bugün

kısa boylu olduğu için sabah konuşma yapmak için sandalye'ye çıkan müdür:

+o kadar tuvalet taşı yaptırdık. adam taşa sıçıyor yahuuu.
- teneffüslerde, öğle aralarında, kızlar ile erkekler arasında en az bir metre olacak. sonra ben duymadım, ben görmedim demeyin.
bursa kız lisesinin o zamanki müdürü saadettin pircioğlu'nun her tören **söylediği "kız lisesinde değil öğrenci olmak, çatısında kiremit olmak bile bir gururdur" lafı.
sakallarını uzatan arkadaş ve müdür.

not: müdür biraz dindardır.

+merhaba hocam
-o sakallar ne öyle lan
+sünnet hocam *
-(5 kardeşi göstererek) farzı gösteririm! * *
okul müdürünün yaptığı öğrencileri kırıp geçiren gaflardır.(bilgisayar laboratuarındaki bilgisayarlar ve fareler kimliği belirsiz öğrenciler tarafından tahrip edilmiştir ve müdür çok sinirlenmiştir. yüzü asık bir şekilde gelir ve tepkisini şu şekilde belli eder.)
- lan eşek herifler anladık bilgisayar odasına giriysiniz, bilgisayarları kurcaliysiniz, mafislerden (mause=fare) ne istiysiniz hadi onları da bozdunuz içindeki topları ne götüriysiniz.
(artık bütün okul kırılıp geçilmiştir. uzunca süre gülünerek hatırlanacak bir anı olarak zihinlere kazınmıştır. tabi o günden sonra müdürün adı "mafis" kalmıştır.)
" oğlum pazartesi günü, haftanın ilk günü, canlı ol biraz, bu ne böyle, ölü gibisiniz, istiklal marşı böyle mi söylenir?? "

müdür kişisinin pazartesi günleri bu sözleri giderek artan bir ses tonuyla söylemesi farzdır, yoksa müdürlük vazifesini hakkıyla ifa etmiş olamaz.

lakin bu performansı cuma günleri göstermesine hiç gerek yoktur, çünkü öğrenciler 2 gün de olsa okuldan kurtulmanın vermiş olduğu o gazla avazları çıktıkları kadar bağırırlar..
-kızım kesilecek o bıyıklar.
-erkekler tuvaletinin deliğinde hamburger bulduk. insan mısınız siz? gidin kendinizi sokun o deliğe.
-eğer konuşmayı kesmesseniz akşama kadar burda bekleriz.
geç gelen arkadaşa müdürün sorusu:
-why welcome, why welcome? gelmeyeydin!
ve sınıf kopar.
"babalarınız pavyonda gezeceklerine katkı paylarını ödesinler!"

arkamdaki kız dünyanın en tribal hareketleriyle "alınmıyorum" diyip yerine oturmuştu.

ikisine ayrı ayrı güldüydük.
ön bahçede top oynarken kameradan beni gören müdürün mikrofonu alıp odasından uyarması, karşımda değil ya göremiyor dalgınlıyla bu ne diyor diye el hareketi yapmam, üstüne indir o eli indir diye azar işitmem. O değil okul şehrin göbeğinde, duymayan kalmadı.
güneş çarığı çarık ayağı ayakta insanı sıkar. artık buradan ne ders almak isterseniz size kalmış.
istisnasız her gün bunu duymak bize işkence gibiydi.
sabah sabah çene çorbası mı içtiniz yavrum?
(bkz: pezemenkler)
iki kafanızı bir elinizin arasına alın!
metron orta okuldan liseye yeni geçmiştir ve okulun daha ikinci günü geç kalmıştır.müdür kişisi okulun kapısında beklemektedir.

müdür: niye geç kaldınız lan (lan mı?)
metron :şey biz hocam kalkama...
müdür: sikti baba tekkesimi lan burası (lan mı?)
metron içinden : amına koyyim lisede küfürde varmış lan (lan mı?)
hizmetlilerin mayışlarını nasıl ödeyecez!

(bkz: maaş)
tören meraisiminden kaçan öğrencilere seslenen eski bir topçu, hala da iyi top oynayan bir hocadır*:
- kaçın kaçın ben de iyi koşarım yalnız.

ve akabinde öğrenciler yakalanır:
- bi tur daha atak mı gençler, noldu lan kaldınız... azaltın olm sigarayı.

(bkz: samsun anadolu lisesli)
(bkz: sal)
(bkz: ismail hoca)
"balkondan at beni aşağıdan tut beni." konu buraya nasıl gelmişti bilmiyorum ama böyle demişti.
okul müdürü tenezzül etmez müdür yardımcısı çıkar kürsüye;
-günaydın gençler
-saol
-gününüz iyi ve sağlıklı geçsin. pazartesiden itibaren kılık kıyafet konusundaki uyarılarımızı bitiriyoruz bilginize. bundan sonra resmi işlem başlayacak. üstünüzde güllü dallı çeketler istemiyoruz sizler mantıklı ve makül öğrencilersiniz benim nacizane fikrim bu kurallara uyun ve benim tansiyonumu tavan yapmayın. askerliğini tecil ettirecek 92 doğumlu öğrenciler tenefüste yanıma gelsin..
öğrenciler bir türlü susmaz bedenci çıkar.
-ulan eşşek kadar adamsıznız bir dinlemeyi öğretemedik be. kurallara uyulacak ben mi söylücem. sakalınızı kaşını aldırın görünen görünmeyen yerlerinizi traş yapın.
insan olmak zor biliyorum ama denemeniz gerekiyor.
botunun içine neden kırmızı çorap giydin kızım diyenine şahit oldum.
-beyniniz yoksa burun delikleriniz de mi yok?. bütün gün ne dediğini anlamaya çalışmakla geçmişti. hala ne demek istediğini anlamış değilim.
- ıslık çalmayın bana niye ıslık çalıyorsunuz, ıslık dansöze çalınır.
- yaz ayları da geldi, duygusal ilişkileriniz arttı, okulun önüne iti kopuğu toplamayın sonra.
daha niceleri.
- siz tevfik serdar savaşçılarısınız silahınız kalem çalışın çocuklarım.