bugün

hayatın gerekliliklerinden birisidir.. her yeni ortam yeni insanlar sokar kişinin hayatına ve her yeni insan bmbaşka şyler katar kişiye.. bazen hayatınızın kalan bölümüne damga vurabilirler varlıkları ya da fikirleriyle..
yeni kitaplar okumak gibidir. her insan bir kitaptır ve sayfalarca okunmalıdır.
ölene kadar devam etmesi güzel olan durum. ama tabii iyi insanlarla karşılaşmakta yarar var.
yeni bir okula başlamak, yeni bir işe girmek ya da yeni bir eve taşınmakla beraber gerçekleşen durum.
(bkz: tanışmak)*
ihtiyatlı davranmak.
hayatta en uyuz olduğum birkaç şeyden biri. diğerlerinden bir tanesini de sayayım da fikir sahibi olun. örneklemek gerekirse banyodan sonra kulak temizleyicisiyle kulak temizleyen titiz ev arkadaşına sahip olmak.

bazı seyahat acentelerinin tanıtım broşürlerinde görüyorum bu ibareyi. yeni insanlarla tanışma fırsatım oluyormuş seyahate meyahate çıkınca. bunun için illaki seyahat edip size para kazandırmam gerekmiyor ki. çık sokağa. milyonlarca tanımadığın insanla burun buruna geliyosun. hepsiyle teker teker tanış. hepsi de yeni. bazıları gıcır gıcır. yeni çekilmiş fotokopi gibi sıcacık ve mürekkep kokanları var aralarında. hem kendi osuruk kokunu duyup rahatsızık duymamak gibi hem de paran cebinde kalıyor.

ama sokakta yaparsan bu yeni insanlarla tanışma ritüelini manyak sanabilirler. durup dururken neden tanışıyoruz? tanıştık diye hemen sevişmemiz gerekmiyor halbuse. ama seyahat edersen amaç bu zaten. kimse garipsemiyor. mesela bir turist gelip fotoğrafını çekip çekemeyeceğini sorsa yadırgamazsın. ama alalade biri çıkıp "hoop birader basıver bakam şu deklanşöre bi" gibilerinden mıy mıy etse kavga çıkarırsın. turistler zaten yeni insanlarla tanışmak için seyahat ediyor sen kimsinki bir turist olmayarak foto talebinde bulunuyorsun?

altmetinle yedirilmek istenen şey seks burada bence... yeni insanlarla tanışmak maddeler arasında sayılıyor. ama dikkat et 3. sırada genelde broşürde. gizlenmeye çalışılmış, yemem. "yeni insanlarla tanışırsın lan işte, hatunlar, matunlar, gelsene, ruslar falan da var bildiğimiz sikersin yarağınla o güzelim cıvırları" mesajı yedirilmiş bu maddeye. altmetin seks, seks, seks... diye yırtıyor.

benim tavsiyem sırf bu maddeye kandıysan kerhaneye git daha ucuza gelir. tanışma gerginliğini de yaşamamış oluyorsun. kadın sana direk "aşkım" diye hitap ediyor. haa istersen onunla da tanış. o da insandır, o da yenidir. sana kalmış...
güzel bir durumdur hayata yeni heyecanlar katar.
(#4312170)
her insanın her gün başına gelebilecek bi olaydır. her gün her günde olmazki canım. bi zaman sonra sıkar. ya pazartesi tanıştığım kızın adı neydi veya beni tanıyo geliyo selam veriyo ama adını bilmiyorum diyebilecek kapasiteye gelmişsinizdir. tanıdıklarınızla çevre yapmayı aşmış , çevrede yüzmeye başlamışsınızdır artık. gel seni biriyle tanıştırıcam diyenlerin yanından 3 sn. içersinde uzaklaşma isteği isteği duyarsınız. ama bunun dışında eğer yaptığınız çevre yüzülücek derecede değilse hoşunuza gidebilir bu yeni insanlarla tanışma olayı. hele ki o yeni insanlar tanımak istediğiniz insanlarsa . hoşlandığı kızla tanıştırma merasiminden 3 sn. içinden kaçmak isteyen bir erkek görmedim ben mesela. yeni insan yeni aşk olayı olsa da bu işin içinde bir tanışma , bir yeni insanla tanışma vardır. ve konu başlığa uyum sağlar , ahengi bozmaz.

bunu da geçelim asosyal bir insandır arkadaş belki. yeni insanlarla tanışmak istemez. yada melankolik takılır böyle herşeyden uzak . yine yeni insanlarla tanışmak istemez. insan bu ya olur olur.

onu da geçelim. yeni insanlar kavramı bi kere merak uyandırır. eski insan nasıl bir insan ki yeni nasıl bir insan? gibi bir çeşit çelişkiye düşebilir insan. eski insanlara alışmışken yenisi çıkageliyo bide üstüne üstün tanışma merasimi oluyor. son model insan gibi kavramda ortaya çıkabilir bu konudan . (bkz: son model insanlarla tanışmak). yada kişimiz tam tersine haraket eder eski insanlarla tanışma merasimini gerçekleştirir. olur ya insan bu ...
hele ki bu insanlar başka başka ırklardan ise iki katı zevk verecek hadisedir.
bir yerden sonra insanın hiç istemediği, hatta bu istemsizlik sebebiyle saatlerce muhabbet etmek zorunda kalsa bile karşısındakinin adını sorma gereği bile duymamasına sebep olacak eylemdir.
yaş ilerledikçe zorlaşan, "3-5 kişi bana yeter" moduna giriyor insan ve kendi kabuğuna çekiliyor..

yeni birini tanımak yeni birçok yükümlülük demektir.. yeni bir hatayı hayatına sokmak demektir.. bir insanın hayatına gerektiğinde müdahale etmek demektir ve kendi hayatını birisiyle paylaşman demektir.. zor şeyler bunlar belirli bir yaştan sonra..
ister istemez hayatta her zaman olan eylem.
hayatınızın dönüm noktası olabilecek durum.
Günümüzde sonu hüsran ve kandırmayla sona erecek bir olgudur. Çoğu kazık atar ya da atmaya çalışır. istisnalar hariçtir. En iyisi hiç tanışmamaktır.
tanışılacak insanlar zenginse tabii ki olur. insanları statülerine göre değerlendiren kötü biri olarak kendi düzeyimde olmayan insanlar ile asla tanışmak istemem doğrusu.
- slm.
+ slm.
- nbr?
+ ii sen?
- ii bende. tanışabilirmiyiz?
+ neden?
- bilmem vardır bir hikmet.
+ gerek yok.
- peki. ozaman son bir şey söyleyeyim.
+ tabi buyrun.
- amına koyiim.
+ terbiyesiz
(çevrimdışı)
- orospu kaçtınmı hemen.
- neyse oltayı yeni balıklara sallayalım bari.
güzel bir eylem olmakla beraber eski arkadaşların kıymetini de anlatır.
(bkz: gelen gideni aratır)
standart yaşamınıza çok da etki yapmayacak şeydir.

ha, gerekir arada farklı bilgiler, farklı hayatlar öğrenmek. güzeldir yani.
işi gereği her an yeni insanlarla tanışmak ve kaynaşmak

(bkz: sosyal tanışmacı)

halkla ilişkiler departmanımıza diksiyonu düzgün, iletişim ve ikna kabiliyeti yüksek,
presentable, yeni yüzler yeni insanlarla tanışmaktan ve seyahat etmekten hoşlanan,
ve mümkünse bayan elemanlar alınacaktır.

devamlı yeni insanlarla tanışacaksın ki malını satacaksın dimi...

işin kötü tarafı, 3-6 aylık bir süreç içerinde 3-6 bin kişi ile tanışmaya başlıyorsunuz, bilmem kaç kişi ile el sıkışıyor, kaçı ile aynı konuları konuşuyor, bilmem kaçını da dikkatini çekerek soru sormasını ve satmaya çalıştığınız ürünün reklamını yapmanıza ortam sağlamaya çalışıyorsun

zor, çok zor!

ilerleyen yaşlarda türkiyenin bir neresine giderseniz gidin, hem de ilk defa gidin farketmez.

orada önceden gördüğünüze, konuştuğunuza yemin bile edebileceğiniz yeni insanlar, tanırsınız.

onları sizi önceden görmüştüm ben diyerek ikna etmeye çalışırsınız. Hiç istanbulda bulundunuz mu, gibi sorularla onu bunaltırsınız.

işte mesleğin sonu gelmiştir.
Yeni insanlarla tanışmanın mesleki çöktüğü an bu andır ve emekliye sevketmeniz gerekir kendinizi.

3-9 yıl gibi bir sürede beyinde kasınmış 15 ila 150.000 insan silueti ve konuşulanlar.

her biri ile konuşulmuş , çayı içilmiş, ikna edilmiş, kimiyle tartışılmış, mal satılmış,

hakarete uğranmış veya kavga edilmiş yeni insan silüetleri.

işi bırakırsınız ve 5 yıl sonra biri gelir size derki
-beni tanıdın mı?
+Bi yerden çıkarıcam ama tanıdıksınız dersiniz...
-Siktir lan der sana, beni yan komşu gönderdi, herkese seni bir yerden tanıyorum diyormuşun inanmadım görmeye geldim. Hakkatende doğruymuş.

(bkz: Sosyal tanışmacı rahatsızlığı)

----
Siz siz olun öğrenciliğinizin dışında pazarlamacılık yapmayın.
Yukarıdaki hikaye gerçektir. Mesleğe 12 yılını vermiş bir abimizin hikayesidir.
güzel bir şeydir. sosyalleşirsiniz falan. tabi bazı istisnalarda olmuyor değil.*
yeni tanış olduğun birinin nazarında, tanış olmanın başlarında subjektf değerlendirme ile nazarlanırken, tanış eşiğiniz aynı olmasına rağmen, zaman sonra, seni tanıdığını düşünen, üçüncü bi kişiden, senin hakkında ele seviye malumatlanınca, birincil elden değerlendirme eylemini bi kenara bırakarak, objektif kolaycılığını seçmesi sırasında, hal ve hareketlerde menfi bi değişiklik gözlemlediysen hacım; senin, onu, onu tanıyandan tanımana gerek yok gibi, sen yaşayarak kendisi hakkında bişiler malumatlanmış oluyosun zaten. gibi gibi.
mühendisler için dünyanın en zorlu evresidir.
insanoğlu sosyal bir yaratıktır ve sosyalleşmek demek diğer insanlarla etkileşim içinde olmak demektir. her yeni insan yeni bir hayat, yeni bir dünya görüşü demektir.