bugün

ölmeyi de beceremeyip ne yaşayan ne de ölen olmaktır. iki arada bir derede kalmak, bir adım atmayı, bir karar almayı, gereğince gülümseyip ağlamayı becerememek demektir.
ve en çok; yaşamayı becerememek, kimseyi özellikle çocukları ve hayvanları sevememektir. çünkü yaşamın en saf halinin yansımasını es geçmektir.
(bkz: selim ışık)
(bkz: tutunamayanlar)
sevmeye çalıştım olmadı. yarı yolda kalıverdim. güvenmek istedim inanmak istedim ama hep saçmaladılar tanıştıklarım. anlamadım sandılar aptal yerine koymak gibi çok büyük hatalar yaptılar. yaşamayı beceremeyen onlardı aslında .güven veremeyen sahip çıkamayan verilen degeri anlamayan hep karşımdakilerdi.
bense sütten çıkma akkaşıktım.
olmadı.
(bkz: ahmet yıldız ölmedi)
modern çağ bunalım türlerinden biri.

Dedene/büyükannene sor bakalım yaşamayı beceremediği olmuş mu hiç?
(bkz: yaşamaya mecbursun)*
En fenasida ...

Yavas yavas olurler

Seyahat etmeyenler.
Yavaş yavaş ölürler
Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile
girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecanlardan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten
kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar. *
hayatından bezmiş, belki intiharın eşiğine gelmiş, ama herseye ragmen filozolugu elden bırakmayan kişi söylemidir.
*
bazılarının yaşamak dediğinin senin için bir anlam ifade edememesi, zorlasan da kendini, ne kadar ıkınsan sıkınsan bir gıdım mana çıkaramamanın neticesidir. soluk almaya devam etmenin en hayırlısı olduğuna karar verirsin sadece, bazılarının yaşamak dediğine !

(bkz: sadece sigara alabilmek için çalışmak)

(bkz: uzun vadeli intihar yöntemleri)
sadece varolmak. hiçbirşey alamayacağı gibi hayattan ve insanlardan hiç birşey de verememek..

felsefe gibi bir dersin lise son sınıfta eğitiminin verildiği bir ülkedeki insanların genel hali.
yaşam tarafından becerilmek ile eş anlamlıdır genelde.
şanssız talihsiz insanların karşı karşıya kaldığı iddiadır. oysa ki, becerememek değil becermesine fırsat tanınmamasıdır durum.
(bkz: yaşamaya teşebbüs etmek)
yasamın yasayana hiçbir şey vermemesinden kaynaklanan durumdur. beceremiyorsan bırak kardeşim denmemesi gerekir intihara sebep olabilir.
bir umudu olmayan, bir sevgilisi olmayan, ailesiyle geçinemeyen insanların yaşayarak yaptığı sey.
(bkz: kenny)
omuzlarında hep bir ağırlıkla gezerken yaşanan durumdur. beden yaşamaya devam etmektedir ancak ruh kendini dünyaya kapatmıştır. zordur!
hayatı sadece izlemektir. içinde değil dışında kalmaktır çoğu zaman.
yaşama dair güzelliklere gözünü kapatmaktır
en doğal,en ayrımsız,en güzel hakka sahip çıkmamaktır
'yaşama hakkı'.