bugün

pişmesi veya ısınması için ocağa konulan yemeğin ateşte unutulması sonucu ortaya çıkan hadisedir.Genelde kokusundan veya en uç durumlarda sesinden anlaşılır*.
annelerin kızlarına "o aptal pembe diziyi izleyeceğine neden bakmadın yemeğin altına? diye kızmalarına sebep olan yanma olayı.
kalabalık bir misafir grubu için hazırlanan yemeğin yanması durumunda yemekle birlikte yemeği yapan kişinin de yandığı, dalgınlık hadisesidir.
öğrenci evlerinde gerçekleşme ihtimali yüksektir. pilavda gerçekleşebilir bilhassa.*.
çoğu zaman televizyona dalıp gidildiği için yanar.
özellikle yanan et yemeği ise kahrolunacak durumdur. genellikle her yemek yakılıyorsa, bu kişiler yemeğin yandığını bile bile belki yanmaz umuduyla popolarını olduğu yerden kaldırmaya üşenen kişilerdir. * * * *
Evi dumana boğan hadise.
yaklaşık 10 dk sonra misafirlerim gelecek.
pilavı yaktım.
tavuk soteden haberim yok.
neye benzediğini bilmiyorum.

allah kerimdir.
insanı hayattan soğutan henüz gerçekleştidiği olay..
Alt tarafı bezelye yemeği yapacaktım. O çok güvendiğim düdüklüde bezelyeler erimek üzere olup etler pişmeyince, et haricini ayırıp düdüklüyü yine ocağa koydum. Sonra dayanamayınca bezelyeyi yiyip eti unuttum..
Her yer duman. Düdüklüm yandı ona mı yanayım eve işleyen bu kokuya mı..
hayatımda ayrılıktan daha çok gerçekleşen olay. hem yemek gitti hem malzeme bi de üstüne bulaşık çıktı bulaşık çıkmadıysa da tava çöpe gitti.
Düdüklü gibi tehlikeli bir şeyi nasıl unutuyorsunuz ben onu anlamıyorum ya. Ben düdüklü ile bir şey pişirirken aklım çıkıyor her an patlar mı bişi olur mu diye. Tuttuğum süre hemen bitse diye bekliyorum.
(bkz: atatürk ün menemeni yakması) gibi bir şeydir.
(bkz: arada olur öyle şeyler)
yemeği yakmak değil de dibini tutturduğum doğrudur. özellikle çorbaları ısıtırken çok sık yapıyorum bunu. bir an önce kaynasın diye ateşi açıyorum iyice. sonrası malum zaten.
bi keresinde oyun oynarken altını açık unutmuştum mutfağın duman altı olmasıyla fark etmem bir oldu ve gerçekten sonuçları hiç iyi değil...