becerisini gösteren kaç sanatçı var.

Onun filmlerinde hem Fellini'ni hoşluğu hem de Sam Peckinpah filmlerindeki şiddetin şiirselliği vardı.

Üstelik bütün bu güzellikleri Anadolu insanının hoşgörü ve hoşgörüsüzlüğü ile harmanlayarak

izleyebiliyorduk.