bugün

Amadu mehmet derlermiş Giresun da.
ahahahah güldürmüştür, benim dedeminde lakabı kumarcı imiş. sağolsun köyün yarısı neredeyse onunmuş, kumarda kaybetmiş.
Kalaycı.

Köye gittiğimde sen kimdensin dediklerinde kalaycının torunu derdim, hemen tanırlardı.
(bkz: toto).

spor toto'dan buyuk bir ikramiye kazanmis zamaninda. kendisine koyun en buyuk kahvesini, 5 cocuguna da 5 tane bahce almis rahmetli. topragi bol olsun.
Birinin kel, diğerinin karabiber.

Karabiber'i iki yıl önce kaybettik.

Kel hala turp gibi 82 yaşında. Maşallah.
Hafiz recep.

Babam karakelle.
şeytan miken. üzerinize afiyet hafızdırda kendileri.
Tatardı.
Ayakkabıcı hoca.
Cinik Yusuf.
Dedem küçük yaşta çalışmak zorunda kaldığı için kısa kalmıştır. Kardeşleri 1.80 iken kendisi 1.65 tir. Sırf onlar büyüsün diye. Hızlı koşarmış bir de. Çalışkanmış.
(bkz: dede)
tonton dedeydi.
Gedikpaşanın allahı derlermiş dedeme. Manyağın tekiymiş rahmetli. Gık diyeni dövermiş. Belinde silahıda olurmuş palasıda... Ben kendimi bildiğimden itibaren dedemi 5 vakit namaz ve iyilikten başka hiçbirşey yapmayan bir adam olarak tanıdım. Bana saatli maarif takviminden hikayeler okur dualar ezberletirdi. Bilmezdim eski halini bilemezdim. Çok iyi adamdı rahmetli. Geçenlerde gedikpaşada yaşlı bir amcayla sohbet imkanı oldu, bende dedemi tanırmısın diye adını söyledim. Güldü, senin deden az çektirmedi bize dedi. Şimdi bile adını duyunca bir tuhaf oldum dedi. Ama dedi deden bu işlerden elini eteğini çektiğinde geldi ve tüm esnaftan tek tek özür dileyip helallik aldı. Hakkı kalanın hakkını verdide gitti dedi. En son, eski kabadayılar kalmadı artık yavrum dedi. Deden gibiler manyaktı belki ama hak bilir saygı gösterirlerdi dedi. Dedeme hem manyak deyip hem bu şekil anlatması beni ayrı gururlandırdı ve şaşırttı açıkçası. Bilmiyorum neden anlattım bunları. Özledim herhalde dedemi. Allah rahmet eylesin be dedecim, hala korkuyolar senden ve hala seviyolar seni. Rahat uyu, mekanın cennet olsun
Enişte'ydi. Rahmetli gerÇekten Ağva'daki hemen hemen herkese az da olsa Çok ta olsa yardımı geÇmiş, hatta o kadar ki eskiden Özgür Enişte'nin selamı var dendiğinde Limandaki restorantlarda hesap bile alınmazmış. Varın siz düşünün, mekanı Cennet ruhu Şa'd olsun.
deli dilaver.
cinnik.

dedem az sinsi değildir.
hoca ya da limoncu ali rıza. dedem emekli öğretmen olduğu için hoca diyorlar ama istanbul'a taşındıklarında pazarcılar odası başkanı olmuş halde limon işi yapıyorlarmış o yüzden limoncu diyorlar şimdi de. ne oldum değil ne olacağım demeli.
Tavukçu mahmut.

ne alaka diye hep merak etmişimdir. Tamam çiftliği var fındık bahçeleri var da tavuk ne alaka amk.
Hafız mustafa.
molla mehmet
muhtar mehmet.
ikisinin adi da mehmet.
siyasete mi atilsam ne?
ali ustanın torunu tasarlamacının oğlu bekir.
bi de, kirli kamil.

ikisininde hikayesi ilginç ilginç lan.
gavur. evet buydu sevmezdim de rahmetliyi.
köydeki tek bıçkı makinesi dedemde olduğundan lakabı bıçkıcı olmuştur.
Anne tarafından olanın vali. Mahallede herkese karıștığı kapılarının önlerini temizlemiyorlar diye bile kavga ettiği için.
Baba tarafından olanın küçük süleyman. Boyu benim kadar olduğu için. Evet kısayım ne var? Genlerimiz böyle. Neyse konu saptı.
Tıstık.