1. 1.
  o bir deha.o bir udi.o bir gönül bestekarı."ellerine sağlık" deyimini sanatla sentezleyen şahsiyet.son albumu "bende can" ile gönülleri bir kez daha deşen üstad."bende can" albumunun içinde ki "senle can" parçasıyla gecelerimizi aydınlatan,içimizi okşayan müzik üstadı.
  1 ... aynalı baba tutkunu
 2. 2.
  1966 Ordu doğumlu ud sanatçısıdır.
  2002 yılında Hisleniş isimli solu ud albümünü, 2004 yılında ise Bende Can isimli 2. solo albümünü yayınladı.
  2 ... cupid
 3. 3.
  3 4 ay önce eşini kaybetmiş ud virtüözü. tekniğiyle ve uda adapte ettiği akorlarla türkiye'nin en iyi udilerinden biri olan müzisyen, göksel baktagir albümlerinin vazgeçilmezidir aynı zamanda göksel baktagir, izzet kızıl,baki kemancı ve selim güler ile birlikte istanbul sazendeleri isimli bir grupta çalmaktadır.
  ... fretless
 4. 4.
  kendisi için günümüz orta doğu ve balkanlarındaki en iyi udidir desek, sanırım abartmış olmayız. türk müziğine hakimiyetinin yanı sıra sazına olan hakimiyeti de kulakların pasını silmenin yanı sıra insanı derinden etkiler. uda getirdiği bir takım yenilikler sayesinde udun daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlamıştır.

  2002 yılında çıkan hisleniş albümünde 9 eser bulunmakla birlikte içerisindeki bütün eserlerin haiz olduğu özellik sebebiyle türk müziğinde önemli bir yere sahip albümdür. içerisindeki bütün eserler saz semaisi ya da taksim tabir edilen ve tamemen doğaçlama çalınan eserlerdir. günümüzde artık iyiden iyiye unutulmaya yüz tutmuş olan bu türde verdiği eserler bile kendisinin farkını ortaya koymak açısında yeterlidir. albümde beşinci sırayı alan bâd-ı saba adlı eserin uzunluğu tam 9 dakika 36 saniye olmakla birlikte insanın içine oturan cinstendir. bir sanatçının bu kadar uzun süre, hiçbir tekrara ve uyumsuzluğa düşmeden doğaçlama yapabilmesi sık karşılaşılan bir yetenek değildir.

  2004 yılında çıkardığı bende can albümü de barındırdığı eserler ve albüme katkıda bulunan müzisyenler açısında türünün birkaç örneği arasında yer almaktadır. göksel baktagir, selim güler, derya türkan, emrullah şengüller, baki kemancı, eyüp hamiş, yinon muallem, sumru ağıryürüyen isimleri, albümün kalitesine yeterince işaret etmektedir.
  ... bir nefes hayat
 5. 5.
  şöyle müthiş bir eseri bulunmaktadır:

  https://video.uludagsozluk.com/v/gecenin-şarkısı-61734/

  ... bir nefes hayat
 6. 6.
  şuradan iki adet müthiş icrası izlenebilir:

  https://video.uludagsozluk.com/v/yurdal-tokcan-61824/


  https://video.uludagsozluk.com/v/yurdal-tokcan-74143/

  ... bir nefes hayat
 7. 7.
  Gönlünüze bir buse kondurur adeta müzikleri.. sessizliğin hazzında, melodiler dile gelir. yüreğiniz bir kuşun heycanı gibi çırpınır. Sonra yine o melodiler tüm benlğinizi kaplar. bunu sağlayan ise yurdal tokcandır işte.
  2 ... keepsoul