bugün

zordur. ama o noktaya geldiyseniz bilmeniz gereken şeyler var.
geçmişi arkanızda bırakmayın, deneyimlerinizden yararlanın ama hiçbir zaman çok bildiğinizi düşünmeyin, yanılırsınız.
yapamayacağınızı düşünüyorsanız yapmayın, bu tereddüt etmenize yol açar. tereddüt de hata yapmanıza.
korkuyorsanız korkmaya devam edin ama yine de yapın. başta soğuk gelecek ama girince alışıyorsunuz.
her şeye yeni başlıyor olabilirsiniz; bir okula, bir şehre, bir ilişkiye ya da bir işe. o yüzden insanların verdiği spesifik tavsiyeleri kendi konunuza uyarlamaya çalışmayın. bazı şeyler kendine hastır.
bazen yapamayacağınız aklınıza bile gelmez. o işlerin peşinden gidin, sizi çağırıyor demektir, boşlamayın.
1.5 aydır evde 5 kiloluk dumbell çalışan ve günlük 100 şınav çeken ben artık spora yazılmaya karar verdim burdan tecrübeli arkadaşların önerilerine açığım beslenme antrenman .
- geçmişi arkanızda bırakın.
- kararlı olun.
- ne yapacağınıza dair bir plan belirleyin.
- yola çıkın ve geri dönmeyin.
tebrikler ! işte oldu.
(bkz: yeni başlayanlar için paradoks)
kendinize güvenin. ezilmeyin.
başlamaya başlamak kulağa pek hoş gelmese de anlamlıdır aslında, bakmayın öyle.

tanım: karar vermektir.
zordur, ama acemiliği attıktan sonra o eski hallerinize gülersiniz ve bak hele nelere de takmışım dersiniz.
yeni başlayanlar ile başlayan hiçbir başlığa girmeyin.
öğütleri dinleyin. ama hepsine inanmayın.
bu son yeni başlaman olabilir.
istedigin sorudan baslamak.ve bunun bilinmesine ragmen her baslangicta sormak.
(bkz: ilk defa bir ilk yasamak)
-herşey başlangıçta zordur.
+her zaman bir alışma dönemi, yeni duruma kendimizi uyumlu hale getirme dönemi vardır. bu dönemden sonra tadı çıkar.
-geri dönüşler olabilir. bu, sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez. yapmaya, denemeye devam.
+hareket eden, eyleyen her şey dikkat çeker. siz de çekersiniz. sizi kıskananlar olur. ne yaparsınız? hiçbirşey. yolunuza devam. insanlar size alışır.
-ben şuradan şuraya gideceğim diyen kişiye, şunları derler: ooo, nasıl gideceksin, feci trafik var. çok zorlanırsın, bak. ama sen gittiğinde, trafik olmaz, ya da önemi olmaz. insanlar neden böyle diyorlar, bilinmez. dikkat et, sen bile diyorsundur böyle şeyleri.
+yapacağım diyene, yapma denmez. yap, deneyim kazan.
-istediğin zaman başlama, istediğin zaman bırakma hak ve özgürlüğüne sahipsin.
+insanlarla yapacağın şeyi konuş. sordukları sorular düşünmene yardım eder. ayrıca, onları da tanımış olursun bu şekilde.
-yapan kişiler, yapar ve yoluna devam eder. seyirciler seyreder, tezahürat yapar, ya da yuhlar.
+dua et, yolum açık ola, de. kimse, kötü niyetlerle birşey yapmaya çalışmaz.
- siktir edin, başlamayın. başarısız olma ihtimaliniz azalır.
(ara: yeni baslayanlar icin)
(bkz: yeni bitirenler için yeni başlamak)
(bkz: en uzun yollar ilk adımla başlar)
(bkz: take it easy)
besmele çekin efendim.
her işe başlamadan önce besmele çekin.
başlamayı bitirmenin yarısıdır.
tedirgin edicidir.
(bkz: matru$ka)
aynaya bakmaktir.