bugün

Memeden sonrasını okumadım.
görsel
"Evde yoğurt üretme" konusunun bir alt başlığı. "Evde yoğurt üretmenin" Yalnızca bir basamağı. Size garip gelecek belki ama süte maya koymadan da yoğurt olur. Ancak çok istisnai bir durum. Yani o koyulan mayadan aslında sütün içinde de vardır. Bir süre sonra süt yoğurda dönüşebilir. Ama ne gerek var. Koyun işte mayayı süreç hızlansın.
Küflenmiş yoğurtla yoğurt mayalamanın ciddi bir sakıncası olur mu merak ederim. Arkadaşlar, yoğurdun küf tabakasını aldım geri kalan kısmından 1 tatlı kaşığı mayalamak için kullandım. Acaba yoğurt çok ekşi olur mu, ya da zehirleme gibi bir sıkıntı oluşturur mu? Bilgilerinize açığım
Sağlıklı bir iştir. Lakin bu mayalamayı piyasa yoğurtlarıyla yapanda çok. işte o zaman mayalamaya da gerek yok, git aynı yoğut markette var zaten.
Evde bir başına yapması çok da zor olmayan bir işlemdir
her kadının evinde denemesi ve devam etmesi gereken, çok basit bir işlemdir.

kesinlikle hazır süt kullanmayınız.

başlıyoruz; kaynatılmış sütü, yoğurdu mayalamak için aldığınız tencereye ılıması için koyduktan sonra, uygun sıcaklığa gelip gelmediğini serçe parmağınızın ucuyla dokunarak hissedebilirsiniz. eğer parmağınızı hiç yanmadan sütün içinde tutabiliyorsanız, o sıcaklık mayalanma için uygun sıcaklık demektir. akabinde 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye koyacaksınız (daha fazla da az da olabilir), içerisine mevcut ılımış sütten katarak özeyeceksiniz, akabinde sütün tamamının içine boşaltacaksınız. sonra bir kez karıştıracaksınız. ardından da sarıp sarmalayıp, 5-6 saat sonra açacaksınız. tencere üzerindeki kapağı da kaldırıp, mayalanmış yoğurdu 15 dk. kadar olduğu yerde sabit bırakacaksınız. sonra da kapağı kapatmadan ve tencereyi sallamadan, yavaaaşça buzdolabına koyacaksınız. 1 saat sonra da kapağını kapatabilirsiniz (eğer kapağı ile birlikte kaldırırsanız bozdolabına, o sıcaklıkla kapakta buharlaşma oluyor ve buharlaşan damlacıklar yoğurdun içine damlıyor).

sonuç nasıl olursa olsun, her bakımdan hazır yoğurttan kat kat üstün bir yoğurda sahipsiniz. *
Kaliteli bir yoğurt elde etmek için, süt faktörü çok önemlidir. Kullanılan süt, yoğurt için uygun değilse, ne yaparsan yap iyi yoğurt elde edemezsin.
Annenizin market yoğurtlarını hiçe sayıp, 3-4 belki 7 günde bir yaptığı eylem.
Kaliteli ve beton gibi bir yoğurt elde etmek için Yaz mevsiminde ve kış mevsiminde yoğurt yapılacak sütün derecesi farklılıklar gösterir, yaz mevsiminde yoğurt yapmak daha zordur.
görsel
süt kaynatılır. ılıdıktan sonra birkaç kaşık yoğurt katlılır ve karıştırılır. tencere bir bezle sarılır. 6 saat sonra yoğurt hazır olur.

hep kamuya hizmet bunlar. buyrun yazıldı.*
ev hanımlıgı kuralında yapılan en basit şeydir, sütü ısıt biraz hafif sogut serçe parmagını daldır ısıyı kontrol et ve bi kaşık yogurtla işini hallet, ısıyı koru bi kaç saat beklet, kaymak gibi hazır.

bunu bilmeyen insana yazıklar olsun. içli köfte, mantı bile yaparım yemedigim halde ama bi bunu bilmiyom. korkuyom mayalamaya. ya tutmazsa..
ustalık isteyen bir iş.
bazı annelerin uyutmak adını verdiği eylem.

-kızım bak dokunma bu örtüye yoğurt uyuttum.
+tamam ben sokağa çıkıyorum anne saklambaç oynicaz.
-olmaz hava serin.
+ben de o yoğurdu uyandırmazsam.
tefal yoğurtçumla yeni nesil bayanlarında yoğurt mayalamasını sağlar.
(bkz: süt mayalamak)

zira yoğurt yapmak için süt mayalanır.
ev yapımı güzelim ekşi yoğurtların oluşumuna zemin hazırlamaktır.