1. 1.
  çocukların yaptığı ilginç hadise. gerçi büyük insanlar da yorgan altında bazı şeyler yapmaktadır ama benim anlatmak istediğim başka, o yapılan şey başka...

  altıncı his filminde "i see dead people" diyen çocuk kendi odasında çadır kurmuş, elinde el feneriyle takılıyor. ee gavurda para çok bizim türkiye'de imkanlar kısıtlı. herkes öyle evine çadır almıyor, ama yorgan kullanarak bunu gerçekleştirmek mümkün.

  bu durum gelinin kına gecesinde yüksek yüksek tepeler şarkısını söyleyip, gelinin eline kına yaparken de görülebilir. ama onda da yorgan kullanılmıyor, başka bir mevzu var. konuyu pekiştirmek açısından bu örneği de vereyim istedim.

  çocukların kafasını direk gibi yapıp, yorganın altında durma pozisyonları vardır. o olaydan ne anlaşılır bilinmez. ama yere çömelik pozisyonda geçersin yorganın altına, karşına da biri oturur. yorganı alttan desteklersin, böyle bir ev durumu oluşur.

  gerekli malzemeler diye bir olay bile yok. sadece yorgan olduğu zaman evin hazır. alçıymış, tuğlaymış, fayansmış, boyaymış falan filan... hiçbirine gerek yok, yorgan olsun yeter.
  5 ... salca
 2. 2.
  koltukların miderleriyle desteklenen yapıdır. şöyleki minderler duvar yorgan çatıdır. çocukluğun vazgeçilmezidir kendine ait belki de tek özel alandır ta ki anne gelip bozana kadar.
  1 ... aci biber
 3. 3.
  Örnekle tanımlama yoluna gidilirse:
  meydanbenim küçük bir çocukken (ama oldukça küçük) bütün ayıları oyuncakları ne varsa yorganın altına toplar parti verirmiş. evdekilerin yalancısıyım.
  ... meydanbenim
 4. 4.
  ısı yalıtımında sorun olabilir. zira yazın çok çok sıcak olur, adamı bunaltır. ama kışın iyi olur. kuytu bir köşeye yapılırsa tadından yinmez, o derece.
  2 ... elma kurdu
 5. 5.
  yaptıklarım evden çok mağaraya benzediği için katılamadığım aktivite. * *
  ... infectus
 6. 6.
  yemek masasının bütün sandalyelerini odanıza taşımak ve üzerlerine yorganı örtmek suretiyle yapılan depreme dayanıksız ev...
  1 ... deepfry
 7. 7.
  yataga uzanıp, yorganı üzerine çekmek ve bacakları yukarı kaldırmak suretiyle meydana gelen iş, oluş.
  gecekondurulanları güzeldir,şşş.
  1 ... mintiminti
 8. 8.
  icine girip sarelleli ya da salcali ekmek yenilesi ev.
  1 ... rendekar
 9. 9.
  Çatısında kiremit yerine dizkapaklarınız olduğu sevimli,sıcak hayal evi. Kestane yemeyi deneyin bu evde şeker gibi oluyor.
  ... sayeban
 10. 10.
  Sıcaklığı garantili, samimiyeti çocuksu...Yaşanılası, uzanılası yapının imal edilişi..Niyeyse çocukluk çağlarına denk gelir bu eylem..
  1 ... mermersehpa