bugün

Nedense aklıma çikolatayı getiren terim *
elma, portakal, mandalin, limon, greyfurt.
https://www.change.org/p/...lgorithm=curated_trending
home adlı belgeseli izlemeyenler için öneririm konuyla ilgilenenler merak edenler için.
yenilebiliyosa tamam. tamamdir o enerji.
Açılın men enerji mühendisiyim!
Evet yenilenebilir enerji güzeldir en önemlisi de yenileniyor, bitme sıkıntısı yok yani kullan kullan hemde bedava oh mis valla.
Başka bir şey yazmama gerek.
rüzgar, güneş, dalga - akarsu, jeotermal, biyodizel, biyomas gibi çeşitli türlerin oluşturduğu enerji kaynaklarıdır. bu enerji kaynağının en önemli özelliği devirli-döngülü olabilme becerisidir. yani bitme tehlikesinin olmamasıdır. özellikle son zamanlarda biyodizel ve biyomas enerji platformları yaygınlaşmaktadır. özellikle brezilya, filipinler ve isveç bu anlamda çok ileri boyuta varmıştır. isveç'te enerjinin %80'i çöplerin enerjiye dönüştürülmesinden oluşur. son zamanlarda isveç çöp miktarının azalmasından dolayı enerji konusunda kaygılar yaşamaktadır.
güneş rüzgar biyokütle gibi dünyada varlığı sürekli olan enerji kaynaklarından üretilen enerjidır.
(#33734267) yalnız olmadığımı anladım teşekkürler.
Küçükken yenilebilir enerji diye okuduğum enerji çeşitidir.
20 yaşına geldiğim halde yeni fark ettim yenilenebilir diye yazıldığını.

teşekkürler uludağ sözlük teşekkürler...
Eğer doğru politikalarla desteklenirse, iyimser senaryolara göre, dünyanın enerji ihtiyacının yüzde 80'i yenilenebilir kaynaklardan sağlanabilir.
Rüzgar, deniz ve güneş enerjisi dünyanın enerji ihtiyacını %80 olarak karsilayabilmektedir.

Solar sistemlere yavaş yavaş çeşitli ülkeler agirlik vermeye başlasa da petrol gibi arkasında büyük sermayelerin bulunduğu şirketler böyle şeylere ne kadar müsade eder orası muamma.
--spoiler--
Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payı (hidroelektrik hariç) yüzde 2 seviyesinde.
--spoiler--
sözlüğe itiraf etmek istediğim bir konu var. bakım hiç te şişman değildim öyle herşeyi yemek isteyen çocuk gelmesin aklınıza ama ben bunu bayan 15-16 yaşına kadar yenilebilir enerji olarak bildim kabul ettim. Hatta şu öküz gibi kaslı heriflerin bunlardan yediğini düşünürdüm.
sanırım çok acıktım.

yenilebilir enerji diye okudum.
Keçi boynuzu.
erik, karpuz ve bir çok meyve.
aslında bitki ışığı yani güneş enerjisini alır fotosentez ile depolar, aslında yediğimiz bir çok şey depolanmış güneş ışığıdır.
bu konuda son zamanlarda olumlu adımlar attık.
ama hala çok gerilerdeyiz.

örneğin rüzgar enerji kapasite listesi;
görsel

rüzgar enerjisinde bizden daha küçük olan almanya, ingiltere, fransa, ispanya, italya ve isveç'ten daha gerideyiz.

güneş enerjisinde ise hiç esamemiz okunmuyor. belçika'dan bile daha gerideyiz.
görsel
nükleer enerjinin yanında pek verimli olmayan enerji kaynağı. hele füzyonun yanında hiç bir ehemmiyeti yok. ama boşa yatırım demek de akıllıca değildir.

füzyon demişken, çin füzyon reaktörü 10 saniye boyunca 100 milyon derece sıcaklığa ulaştı.geleceğin enerjisi füzyondur.

https://khosann.com/cin-f...reaktoru-east-100-milyon/