bugün

ing. eli yuzu duzgun, disaridan bakildiginda hos gorunen.
kendine bakan manasında kullanılır.
i$ ilanlarında genellikle pazarlamacı olan, hafiften fingirdek hatunlardır.
iş ilanlarında prezantbl olarak kullanılan kelime. present=bir şeyi sunmak, takdim etmek, tanıtmak demek olduğuna göre prezantbl kişilerin ürünleri veya kendilerini güzel sunan, tanıtan kişiler olduğu anlaşılıyor. satış, halkla ilişkiler, genel müdür asistanlığı gibi poziyonlara başvuracak arkadaşlara prezantbl olmalarını tavsiye ederim.ben prezantbl değilim diyenler de muhasebe, operasyon,veri giriş, depo gibi işlere başvurmalıdır kanaatimce.
iş ilanı veren firmaların kişide aradığı özellik.
okunuşuna ifrit olduğum bir kelime. ayrıca bugün itibari ile bizzat dibine kadar yaşayıp öğrendiğim sıfat.
ben hiç "prezentıbıl" değilimdir allah için. ağzım katiyen laf yapmaz, tiyatro oyunuymuşçasına davranamam, kendime de o azami dikkati göstermem. bu nedenle bu özelliklerin hepsini birden taşıyanlar çok dikkatimi çeker ve bunlara feci kıl olurum.
bence bu prezentabıl (a uzun) kişilerin ortak bir özelliği daha var: aslında çok matah bok olmayan herhangi bir şeyi, eşsiz ve fevkalade bir şey gibi sunma becerisi.
bugün bir ilaç firmasının araştırma projelerinden birine katıldım. bir doktor adayı olarak ilaç firmalarına karşı halihazırda zaten yeterli antipatim mevcut. bu firmaların represantları da zaten bende bu olumsuz presentıbıl insan imajını yaratanlar. her neyse, toplantı istanbulda bir oteldeydi. aman herkes (hem otel görevlileri, hem şirketin elemanları) bir nazik, bir şık, bir bakımlı, muazzam bir hitabet ve çene ile on kaplan gücündeler. her şey güzelce ve büyük bir özenle paketlenmiş bir somun ekmek gibi. paketin kendisi hiçbir halta yaramasa da ekmeğin kendinden çok daha mühim ve pahalı. bense iki günlük sakal, basit bir gömlek ve cebimde bir kalem bir defterle oradayım.
araştırmanın tartışılacağı salonda da aynı hava. firma yetkilileri bir özenli konuşuyorlar, adeta şov yapıyorlar (bu işin eğitimini aldıkları kesin, ayrıca saatlerce aynı performansı sergilemek de muazzam sabır gerektiriyor olsa gerek). biz yine sorumuzu soruyoruz, açıklarını buluyoruz ama iş neticede bu adamların şovuna ve maddi gücüne takılıp kalıyor. ilaç firmaları hakkındaki görüşlerim daha da katmerleniyor.
bilimsel bir konu, bir işletme toplantısı ya da şampuan tanıtımı gibi ele alınamaz ve bunlara benzer bir iş yemeği haline getirilemez. bütün bu saydığım paketleme ve parlatma işleri, konunun kendisi kadar önem taşımamalı. bunun genel ölçekte başımıza çok dert açmakta olduğunu tahmin ediyorum.
ha fena mı oldu, gittik gördük kendi gözümüzle. en azından ne olmayacağım konusunda bir fikrim ve deneyimim oldu. sonuçta işin içinde sıradan bir olanak+büyük para hırsı ve güç varsa, bu iş feci derecede presentıbıl ve uzun vadede mide bulandırıcı olacaktır diye tahmin ediyorum. tavsiyem, uzak durunuz presentıbıl olandan.
pazarlanabilir orospu demektir.