bugün

"eden bulur" demek isteyen cümle.
(bkz: hülya avşar)
(bkz: derya tuna)
yuvayı baska bır kadın yıkmaz eger yıkan bır kadınsa kesınlıkle yıkılmadan once evli olunan kadındır dıyebılinesı halın ters köşesi
diğer bir anlamıyla, ''eden bulur'' deyişine pişti olan atasözüdür.
yuva yıkmak cızdır, çek elini.
tarih tekerrürden ibarettir de denebilir.
şiddet ile inanılması gereken önerme. toplumda aile sorunlarının temelinde bu vicdani değerlendirmenin yapılmaması etkilidir.
Herhalde başıma gelenler durumu ibret verici bir biçimde anlatmaktadır.

Eski sevgilim, eski sevgilisinin ilişkisini yıkarak onunla birlikte olmaya başladı. Bir ay sonra ben, eski sevgilimin eski sevgilisiyle ilişkisini yıkarak onunla ilişkiye başladım. 5 ay sonra eski sevgilim beni aldattı ve ilişkimiz bitti. Bir ay sonra eski sevgilim, az önce bahsettiğim eski sevgilisiyle tekrar başladı. Hayatımız bir aşk-ı memnu oldu ve ben hiç mutlu olamadım. Aşk insanın gözünü kör ediyor ama bu işin sonu belli sayın sözlükçü. Aklınız varsa böyle bir şey yapmayın.

(bkz: Hepimiz puştuz)*
(bkz: Hepimiz mutsuzuz) * * * * * * *
birinin mutsuzluğu üzerine kurulan mutluluk fayda etmez anlamındaki söz. diğer bir deyişle kimsenin ahı kimsede kalmaz.
(bkz: yalan söylüyorsunuz yalan)
cinnetlik ailevi sorunların işlendiği, genellikle 60 yaşlarında saçları kabarık seyirci teyzeler tarafından söylenilen sabah programlarının klişe cümlesi.
-yuva yıkanın yuvası olmaz kızım!
ünlülerden hülya avşar ve derya tuna ilk akla gelen mükemmel örneklerdir bu tezi doğrulamaya.
öte yandan angelina jolie şimdilik mutlu bir yuvaya sahip gibi görünüyor ama 10 sene sonra brad pitt çok sıkıcısın diyip şutlayabilir onu da.
gerçek hayattaysa yuva yıkma teşebbüsünde bulunmuş tanıdığım insanların hayatları uzun vadede öyle bir yönde ilerledi ki gerçekten pişman oldular yedikleri boka, dine falan sardılar, acı çektiler ciddi şekilde.
aldatan erkeklerse boşanmanın ertesindeki bir iki sene mutlu ve özgür hissedip, 5-10 sene içersinde aynı sorunları daha da fazla yaşadılar yeni ilişkilerinde. birçoğu alkolü bırakıp, hayat tarzını değiştirip, kendini sorgulama dönemine girdi. yediğim hurmalar geldi götümü cırmaladı dedi.
başkasının mutsuzluğu üzerine hele ki mutsuz edilen masum küçük çocularsa gerçekten mutluluk kurulmuyor.
karınca yuvasını hep bu yüzden yıkmaktan korkuyordum.

(bkz: çocukluk işte)
üniversitede evdeyken camın önüne bi kuş yuva yapmıştı. ben de gidip kaldırıp atıcam. arkadaş dur yuva yıkanın yuvası dağılır dedi. ellemedim bende. 3 5 güne kalmadan nası olduysa evi bite pireye boyadı. bunu görünce aklıma bu geldi. yuvayı yıkmayalım da bizim yuvamıza mı sıçsınlar. hiç bişey olmaz.
(bkz: hülya avşar)
(bkz: ayşe özyılmazel)
evi olur ama o ev yuva olmaz. o kırıklar batar.
yanlış tespittir. yuva yıkabildiğine göre yuvası olmuştur. ha ne kadar kalıcı olur orası tartışılır ama.

ayrıca yuva yıkanlara istinaden ; (bkz: amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)
işsiz adamin iş sazi gibi vi cumledir.
Kim ne derse desin doğrudur, örnekleri de vardır toplumda.
Bilemem adalet midir, yoksa yuva yıkan insanın bir aileye bir eşe bir mutluluga layik olamamasindan midir bilinmez.
(bkz: kırdığın yerden kırılacaksın)
(bkz: züğürt tesellisi)
ne kadar güzel bir söz.
yuvaya gerek yok,sen iki sevgilinin/kişinin arasını boz,fitne fesat sok araya, bak bakalım senin de işin düzgün gidiyor mu,yanında kimse kalıyor mu.
haram yüzünden değil de hasetliği yüzünden başkasının yuvasına musallat olan için de kullanılmasında bir beis olmayan söz. var işte öyleleri, sırf kıskançlıktan oğlunun kardeşinin yuvasını darmadağın eden tipler var ya, allah onları iki cihanda sürüm sürüm süründürsün.
Ahlaki açıdan ödül-ceza evresinde birinin verebileceği öğüttür. Hedef kitle de aynı seviyedeyse oldukça etkili olabiliyor.
Yalandir. Yuvasi yikilan kadini avutmak icin soylenen yalandir. Yuvasini elinden alan hazirci kadin ile adam milanoda tatile giderler. Bu boyle.